20 okt

Montovaná nízkoenergetická výstavba si u nás pomaly ale isto získava svoje miesto. Aj napriek výhradám neveriacich Tomášov sa totiž ukázalo, že drevo do nášho prostredia jednoducho patrí. Je preto veľká škoda, že ním bolo dlhé storočia v oblasti stavebníctva opovrhované. Možno by sme teraz nemuseli riešiť škálu globálnych problémov, ku ktorým bezpochyby prispela výstavba ťažkých budov. S ťažkými stavbami totiž bola vždy spojená vysoká energetická náročnosť na ich výrobu aj prevádzku. Tomu už je našťastie koniec. Výhody montovaných domov hovoria samé za seba.

Súčasné požiadavky na nízkoenergetickú výstavbu sú prísne a záväzné

Vedie k tomu fakt, že prevádzka budov je najväčšou položkou v koláči využitia energie každej národnej ekonomiky. Apel na znižovanie energie je pochopiteľný vzhľadom na vyčerpanosť zásob i Zeme ako takej. Drevostavby majú už sami o sebe blahodarné tepelnoizolačné, protipožiarne vlastnosti aj schopnosť vytvárať zdravú klímu vo vnútri budovy. Vzhľadom však na prísnosť zákonných opatrení bolo potrebné zapracovať aj na ich skladbe tak, aby bolo docielené tých najnižších energetických hodnôt. To sa podarilo a vznikli tak ultra-nízkoenergetické montované domy s drevenou konštrukciou, ktoré sú teraz obľúbené z mnohých dôvodov. A tie najpodstatnejšie si teraz uvedieme.

Montované domy sú vhodné pre rodiny s rôznorodými príjmami

Montované domy sa skladajú z drevenej konštrukcie, ktorá je opláštená OSB doskami, protipožiarnym sadrokartónom, polystyrénom, minerálnou vatou, parozábranou, parobrzdou, CD profily, kvalitnou finálnou omietkou a ďalšími modernými izolačnými materiálmi. Skladba jednotlivých stien domu (obvodové, priečkové, podlaha, strop) bývajú odlišné. Schopnosť zostaviť ich tak, aby boli odolné voči všetkým nepriaznivým vonkajším aj vnútorným vplyvom je umenie. Základná skladba obvodových stien sa navyše líši v závislosti na tom, akú plní difúznu funkciu. Čo znamená, či je dom úplne vzduchu nepriepustný alebo vie so vzduchom efektívne pracovať tak, aby ho dávkoval do vnútorného prostredia v správny čas, na správne miesto a v zdraví prospešnom množstve.

Aj cez tento nekonečný zoznam toho, čo všetko v sebe montovaný dom obsahuje a dokáže, je jeho cena veľmi nízka. Dôvodom je:

  • priaznivá cena dreva ako hlavného vstupného materiálu, ktorá je daná jeho absolútnou bezodpadovosťou pri výrobe,
  • všetko z vyrúbaného stromu je použité pre svoj špecifický účel,
  • tisícročná prax v opracovaní dreva,
  • rýchla, efektívna a precízna výroba tesárskych materiálov,
  • rýchla výstavba, pri ktorej sú ušetrené platy pracovníkov a náklady za ich ubytovanie.

Vlastniť montovaný dom môže ktokoľvek. Jeho výstavba je variabilná, všetko závisí od finančných možností investorov a na náročnosti požiadaviek kladených na projekt. Jednoduchý, pravidelný a prízemný bungalov avšak bungalov plne funkčný a úsporný, si môžu dovoliť aj rodiny s nízkymi príjmami. Atypickú viacgeneračnú montovanú stavbu postavenú podľa najnovších trendov v stavebníctve si potom môžu dovoliť ľudia s príjmami vyššími. Dôležitý je fakt, že nech už ste chudobnejší či majetnejší vlastník montovaného domu, vždycky máte rovnakú možnosť ušetriť na prevádzkových nákladoch domu a aj na jeho obstarávacej cene.

Montovaná výstavba šetrí životné prostredie aj ľudské zdravie

Nízkoenergetické montované domy sú stavané tak, aby pri ich prevádzke vytvárali optimálne a  zdraviu prospešné interné podmienky pre všetkých užívateľov. Medzi ich bežné technické vybavenie sa radí mimo iné tiež riadená výmena vzduchu zvaná rekuperácia, ktorá za vás absolútne preberá úlohu vrchného vetracieho pána. To v praxi znamená, že čerstvý vzduch bude u vás doma prítomný aj bez toho, aby ste museli dennodenne manuálne vetrať cez otvorené okná či dvere.

Samotná výstavba aj prevádzka montovaného domu sa potom správajú zodpovedne voči životnému prostrediu. Cieľom je, aby pri stavbe montovaného domu vznikalo minimum odpadov a za hlavný stavebný materiál bolo použité drevo, ktoré prešlo šetrnou a bezodpadovou výrobou. Drevo je nakoniec použité opäť tam, kde patrí zo všetkého najviac, čiže späť v prírode.

Montovaný dom je k dispozícii takmer hneď a vie poslúžiť po storočia

Už raz spomenutá dôsledná stavebná príprava spočíva v tom, že mnoho stavebných komponentov montovaného domu je už dávno prichystaných v špeciálnych výrobných halách a to za priaznivých klimatických podmienok. Na stavbe prebieha len blesková avšak dôsledná a precízna montáž, pričom všetci zúčastnení presne vedia, kde, čo a jak patrí. Všetky použité materiály v montovanom dome sú ľahké a tak sa s nimi ľahko a predovšetkým rýchlejšie pracuje. Toto všetko vedie k tomu, že hrubá stavba domu montovaného domu stojí už za 4 dni.

Napriek tejto rýchlosti aj nízkej obstarávacej cene má montovaný dom životnosť porovnateľnú s konkurenčnými stavebnými technológiami. Životnosť konštrukcií môže dosiahnúť cez 150 rokov. Elektroinštalácie a ďalšie doplnkové konštrukcie sa odporúča vymieňať po 20 – 50 rokoch. Počítať sa musí aj s tým, že po 30 rokoch sa štýl aj trendy zmenia. Ak budete chcieť udržať tempo s dobou, investície do modernizácie domu vás neminú. Všetko toto spomínané sa dotýka životnosti akejkoľvek stavby rodinného domu. Výhodná cena montovaného domu potom však ako jediná zaisťuje, aby po dobu jeho obývania bolo peňažných prostriedkov navyše. Údržba a rekonštrukcia pre vás tak v budúcnosti nebude žiadnym problémom. Jedine za týchto podmienok poslúži rodinný dom vám aj vašim deťom dlho a ku absolútnej spokojnosti.

Chcete nasadnúť na rozbehnutý vlak montované výstavby naprieč Slovenskou republikou? Obráťte sa na TreeMont s.r.o. a zaistite si moderné a kvalitné bývanie šetrné k prostrediu okolo vás. Naša ponuka je široká.

, , ,
Zdieľať