Ako zariadiť obývačku v dome?
07 feb

Pri zmienke o obývačke nám ako prvé napadne veľká pohodlná sedacia súprava a možno k tomu televízor s úctyhodnou uhlopriečkou. Obývacia miestnosť je však predsa len viac ako obyčajné miesto sledovania televíznych programov a preto je potrebné venovať jej zariadeniu primeranú pozornosť.

Obývačka v dome by mala byť miestom trávenia spoločného voľného času, kde sa budú cítiť komfortne a príjemne predovšetkým samotní obyvatelia rodinného domu. No zabúdať netreba ani na návštevy. Slová, cíťte sa ako doma, by skutočne nemali ostať iba nič nehovoriacou frázou, ale mali by sa naozaj naplniť do písmena a do bodky. Veľa preto môžete urobiť vhodným zariadením obývačky. Aké sú teda súčasné trendy a ako postupovať, aby sa obývačka stala oázou pokoja a miestom rodinnej pohody? To všetko vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Všetko chce svoj čas

Zariaďovanie rodinného domu si vyžaduje čas. Nemá zmysel robiť unáhlené a nepremyslené rozhodnutia. Platí to pre množstvo situácií v bežnom živote a týka sa to aj samotného zariaďovania. Prečo by ste sa mali bezhlavo vrhnúť do kúpy nábytku alebo doplnkov, ktoré vás možno už po niekoľkých dňoch omrzia? Lepšie preto urobíte, ak sa budete najprv inšpirovať rôznymi časopismi, magazínmi alebo hoci aj webmi, ktoré sa venujú  zariaďovaniu či dizajnu, potom si to necháte v hlave celé trochu uležať a napokon sa rozhodnete pre konkrétny štýl zariaďovania.

Ako zariadiť obývačku v dome?

Možností je pritom neúrekom. Severský štýl, vintage, či industriálny štýl alebo glamour s vysokou dávkou lesku, extravagancie, ale aj elegancie. Každý štýl je pritom niečím charakteristický. Kým niektoré štýly sa vyznačujú čistotou línií a vzdušnosťou, iné sú charakteristické noblesou, príťažlivosťou alebo až honosnosťou. Výber vhodného nábytku, doplnkov a textílií, ktoré ešte podčiarknu výsledný efekt si tak niekedy vyžiada istú dávku odvahy, no odmenou vám bude bývanie, ktoré určite nebude tuctové. Napriek tomu však stále ostanete pri komforte a útulnosti, ktorá by mala z obývacej izby vyžarovať za každých okolností.

Kúpte si najprv dominantné kusy nábytku

Medzi prvé kúsky, ktoré si zakúpite v rámci zvoleného štýlu, jednoznačne patrí sedacia súprava, konferenčný stolík a obývacia stena. Každý kúsok nábytku si zaslúži pozornosť, pretože by mal vhodným spôsobom zapadnúť do celkovej koncepcie obývačky.

Požiadavky na sedaciu súpravu sú viac menej jasné. Sedacia súprava je spravidla vždy dominantným prvkom obývačky, no jej veľkosť sa môže odvíjať od rozmerov obývačky. Bez ohľadu na to, či má tvar písmena U alebo L však musí poskytnúť dostatok miesta na sedenie členom domácnosti alebo návšteve. Pri sedacej súprave potom môžete zobrať do úvahy dve alternatívy najbežnejšie používaných materiálov, teda čalúnený alebo kožený poťah.

Čalúnená sedacia súprava sa viac hodí do pestrejšie poňatej obývačky, ktorá preferuje povrchy s farebnými odtieňmi. Kožená súprava je naopak symbolom luxusu, no čo je dôležitejšie, táto sedacia súprava ponúka viacero výhod. Jej povrch nie je taký náročný na čistenie a hlavne, koža iba ťažko vyjde z módy.

Konferenčný stolík a obývacia stena

Konferenčný stolík, síce nepatrí medzi dominantné prvky v obývačke, no to ešte neznamená, že jeho výber môžete podceniť. Osobitnú rolu môže konferenčný stolík zohrať pri niektorom charakteristickom štýle nábytku. Stolík vtedy neraz dokáže zmeniť celkový výraz miestnosti. Výborným príkladom je konferenčný stolík na dvoch kolieskach. Ozvláštni obývačku a zároveň je funkčný a praktický. Netradičný vzhľad konferenčných stolíkov tak neraz priláka pohľady návštev.

Obývacia stena je tiež otázkou individuálnych preferencií. Nič nepokazíte masívnou stenou, ale ani sektorovým nábytkom. Je však pravdou, že v súčasnosti je oveľa častejšie na zariaďovanie obývačky využívaný sektorový nábytok, ktorý prináša možnosť individuálneho riešenia interiéru obývačky. Nábytok v tomto prípade môžete poskladať do takej podoby, ktorá bude najlepšie zodpovedať vašim predstavám a reálnym potrebám. Problémom pri zariaďovaní sektorovým nábytkom nemusí byť ani atypický pôdorys obývačky.

Zabudnite na zaužívané stereotypy

Nábytok nalepený tesne na stenu je možno jednoduché, praktické alebo dokonca až nevyhnutné riešenie pri zariaďovaní rozmerovo malej obývačky, kde príde vhod každý ušetrený centimeter miesta, no súčasné trendy hovoria niečo iné. Ak disponujte rozmerovo veľkorysou obývačkou nenechajte sa limitovať stenami a neriaďte sa podľa zaužívaných vzorcov. Aby miestnosť vyzerala úhľadne a útulne, potrebuje centrálny bod. Tým, ale nemá byť televízor. Nebojte sa preto siahnuť po sedacej súprave, ktorá môže byť umiestnená ďalej od steny alebo dokonca až v priestore.

Ako zariadiť obývačku v dome?

Sedačka a blízko nej konferenčný stolík. Stolík kde si odložíte pohár vody však nemusí byť nezmyselne umiestnený medzi sedačkou a televízorom. Rovnako ako kreslá alebo stoličky. Tie nemajú byť umiestnené v konfrontačnej pozícii. V praxi to znamená, že kreslá alebo taburetky majú byť umiestnené bokom k sedačke a nie oproti nej. Nábytok má byť akoby ukotvený a má mať svoje stabilné miesto, no nebojte sa zmien a experimentujte.

Bez povšimnutia nenechajte rôzne maličkosti a doplnky

Ak nie ste milovníkom preplnených priestorov, môže vám vyhovovať minimalistický štýl, ktorý sa vyznačuje pár kusmi nábytku bez množstva doplnkov. Tie by ste však nemali celkom zatratiť. Rôzne maličkosti, doplnky, a dekorácie totiž dokážu dať vzhľadu obývačky celkom novú dimenziu.

Ako zariadiť obývačku v dome?

Napríklad dekorácie v podobe zácloniek, závesov alebo textilných vankúšov vnesú do inak strohého priestoru útulnosť a teplo. Elegantný malý koberček pod konferenčným stolíkom alebo hoci aj pod jedálenským stolom môže byť tiež efektným doplnkom. Zabudnúť netreba na ozdobné sviečky, fotografie, obrazy a kopu ďalších drobností, ktoré v obývačke vyčarujú neopakovateľnú atmosféru.

Tip: Zariaďujete kuchyňu? Nezabudnite si vybrať vhodný kuchynský drez.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *