15 jan

Ak chcete bývať v rodinnom dome prvé čo potrebujete je stavebný pozemok. Pri výbere pozemku by ste mali brať ohľad na viacero dôležitých faktorov.  Každý jeden je podstatný a môže výstavbu rodinného domu ovplyvniť. Ako vybrať stavebný pozemok tak aby ste nemuseli meniť plány vysnívaného domu?

Pozemok na výstavbu rodinného domu môžete hľadať dlhší čas. Určite by ste nemali kupovať prvý ktorý uvidíte. Je lepšie mať na výber z viacerých parciel a vybrať si nakoniec tú najvhodnejšiu. Skôr ako podpíšete kúpno-predajnú zmluvu mali by ste si preveriť pár vecí a rozhodnúť sa aj na základe faktov.

Lokalita – dostupnosť služieb

Najčastejšie hľadajú ľudia stavebný pozemok na vidieku. Tiché a pokojné prostredie, čistejší vzduch a blízkosť prírody sú kladmi, ktorým dá prednosť každý. Ak si aj vy chcete postaviť dom v takejto lokalite obzrite sa po pozemku ďalej od mesta. Dedinky v blízkosti miest sa rýchlo rozrastajú a už v nich ten pokoj, ktorý hľadáte nenájdete. Ak vám ale trochu ruchu nevadí môžete si vybrať pozemok v okrajovej časti mesta.

Čím ďalej od mesta sa stavebný pozemok nachádza tým nižšia je aj jeho cena. Zároveň so vzdialenosťou sa ale zhoršuje aj dostupnosť do mesta či do práce. Ak máte školopovinné deti zvážte aj ich dochádzanie do školy. Ak sa v obci škola nenachádza budú musieť dochádzať do školy v meste či susednej dediny. Tiež sa zamerajte na vybavenosť lokality, či je tam pošta, autobusová či vlaková zástavka, zdravotné stredisko (lekár, lekáreň), potraviny či nákupné centrum.

Zvážte všetky pre a proti a v závislosti od toho sa obzrite po stavebnom pozemku buď blízko alebo ďalej od mesta.

Orientácia

Aj keď sa to môže zdať nepodstatné orientácia pozemku je dôležitá. Ideálne je ak je prístup z ulice na pozemok zo severnej strany. V južnej časti domu tak môžete umiestniť obývaciu izbu a terasu. S orientáciou berte do úvahy aj rozmery, tvar a svahovitosť pozemku. Zistíte tak, či sa na stavebný pozemok váš vysnívaný dom zmestí (podľa zákonov môžete stavať dom 3 metre od hranice pozemku).

Rovinaté pozemky sú drahšie než svahovité. Ak sa pre cenu rozhodnete kúpiť svahovitý pozemok nemusí vás vyjsť lacnejšie. V konečnom dôsledku vás úprava svahovitého pozemku stáť viac než keby ste investovali do rovného terénu. Terénne úpravy vás môžu stáť aj cca 20 tisíc euro.

Inžinierske siete

Ak kupujete stavebný pozemok ďalej od zastavaného územia môže byť problém s inžinierskymi sieťami. Zistite si teda či sa váš dom bude dať pripojiť na elektrinu, vodu a kanalizáciu. Vodu síce môžete vyriešiť navŕtaním studne, ale sú to financie navyše (niekedy až 3 000 euro). Kanalizáciu môžete vyriešiť zriadením žumpy alebo čističky odpadových vôd. Aj keď sa tieto problémy dajú vyriešiť vždy sú to financie navyše, ktoré by ste museli do stavby investovať.

Napojenie na elektrinu by nemal byť problém nikde, tá je dostupná všade. Je ale dobré overiť si kapacitu siete aby ste nemali neskôr problém s pripojením.

Územný plán

Do územného plánu by ste mali nahliadnuť určite ešte pred podpisom kúpnej zmluvy. V územnom pláne nájdete všetky obmedzenia, ktoré sa týkajú danej lokality. Môže tam byť uvedená maximálna výška domov, sklon a tvar strechy, maximálna veľkosť zastavanej plochy či určená vzdialenosť domu od ulice. To všetko môže výrazne zasiahnuť do vašich plánov. Ak nechcete svoje plány prispôsobiť nariadeniam v územnom pláne obzrite sa po inom pozemku.

V územnom pláne nájdete aj to čo sa plánuje vo vašom okolí stavať a ako sa bude lokalita rozširovať. Asi by váš záujem o pozemok klesol keď zistíte, že hneď v susedstve budete mať vlakovú zástavku alebo rušné obchodné centrum.

Základy domu

Informujte sa ako je to s hladinou spodnej vody na vybranom stavebnom pozemku. Vďaka moderným technológiám spodná voda nemusí byť prekážkou pri výstavbe domu. Tieto opatrenia ale navýšia cenu výstavby. Je ale dobré ich urobiť počas výstavby rodinného domu než neskôr keď už v dome bývate. Opatrní by ste mali byť hlavne ak sa v blízkosti nachádza potok, ktorý sa môže kedykoľvek rozvodniť.

Stavebný pozemok by ste mali vyberať s ohľadom na všetky vyššie spomínané faktory. Ak nechcete robiť veľké zmeny vo svojom vysnívanom dome vyberte si pozemok naozaj dôkladne. Pri výbere pozemku sa najčastejšie rozhodujeme podľa lokality a okolitého prostredia. Pokiaľ ale nezoberiete do úvahy aj dôležité faktory môže sa výstavba rodinného domu značne predražiť alebo budete musieť zmeniť plány vysnívaného domu.

,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *