Blog

Ako najlepšie financovať stavbu montovaného domu?

Byť majiteľom vlastného domu je snom mnohých Slovákov. Častokrát je hlavným problémom financovanie, predsa len, ak človek nie je riaditeľom úspešnej firmy alebo nezdedil balík peňazí, z výplaty si ťažko nasporí na vlastnú nehnuteľnosť. Preto každý hľadá možnosti, ako svoju vysnívanú stavbu čo najlepšie financovať. Možností je niekoľko, okrem vlastných finančných prostriedkov sú to hypotéka, stavebné i spotrebné úvery, či dotácie. V dnešnom článku vám priblížime ako najlepšie financovať stavbu montovaného domu.

Ešte predtým ako sa rozhodnete financovať stavbu montovaného domu musíte si odpovedať na niekoľko zásadných otázok. Samozrejme najdôležitejšou otázkou je, či máte našetrené aj vlastné úspory a či vlastníte nejakú inú nehnuteľnosť.

Hypotéka na stavbu montovaného domu

V prípade, že nemáte dostatok svojich vlastných finančných prostriedkov prichádza na rad hypotéka. Hypotéka je zvýhodnený úver, kde zakladáte svoju nehnuteľnosť. Podľa našej legislatívy môžete požiadať o hypotekárny úver vtedy, ak váš dom je už rozostavaný 1 meter nad zemou a ten zapíšete do katastra, lenže v prípade montovaného domu ide trošku o komplikovanejší spôsob. Preto naša otázka na začiatku nášho článku, či vlastníte nejakú inú nehnuteľnosť, vtedy by ste ju založili (môže to byť aj nehnuteľnosť vašich rodičov) a máte po probléme. Pri dostavaní montovaného domu prevediete záložné právo na váš montovaný dom a je to.

Financovanie montovaného domu pomocou hypotéky je trocha rozdielne od murovaného domu, pretože je hotový už za pár týždňov a začína sa stavať tak, že sa na základovú dosku postaví konštrukcia, zhotoví sa strecha a až potom prichádzajú na rad obvodové steny. A až teraz môžete takýto dom zapísať na katastri. Dodávateľ stavby od vás požaduje zväčšia splátky v priebehu výstavby, preto je vhodné mať nejaké usporené peniaze na začiatok.

Čo ak nemám žiadne finančné prostriedky

Na začiatku je potrebné si uvedomiť, že banky už pomaly prestávajú poskytovať hypotéku na 100 % hodnotu nehnuteľnosti a dokonca sa sprísnili pravidlá pre hypotekárne úvery. Pri nedostatku vlastných finančných prostriedkov sa javí ako najlepšie riešenie financovanie stavby montovaného domu kombináciou spotrebného úveru a následnej hypotéky. Spotrebný úver vám umožní začatie stavby. Následne po zápise montovaného domu do katastra môžete požiadať o hypotéku, refinancujete spotrebný úver a ostávajúce finančné prostriedky použijete na dostavbu montovaného domu.

Niekoľko slovenských bánk, ako napríklad Slovenská Sporiteľňa, Tatrabanka, ČSOB vedia financovať stavbu montovaného domu na tranže, to znamená, postupné uvoľňovanie peňazí po častiach, ktoré môžu mať rôznu podobu. Väčšinou je banka ochotná pustiť určitý objem finančných prostriedkov na základy domu a potom až keď je dokončená hrubá stavba.

Stavebný úver v stavebnej sporiteľni

Aby mohla stavba montovaného domu prebiehať bez problémov môžete využiť aj stavebný úver v stavebnej sporiteľni. Úver bez založenia nehnuteľnosti vám poskytnú až do výšky 50 000 €, po podpise úverovej zmluvy vám vyplatia 90 % z úveru a zvyšok bezprostredne, po zdokladovaní účelu použitia. Pri tomto úvere je vyšší úrok ako pri hypotékach, ale určite nižší ako pri iných spotrebných úveroch. Vhodný je na kombináciu s hypotékou, na začatie stavby montovaného domu v prípade, že nemáte vlastné finančné prostriedky.

Ak potrebujete financovať stavbu montovaného domu s vyššou sumou peňazí, môžete využiť úver so založením nehnuteľnosti až do výšky 170-tisíc €, kde je úroková sadzba niekoľkonásobne nižšia a veľmi vám pomôže, ak ste aj ich klientom a máte stavebné sporenie.

V prípade montovaného domu sa javí ako výborné riešenie aj špeciálny úver v stavebnej sporiteľni na postupné financovanie výstavby. Vďaka nemu budete mať finančné prostriedky pripravené postupne práve vtedy, keď ich budete potrebovať. Záložným objektom je stavba, ktorú plánujete stavať a pri posudzovaní zabezpečenia úveru akceptujú budúcu hodnotu nehnuteľnosti. Výška úveru je až do 340 000 €. Tento úver môžete získať bez počiatočného vkladu alebo predchádzajúceho sporenia.

Dotácie na montované domy

Po dotáciách na zatepľovanie rodinných domov, prichádza Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR s návrhom na dotácie aj na nízkoenergetické montované domy a drevodomy.

Momentálne je návrh v pripomienkovom konaní a zatiaľ ešte nie je celkom jasné, akú konečnú podobu bude mať táto štátna podpora. V počiatočných návrhoch sa objavilo medzi podmienkami, napríklad to, že o túto podporu budete môcť požiadať až po zhotovení domu a to domu na kľúč, nie holodomu. Aby ste sa mohli o dotáciu uchádzať váš montovaný dom musí byť zatriedený do energetickej triedy A0 alebo A1 a ďalšie iné podmienky.

Táto možnosť je výbornou voľbou ako doplnok k hypotéke, kedy po dostavbe získate finančné prostriedky, ktoré môžete využiť ako mimoriadnu splátku úveru a tým si ho znížite.

Zatiaľ sa ešte žiadosti nepodávajú, ale tému budeme určite sledovať a o konečnom schválení dotácií vás budeme informovať na našej stránke.

Už máte jasno vo financovaní montovaného domu?

Ak máte jasno v tom, ako najlepšie financovať stavbu montovaného domu dávame vám do pozornosti článok: „Ako získať stavebné povolenie?“, ktorý vás prevedie úskaliami podania žiadosti na stavebný úrad a na čo by ste mali pred stavbou vysnívaného domu myslieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *