20 aug

Vlastníte rodinný dom alebo chalupu s krásnym upraveným pozemkom, no máte pocit, že vašej záhrade ešte stále niečo chýba? Poradíme vám. Skúste si vybudovať záhradné jazierko, ktoré bude centrom relaxu i oddychu a atraktívnou pastvou pre oči. 

Nenáročnou a zaujímavou alternatívou záhradného jazierka môže byť hotové plastové jazierko. Jeho výhodou je jednoduchá a rýchla realizácia. Nevýhodou sú však menšie rozmery do 4 m2. Hoci aj takéto malé jazierka môžu do záhrady vniesť osobitné čaro, dnes sa pozrieme skôr na fóliové záhradné jazierko, ktoré umožní vybudovanie jazera akéhokoľvek tvaru a veľkosti. Každá realizácia jazierka si vyžaduje isté plánovanie a preto týmto prvým krokom začneme aj my.

1. Záhradné jazierko – výber miesta a tvaru

Prv ako si vyhrnieme rukávy a začneme hĺbiť záhradné jazierko budeme si musieť v záhrade vybrať vhodné miesto a napokon aj tvar samotného jazierka. V princípe by mohlo byť jazierko vybudované kdekoľvek v záhrade, no niektoré miesta predsa len nie sú najvhodnejšie.

Vo všeobecnosti platí, že jazierko by nemalo byť situované pod väčšími stromami. Má to svoje pragmatické opodstatnenie. Pri väčších, najmä potom listnatých stromoch vám bude do jazierka padať lístie a koruny veľkých stromov môžu brániť slnečným lúčom preniknúť k jazierku. Problémom môžu byť teoreticky aj ich korene, ktoré môžu časom poškodiť fóliu. Ideálnym miestom pre umiestnenie jazierka je tá časť záhrady, na ktorú dopadajú priame slnečné lúče maximálne 4 až 6 hodín denne. Ak teda budete z tohto dôvodu nútení do blízkosti jazierka vysádzať stromy, rozhodnite sa pre neopadavé.

Tvar jazierka a jeho veľkosť závisí od veľkosti záhrady a vášho individuálneho vkusu. S jeho tvarom však príliš neexperimentujte, pretože s výstrednými tvarmi môžete mať problém pri pokladaní hydroizolačnej fólie. Tvar záhradného jazierka si môžete naznačiť pieskom alebo hadicou. Pri plánovaní jazierka nezabudnite tiež na umiestnenie filtrácie, na prívod elektriny a vody.

2. Výkopové práce

Ak ste si dobre premysleli umiestnenie, tvar a veľkosť jazierka, môžete začať fyzicky najnáročnejšiu etapu výstavby jazierka. Po odstránení trávnika vytvárame v jazierku takzvané kaskády alebo ak chcete poschodia s rôznou hĺbkou. Po vykopaní jednej kaskády (poschodia) si naplánujeme tvar ďalšej. Nezabúdame pritom na dostatočnú šírku vzniknutých „schodov“, ktoré budú musieť na jednej strane zabrániť zosuvu hydroizolačnej fólie a na strane druhej vytvoriť dostatočný priestor na uloženie košov, kokosových rohoží alebo jutových vriec s vodnými rastlinami. V optimálnom prípade by malo byť usporiadanie schodov stupňovité a s uhlom klesania 45 stupňov.

Hĺbka prvej kaskády sa môže pohybovať od 10 do 15 cm. Postupne by však hĺbka záhradného jazierka mala klesať a v najhlbšej zóne by mala dosiahnuť 1,3 až 1,5 m hĺbku. Takáto hĺbka je zárukou toho, že jazierko sa počas leta neprehreje a v zime nevymrzne, takže v pohode v ňom prežijú okrasné karasy i japonské koi kapre. Výkop napokon dôkladne očistíme od koreňov i kameňov, ktoré by mohli poškodiť fóliu.

3. Pokládka geotextílie a fólie

Mechanickú odolnosť hydroizolačnej fólie môže zvýšiť vrstva jemného piesku, ako efektívnejšie riešenie sa však ukázala byť geotextília. Vyložte ňou teda celý výkop jazierka a môžete začať s rozkladaním kaučukovej fólie. Bude vhodné, ak si na rozloženie fólie zoženiete zopár kamarátov, pretože fólia je pomerne ťažká a manipulácia pomerne náročná.

Ak ste teda pripravení, hydroizolačnú fóliu rozložte cez stred výkopu, odkiaľ ju budete postupne naťahovať k okrajom jazierka. Počas vyťahovania fólie sa snažte povyrovnávať všetky záhyby. Snažte sa pritom nepoškodiť nielen vytvorené schody alebo kaskády, ale aj fóliu. Na vytiahnutú fóliu môžete napustiť trochu vody, aby sa fólia lepšie vyrovnala. Natiahnutú fóliu nezabudnite na brehoch poriadne ukotviť a zafixovať vhodnou zaťažovacou vrstvou. Na zakrytie brehov sa dá použiť kamenivo alebo kamienková fólia.

4. Napojenie filtrácie, dopustenie vody

Ak ste sa rozhodli vybaviť jazierko filtráciou, prišiel čas pospájať jednotlivé komponenty filtračného systému. Nezabudnite však, že prietoková filtrácia musí byť osadená v ideálnej rovine nad hladinou jazierka. Za úvahu stojí umiestniť filtráciu tak, aby svojim vzhľadom nebola rušivým elementom. Obložte ju preto napríklad dekoračnými kameňmi.

Napokon teda môžete pristúpiť k dopusteniu vody. Tú však necháme ešte niekoľko dní odstáť, aby sa vyčistila, okysličila a poprípade zbavila chlóru.

5. Vodné rastliny podčiarknu vzhľad záhradného jazierka

Dosadenie vodných rastlín do záhradného jazierka alebo okrasných drevín do jeho okolia, je už iba povestnou čerešničkou na torte. Vodné rastliny sadíme do perforovaných košov zaťažených štrkom alebo jutových vriec. Fantázii sa medze nekladú a mnohé rastliny budú užitočné nielen pri dodávaní kyslíka alebo znižovaní tvorby rias, ale svojim atraktívnym vzhľadom budú skutočnou ozdobou jazierka, na ktoré bude právom pyšní.

, ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *