Každý, kto sa rozhodne bývať v rodinnom dome túži po pokojnom a príjemnom prostredí, kde ho nebude nič rušiť. Pokiaľ nechcete bývať niekde na samote hluk z ulice sa do vášho domu dostane. Existujú ale spôsoby ako ho minimalizovať a užiť si tak doma pokoj.
Ako vplýva hluk na zdravie
Zvuky, ktoré sú pre nás nepríjemné, rušia nás alebo nám až škodia sa považujú za hluk. Ochrana pred hlukom je riešená aj v legislatíve. Hlasitosť, alebo inak povedané hladina hluku by nemala byť v obytných zónach nad 50 dB počas dňa a v noci nad 45 dB. Aj napriek tomu sa domy v oblastiach, kde je vyššia hlučnosť stavajú.
Ďalším problémom môže byť rušná ulica. Mestá sa rokmi rozrastajú a z bývalých pokojných lokalít sú rušné štvrte, z cestičiek sa stali cesty, ktorými prejdú denne stovky automobilov. Je potvrdené, že výška hluku z cestnej dopravy vyššia ako 60 dB zvyšuje riziko vzniku srdcového infarktu.
Vplyv hluku je na ľudský organizmus rôzny – od rôznych neuróz cez problémy so spánkom až po problémy s kardiovaskulárnym systémom. Nemožnosť odpočinúť si vedie k vzniku stresu, ktorý sa skôr či neskôr podpíše na zdraví tiež.
Ako znížiť hluk
Znížiť prienik hluku do rodinného domu môžete rôznymi spôsobmi. Neraz na to stačia aj drobné úpravy. Ak budete ale na prenikajúci hluk z ulice myslieť už pri výstavbe domu vyhnete sa v budúcnosti riešeniu tohto problému.
Rozmiestnenie izieb
Ak máte dom postavený v rušnej oblasti umiestnite spálňu a detské izby čo najďalej od zdroja hluku. Môžete sa tak v noci pokojnejšie vyspať. Ak dom ešte len plánujete stavať myslite na to dopredu. Ulica, po ktorej dnes prejde pár áut za deň môže byť o 5 až 10 rokov oveľa frekventovanejšia.
Stavebný materiál môže znížiť hluk z ulice
Stavebný materiál môže dobre tlmiť zvuk prichádzajúci z vonku. Najlepším sa ukázal byť betón. Najhoršie sú na tom montované drevostavby. Aj keď montované domy prepustia dosť hluku z vonka dnu môžete ich zvukovú izoláciu zvýšiť.
Tepelná izolácia má aj zvukovo izolačné vlastnosti
Úlohou tepelnej izolácie je v prvom rade zabránenie úniku tepla z interiéru. Na trhu sú ale zatepľovacie systémy, ktoré majú aj zvukovo-izolačné vlastnosti. Patrí medzi ne napríklad minerálna alebo ovčia vlna či drevovláknité dosky.
Okná
Zaobstarajte si kvalitné vchodové dvere a okná. Pri oknách si všímajte index nepriezvučnosti Rw. Čím je hodnota indexu vyššia tým lepšie majú okná zvukovo-izolačné vlastnosti.
Rekuperácia
Rekuperácia vám ušetrí nie len financie na vykurovanie ale zníži aj hluk prichádzajúci do domu z ulice cez otvorené okno. Vďaka rekuperačnej jednotke môžete mať doma čerstvý vzduch bez toho aby ste okno museli otvárať.
Akustická izolácia
Akustická izolácia je dobrým riešením ak chcete prienik hluku znížiť na minimum. Akustická izolácia pohlcuje hluk a nepúšťa ho ďalej. Na trhu nájdete tento druh izolácie vhodný do exteriéru alebo interiéru.
Štýl bývania – doplnky môžu znižovať prienik hluku
Dekorácie sa nemusia týkať len štýlu bývania. Závesy, koberce a aj hrubšie tapety na stene tlmia hluk. Dekorácie z tvrdých materiálov zvuk odrážajú. Ak ale siahnete po mäkkých, látkových alebo pórovitých materiáloch, ktoré zvuk pohlcujú budete mať doma tichšie.
Na hlučnosť by ste mali myslieť už pri výstavbe rodinného domu. Výberom vhodného tepelno a zvukovo izolačného zateplenia sa poistíte do budúcnosti. Rozumne riešené rozmiestnenie izieb na dennú a nočnú časť, vhodná orientácia domu a rekuperácia výrazne prispejú k zníženiu prieniku hluku do domu.
Pokiaľ už rodinný dom máte nemusíte sa pre hluk z ulice hneď sťahovať. Stačí pár menších úprav a váš dom bude zas oázou kľudu a pokoja.