15 feb

Pri výstavbe domu je potrebné myslieť aj na sokel. Nejde len o estetickú záležitosť ale o dosť podstatnú časť stavby. Sokel je jednou z najviac zaťažovaných častí rodinného domu, preto by ste jeho zhotoveniu mali venovať pozornosť. Neskôr to určite oceníte.

Čo je sokel

Sokel, päta múru či podmurovka je najnižšia časť rodinného domu, ktorá prichádza do priameho styku zo zemou a vytvára prechod medzi zemou, základmi domu a konštrukciou. Z hľadiska architektúry ide o optickú základňu domu.

Funkcie sokla

Na túto, pomerne malú časť budovy sa kladú vysoké nároky. Sokel je neustále vystavený poveternostným vplyvom, mrazu, chladu, pôsobeniu vzdušnej a aj zemnej vlhkosti. Napriek týmto nepriaznivým vplyvom musí zostať pevný a stabilný keďže je namáhaný aj staticky. To ale nie je všetko. Okrem toho sokel by mal odolávať aj slnečným lúčom, chemikáliám, mal by sa ľahko udržiavať a tiež by mal mať  aj (ak chcete zabrániť vzniku tepelných mostov) tepelno-izolačné vlastnosti.

Voda, ktorá steká pri daždi z fasády môže sokel poškodzovať. Preto je dobré sokel mierne zapustiť do „odkvapového nosa“ čím sa odvedie voda preč. Voda by v opačnom prípade mohla vzlínať do fasády a muriva čo by mohlo spôsobiť vznik plesne v dome a výrazne poškodiť konštrukciu stavby.

Odporúčaná výška sokla je 30 cm. Môže to byť ale pokojne aj viac. V tomto prípade je dôležité zobrať do úvahy architektonické riešenie stavby, terén a aj materiál, ktorý je na stavbu použitý.

Hydroizolácia

Ako sme už spomínali sokel musí odolávať vzdušnej aj zemnej vlhkosti ale aj vode z dažďa alebo topiaceho snehu. V tomto prípade je vhodná zvislá hydroizolácia, ktorá by mala siahať približne 80 cm pod úroveň terénu a aspoň 30 cm nad úroveň. Materiál, ktorý na hydroizoláciu použijete musí byť odolný tlakom, nárazom, kyslosti pôdy, chemikáliám a hlavne by mal vynikať aj trvanlivosťou.

Hydroizolácia sokla je síce účinná metóda, ale nie je jediná, ktorá môže držať vodu čo najďalej od domu. Vhodná je taktiež úprava terénu. Chodník z hrubého štrku zabezpečí, že voda okamžite vsiakne do zeme. Ak máte pri dome chodník z dlažby mali by ste zabezpečiť aby sa skláňal smerom od domu. Dažďová voda, alebo voda z topiaceho snehu tak nebude stekať k soklu. Najlepšiu ochranu pred vlhkosťou získate kombináciou hydroizolácie a úpravy terénu.

Tepelná izolácia

Na tepelnú izoláciu sokla by ste mali použiť materiál, ktorý odoláva mechanickým tlakom, kyslosti pôdy a aj vlhkosti. Najvhodnejším materiálom sa tak javia dosky z extrudovaného (XPS) alebo expandovaného (EPS) polystyrénu.

Na zateplenie sokla rozhodne nezabúdajte. Práve v týchto miestach dochádza k vzniku tepelných mostov. Myslieť na to by ste mali už pri výstavbe domu. Aj keď môžete sokel zatepliť neskôr bude to pracnejšie, náročnejšie a aj finančne drahšie.

Obklad

Obklad sokla by mal spĺňať niekoľko základných kritérií

  • odolný voči vode, mrazu, soliam a oderu
  • jednoduchá údržba, umývateľný – mal by sa dať ľahko očistiť
  • stálofarebný

Možno ste si už všimli, že sokel nie je vidieť na každom dome. Určite tam ale je. Ide o tzv nepriznaný sokel, ktorý je natretý rovnakou farbou ako fasáda domu. Nevýhodou tohto riešenia je fakt, že celá omietka domu musí mať vlastnosti, ktoré sa vyžadujú pri omietkach na sokel. Obklad sa tak môže výrazne predražiť.

Priznaný sokel, teda sokel, ktorý je jasne vidieť má viac výhod než nepriznaný. Keďže obklad použijete len na malú časť domu vyjde vás lacnejšie. Môžete ho po čase vymeniť, prípadne môžete kedykoľvek zmeniť farbu fasády domu bez toho aby ste museli investovať aj do obkladu sokla.

Materiál

  • dekoratívna omietka – vhodná na nepriznaný sokel. Dobré sú aj silikónové omietky a fasádne farby, ktoré sú odolné voči vode, paropriepustné a majú samočistiace vlastnosti.
  • keramický obklad – vhodný na priznaný sokel. Vyberajte keramický obklad, ktorý je odolný voči mrazu a jeho nasiakavosť nie je vyššia ako 3%. Dôraz klaďte aj na výber lepiacej a škárovacej hmoty.
  • lícové tehly a pásiky – finančne náročnejšia investícia, ktorá vás ale milo prekvapí dlhou životnosťou a efektívnosťou.
  • prírodný kameň – na sokel sa používa žula, bridlica, traventín andezit alebo čadič. Pri výbere prírodného kameňa na obklad soklu si ale dajte pozor. Niektoré kamene môžu byť nasiakavé a po zmoknutí stmavnú. Zabrániť tomu môžete ak ich ošetríte vodoodpudivým náterom.
  • drevo – a keď sa to nezdá drevený obklad môžete použiť na sokel. Je ale dôležité aby bolo správne ošetrené a pravidelne udržiavané. Drevené obklady sa montujú na nosný rošt, čím vznikne medzi stenou a obkladom vzduchová medzera, ktorá slúži na prevetrávanie. Medzi ideálne dreviny vhodné na obklad sokla patrí smrek, smrekovec alebo borovica. Siahnuť môžete ale aj po exotických drevinách ako teak, kanadský céder či bangkirai.
  • dekoračný betónový obklad – obľúbený hlavne pre nízku cenu, dlhú životnosť a jednoduchú montáž. Aj keď ide o syntetický materiál na trhu natrafíte na kúsky, ktoré perfektne napodobňujú prírodné materiály.

Priznať alebo nepriznať sokel

Či sa rozhodnete sokel zvýrazniť iným obkladom alebo ho zladiť s fasádou je otázkou vášho rozhodnutia a celkového vzhľadu rodinného domu. Jediné na čom záleží je, aby bol správne a dôkladne zhotovený.

, ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *