15 apr

Prečo montovaný dom?

Aj keď v zahraničí sú montované domy veľmi populárne a rozšírené, Slováci odchovaný na tradičných masívnych murovaných domoch sú k nim dosť skeptickí. Montovaný dom však má  svoje výhody. Väčšina ľudí si ich spája vďaka ich názvu z významom provizórny, dočasný či málo odolný dom. Tieto domy však slúžia bezpečne už desiatky rokov.

Spĺňajú všetky kritéria a technické normy ako statické, tepelno- a zvukovoizolačne či protipožiarne a mnohé iné. Napriek tomu, že výstavba montovaných domov šetrí nie len čas, ale aj peniaze, sú ich len pár stovák a majú to na stavebnom trhu ťažké. Poďme sa pozrieť teda na niekoľko dôvodov prečo zvoliť radšej montovaný dom.

Rýchla výstavba

Ak začínate s výstavbou murovaného domu viete, že musíte počítať s trvaním aspoň jedného roka. Využívajú sa pri stavbe mokré procesy, ktoré musia s pravidla istý čas schnúť. Navyše hrubá stavba by sa mala nechať prezimovať. Montovaný dom sa tomuto všetkému vyhne a tak stavba trvá asi 3 až 6 mesiacov. Tým ušetríte minimálne pol roka času, ale aj peňazí. Kým sa dom postavy, musíte niekde platiť zväčša nájomúroky na prípadnej hypotéke Vám vďaka pomalému čerpaniu narastajú. Stavbu montovaného domu sa teda vyhnete 6 mesiacov starostí.

Originalita

Máte už plné zuby klasických, katalógových domov? Aj keď montované domy nepovyšujú architektonickú exibíciu nad účelnosťou, nie sú až tak obmedzené ako sa môže zdať. Či už ide priamo o dispozíciu alebo materiál, farbu, zariadenie a podobne, dajú sa robiť skutočne rozsiahle úpravy. Už v samotných katalógoch ponúkajú firmy projekty stavieb s desiatkami až stovkami rôznych variant a kombinácií, ktoré sa dajú prispôsobiť Vaším požiadavkám. Ak ste však skutočne vyberavý a aj tak Vám nič nebude vyhovovať, firma dokáže navrhnúť aj projekt na mieru. To si samozrejme priplatíte aj to asi o 10 až 15 % navyše.

Ekologickosť

Isto sa tu nájdu aj taký, ktorým nie je osud zeme ľahostajný. Na výstavbu montovaných domov sa totiž využívajú ekologické materiály a to hlavne drevo. Montované domy sú šetrné aj v oblastí energií a tak šetria aj Vaše ekonomické zdroje. Úspora energií začína už na stavenisku, nakoľko väčšina prác je vykonávaných vo výrobnej hale. Úspora naďalej pokračuje aj počas prevádzky domu. Za nízkoenergetické domy sa považujú objekty s ročnou spotrebou tepla na meter štvorcový podlahovej plochy do 50 kWh. Ročná úspora na vykurovaní je asi tisíc euro oproti murovanému domu.

Záruka ceny

Vzhľadom k tomu, že komponenty montovaného domu sa vyrábajú v továrni, výška celkových nákladov na výrobu materiálov, prefabrikantov aj stavebných prác je vopred známa v cenovej kalkulácií. Výstavba prebieha v pomerne krátkom čase a do výšky nákladov sa tak nepremietajú vplyvy ako zdražovanie palív, materiálov, energií a podobne. Vďaka tomu sa Vám pri montovaných domoch nezvyšuje cena ani nepredlžujú termíny, čo je pri murovaných domoch bohužiaľ bežné.

 

Dostatok priestoru

Viacero ľudí po vzhliadnutí menšieho montovaného domu, ako napríklad bungalov pochybuje o rozsahu veľkosti úžitkovej plochy. Avšak zdanie niekedy klame. Akonáhle zbadáte takýto montovaný dom zvnútra, budete isto prekvapený plochou jeho obytného priestoru. Montovaný dom má skoro polovicu tenšie steny ako ten murovaný. To znamená, že máte až o 10 – 15 % viac úžitkovej plochy ako bežne. Vo väčšom rodinnom dome to zodpovedá jednej izbe naviac.

Za každého počasia

Pri stavbe murovaného domu závisí postup, ako sme si už povedali, aj od mokrých procesov ako napríklad liatie poterov alebo betónovanie základovej dosky. To stavbu obmedzuje a robí jej dĺžku závislú od počasia. Keďže pri montovaných domoch sa jednotlivé diely tvoria vo výrobnej hale, tieto mokré procesy odpadávajúvýstavba na stavenisku prebieha nasucho. Vďaka tomu je možné stavať v každom ročnom období.

Vidíte svoju kúpu

Pre väčšinu je stavba rodinného domu tou najväčšou životnou investíciou. Preto je nepríjemným riskom posudzovať a pripravovať vnútro domu iba vďaka vizualizácií. Omnoho lepším riešením je možnosť navštíviť fyzicky vzorový dom. Takúto možnosť pri murovanom dome nemáte, avšak pri montovanom áno.

, , , ,
Zdieľať

Komentár: (1)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Praktický sprievodca stavbou montovaného domu 2017 - Montované domy

11. mája 2017 |

[…] vaše plány na vznik domu podľa vysnívaných predstáv alebo výstavbu značne predražiť. Montovaný dom má však tú výhodu, že je viac prispôsobivý a vďaka svojej ľahkej konštrukcii vhodný aj […]

Comments are closed.