15 apr

Zelený hustý trávnik by chcel mať každý okolo domu. Získať hustý trávnatý koberec ale nie je len otázkou hnojenie a polievania. Vyžaduje si tej starostlivosti trochu viac. Ak mu venujete dostatok pozornosti na jar celé leto sa môžete tešiť z hustého a zeleného trávnika, na ktorý postačí minimálna údržba.

Či už boli v zime silné mrazy, veľa snehu alebo mala zima mierny priebeh je dôležité sa o trávnik postarať. Nezaberie vám to veľa času, chce to ale svoj čas a každý krok urobiť v správnom momente. Ak máte zelenú strechu, na ktorej je vysadený trávnik mali by ste venovať pozornosť aj jemu.

Hnojenie

Hneď ako poľavia mrazy a teploty sú dlhšiu dobu nad nulou by ste mali trávnik pohnojiť. Aj keď to nie je vidieť korene trávy začínajú rásť už pri pár stupňoch nad nulou a po dlhej zime im potrebné živiny prídu vhod. Najvhodnejší typ hnojiva v tomto období je minerálne, ktoré obsahuje dusík.  Účinky dusíka zbadáte veľmi rýchlo. Trávnik začne behom pár dní zelenieť.

Hrabanie

Aj keď ste na jeseň trávnik vyhrabali zopakujte to na jar. Popadané konáre, lístie a odumreté časti trávy odstráňte z trávnika. Do hrabania sa pustite keď je pôda suchá. Určite to nerobte po daždi, mohli by ste poškodiť korienky trávy, ktoré sa práve preberajú k životu.

Ak opadané listy začali hniť máte o starosť viac. Mali by ste ich odstrániť čo najskôr, v opačnom prípade je to živná pôda pre rôzne huby a plesne, ktoré môžu napadnúť celý trávnik.

Vertikulácia

Vertikulácia je v podstate prevzdušnenie trávnika. Mach, ktorému sa darí hlavne na jeseň a jar alebo suché pokosené steblá trávy, ktoré sa uchytili medzi trsmi trávy zabraňujú potrebným živinám dostať sa do pôdy a vyživiť korienky trávnika. S týmto krokom vyčkajte do doby keď začne tráva viditeľne rásť. Na odstránenie starých rastlinných zvyškov a machu a prevzdušnenie pôdy môžete použiť vertikulačné hrable alebo vertikulátor.

Vertikulátor, alebo inak povedané trávna fréza prerezáva zvyšky odumretých častí trávy aj machu do hĺbky až 5 mm. Prerezané zvyšky vyhrabete z trávy oveľa jednoduchšie než keby tvorili súvislú vrstvu.

Vertikulátor môže pôdu aj prevzdušniť. Nemusíte zvyšky trávy   vyhrabávať, vertikulátor ich odstráni a zároveň prevzdušní pôdu. Možno sa vám podarí vytrhnúť aj pár korienkov trávy ale to vás trápiť nemusí. Tráva na takéto poškodenie reaguje odnožovaním čím sa trávnik zahustí. Stačí počkať pár dní a uvidíte to sami.

Existuje aj názor, že vertikuláciu nie je potrebné vykonávať. Pokiaľ je váš trávnatý koberec mladý ( 1 – 2 roky) určite buďte s jeho prevzdušňovaním opatrní a nič sa nestane ak pri jeho údržbe vertikuláciu vynecháte. Čím je ale trávnik starší tým viac suchej trávy a machu sa pri jeho koreňoch usádza a zabraňuje mu v raste.

Skúste trávnik podsadiť

Práve ošetrený trávnik nevyzerá dobre, určite mu to ale prospeje a zbadáte to už za pár dní. Miesta, kde ste vytrhli trávnik môžete podsadiť semienkami trávy. Zabránite tak burine aby sa na týchto voľných miestach usadila. Môžete ale počkať kým sa tráva sama rozrastie.

Ak ste po zime zbadali na trávniku väčšie prázdne miesta bude trvať dlhší čas kým sa tráva rozrastie. Aby ste mali celý trávnik zelený môžete toto miesto trochu prekopať a podsadiť ho trávnikom. Kúsok trávnika vyrežte tam, kde to nebude vidieť a položte ho na prázdne miesto, poriadne pritlačte aby sa spojil s pôdou a trochu polejte. Za pár dní sa trávnik rozrastie a pokryje prázdne miesto.

Starostlivosť o trávnik v lete

Každý kto sa rozhodne pre bývanie v rodinnom dome tak urobí hlavne z dôvodu vlastnej záhrady. Získate tak kus pozemku, na ktorom môžete mať pergolu alebo terasu a okolo toho hustý koberec trávy či bylinkovú záhradku. Aby ste si vytvorili ideálnu oázu pokoja je potrebné sa o trávnik starať aj počas letných mesiacov. Hnojenie, polievanie a pravidelné kosenie sú činnosti, ktoré by ste mali vykonávať pravidelne. Pozor si dajte pri hnojení a začínajte pozvoľna.  Príliš veľa hnojiva môže trávnik vypáliť. Minerálne hnojivo používajte zo začiatku jari, keď ešte trávnik veľmi nerastie. Organické môžete použiť hneď po tom ako ste ho zbavili zvyškov suchej trávy a prevzdušnili ho. Organické hnojivo obsahuje látky, ktoré účinkujú v pôde. Keby zostali na povrchu machu a suchej trávy nemalo by žiadny účinok na váš trávnik.

Trávnik polievajte ráno alebo (aj) večer, keď naň nesvieti priame slnko. V horúčavách sa kvapky vody na steblách správajú ako lupa a koncentrujú slnečné lúče do jedného bodu. Na steblách trávy tak vzniknú nevkusné spálené plochy. Pravidelným kosením zbavíte trávnik nechceného hmyzu, ktorý sa drží len vo vyšších trávnatých porastoch.

Či už plánujete tráviť leto v altánku alebo na teraz výhľad na hustý zelený trávnik spríjemní každú chvíľu, ktorú vonku strávite. Venujte mu trochu pozornosti, starajte sa oň a vaša záhrada sa stane tou najkrajšou v širokom okolí.

, , , , , , , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *