Blog

Ako vybrať kuchynský drez

Ako vybrať kuchynský drez

Pri zariaďovaní novej kuchynskej linky je potrebné myslieť na množstvo vecí. Napríklad na osadenie všetkých spotrebičov, ako sú mikrovlnka, umývačka riadu alebo rúra na pečenie. No nemali by sme zabudnúť na takú dôležitú súčasť každej kuchyne, akou je kuchynský drez. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale v kuchynskom dreze sa odohráva množstvo kuchynských prác a to aj v tom prípade, že máte poruke umývačku riadu. Preto jeho výberu venujte dostatočnú pozornosť. Pozrite sa spolu s nami ako vybrať kuchynský drez a na čo sa pri jeho výbere treba zamerať.

Veľkosť a tvar kuchynského drezu

Veľkosť a tvar kuchynského drezu by ste mali zvoliť podľa toho, akú početnú rodinu máte, či máte umývačku riadu a samozrejme podľa veľkosti kuchyne v dome, či byte. Ak máte kuchyňu malých rozmerov, tak veľký drez vám zaberie veľa miesta. No ak však nemáte umývačku riadu a v blízkej dobe neuvažujete o jej kúpe, tak malý drez vám nebude postačovať. Pri používaní umývačky riadu zase drez s dvomi veľkými vaničkami a odkvapkávacou plochou je určite zbytočný. Platí pravidlo, že veľkosť drezu by nemala negatívne ovplyvniť veľkosť pracovnej plochy.

Ako vybrať kuchynský drez

Čo sa týka tvaru môžete vyberať štvorcové, obdĺžnikové alebo kruhové, či drezy atypických tvarov. Popri veľkosti kuchynského drezu by ste sa mali zamerať aj na jeho hĺbku. Pre komfortné užívanie platí, že čím hlbší drez, tým praktickejšie a lepšie sa vám bude v ňom umývať. Ideálne hĺbkové rozpätie je 19 – 25 cm. Plytké drezy sú síce lacnejšie, ale budú obmedzovať pri umývaní, ľahko totiž postriekate pracovnú dosku a okolité spotrebiče vodou.

Nemenej dôležitá je veľkosť výlevky drezu. Pokiaľ radi pečiete a budete umývať veľké plechy, určite ich budete umývať práve v dreze a tak kuchynský drez malých rozmerov vám nebude stačiť. Je však potrebné dávať pozor, v akej veľkej skrinke bude drez osadený, aby sa vám nestalo, že si kúpite drez a nakoniec sa vám do kuchynskej linky nezmestí.

Typy kuchynských drezov

Pri výbere kuchynského drezu máte na výber rôzne typy vyhotovenia. Ten vyberáte predovšetkým podľa veľkosti kuchynskej linky. Na výber máte:

  • Jednoduché drezy – vhodné do malých kuchýň, môžu byť hranaté či kruhové.
  • Dvojité drezy – určené do domov s veľkou kuchyňou a väčším rodinám, či domácnostiam bez umývačky riadu.
  • Rohové drezy – vhodné sú do bytu alebo domu s kuchyňou v tvare L, kde ostáva roh nevyužitý, čím vyriešite tento problém.
  • Drezy s odkvapkávačom – slúžia na odkladanie umytého riadu. Môžu byť jednoduché alebo dvojité drezy s odkvapkávačom.
  • Drezy s vaničkou – tiež môžete zvoliť buď jednoduché alebo dvojité drezy. Vaničku využijete na umývanie ovocia, zeleniny, či mäsa.

 

Do malej kuchyne určite odporúčame drezy, ktoré nemajú odkvapkávaciu plochu, tie totiž zaberú menej miesta. Avšak ak nemáte umývačku riadu, odkvapkávacia plocha je vhodná aj v prípade, že zaberie voľné pracovné miesto, je lepšie na ňu pokladať umývaný riad ako na pracovnú dosku. Čoraz väčšej obľube sa preto teší doplnkový sortiment v podobe odkvapkávačov a dosiek na krájanie, ktoré presne zapadnú do otvoru výlevky. Budete mať tak k dispozícii nový pracovný priestor.

Osadenie kuchynského drezu

Pri výbere kuchynského drezu by ste mali dať pozor na to, ako bude do kuchynskej linky zapustený. V tomto prípade ako vybrať kuchynský drez by ste sa mali poradiť s dotyčným, ktorý kuchyňu vyrába alebo s predajcom, ktorý vám kuchyňu predáva. Môžete totiž naraziť na kuchynské drezy, ktoré sa zabudujú rôzne, a to:

  • Zapustenie zhora – najjednoduchší spôsob osadenia do vyrezaného otvoru v pracovnej doske. Využíva sa najčastejšie pri kuchynských doskách z drevotriesky.
  • Zabudovanie zospodu pod pracovnú dosku – pracovná doska prekrýva okraj drezu. Je vhodné len pri vodeodolných materiáloch pracovnej dosky z prírodného, či umelého kameňa a podobne.
  • Montáž drezu do roviny s pracovnou doskou – ide o najzložitejšiu a zároveň vizuálne dokonalú montáž do roviny s pracovnou doskou.
  • Drez medzi pracovné dosky – tento typ sa využíva hlavne v sektorových kuchyniach s pevnými skrinkami.

Pri osadení kuchynského drezu je podstatná aj orientácia drezu. Môže byť pravá alebo ľavá vzhľadom k výtokovému otvoru. Univerzálne sú otočné, ktoré sa dajú otočiť na obidve strany.

Materiál kuchynského drezu

Ak ste rozhodnutý, akú veľkosť, či tvar kuchynského drezu potrebujete, ďalším nesmierne dôležitým parametrom pri jeho výbere je, aby bol vyrobený z kvalitného materiálu. Mal by byť dostatočne odolný a mal by sa ľahko udržiavať.

Nerezové drezy: Môžu mať lesklú alebo matnú povrchovú úpravu. Vďaka neutrálnemu zafarbeniu sa hodia do každej kuchyne. Nečistoty sa v nich veľmi ťažko usadzujú, pretože sú bez pórov. Nerez je odolný voči vysokým teplotám, hygienicky je nezávadný a vďaka nižšej cene je veľmi obľúbený.

Ako vybrať kuchynský drez

Nerezové drezy sú však menej odolné voči malým škrabancom a pri nešetrnom zaobchádzaní hrozí riziko malých deformácií. Ak požadujete vysoký lesk, je potrebné ho neustále čistiť a zaschnuté kvapky vody vyleštiť.

Keramické drezy: Keramika je jeden z najtvrdších materiálov a preto veľmi dobre odoláva poškriabaniu i nárazom. Keramické drezy sú farebne stále a odolné voči teplotným šokom i agresívnym chemikáliám. Jednoducho sa udržiavajú, sú hygienicky nezávadné, pretože nečistoty sa nemajú kde ukladať a množiť. Tieto drezy sú 100 % prírodné a tak sú obľúbené u milovníkov vidieckeho štýlu.

 

Nevýhodou keramických drezov môže byť cena, ktorá je vyššia oproti iným materiálom a problematický môže byť aj pád ťažkého predmetu, ktorý môže drez poškodiť.

Granitové (kameninové) drezy: Pôsobia veľmi moderne a vyrábajú sa v pestrej škále farieb. Medzi ich najväčšie výhody patrí odolnosť voči nárazom, škrabancom a inému mechanickému poškodeniu. Granit má antibakteriálne zloženie a zabraňuje usádzaniu i rastu baktérií. Odoláva opakovanému pôsobeniu horúcich a studených tekutín, či nádob. Nevidieť na ňom žiadne zaschnuté kvapky vody a je farebne stály. Pri kúpe tohto drezu dajte pozor na zloženie. Kvalitné granitové drezy by mali obsahovať okolo 80 % kremenných pieskov a 20 % spojiva i farbív.

 

Medzi ich nevýhody patrí vyššia cena. Ďalej sa tvoria na nich vápenaté usadeniny a otery od kovových predmetov. Tieto škvrny sa však dajú odstrániť pomocou prípravkov pre granitové drezy.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *