Stavba montovaného rodinného domu je pre väčšinu ľudí mimoriadnou udalosťou. Samozrejme je to náročný a zdĺhavý proces, bezpochyby aj finančne náročný. Väčšina ľudí chce preto pri stavbe domu čo najviac ušetriť, lenže opak môže byť pravdou. Mnohí často pritom ako chcú ušetriť urobia chyby. V dôsledku chýb sa tak finančné náklady zbytočne zvyšujú, pretože sa niekedy odstraňujú veľmi ťažko. Takže, akým chybám sa vyhnúť?
Určite chcete aby váš nový dom bol postavený kvalitne, lenže nikto nie je dokonalý a vždy sa môžu vyskytnúť chyby a práve cieľom tohto článku je upozorniť na tie najčastejšie z nich.
Stavbu montovaného domu zverte do rúk profesionálom
Najčastejšiu chybu robia tí, ktorí v snahe ušetriť si nenajmú špecializovanú firmu na stavbu montovaného domu, ale požiadajú o pomoc kamarátov, rodinu alebo partiu murárov z dediny. Nič proti nim. Možno zaplatíte o niečo menšiu sumu, ale výsledok nemusí zodpovedať vašim predstavám. Pri stavbe rodinného domu vášho bratranca pred 15 rokmi možno vaša rodina alebo kamaráti zvládli postaviť kvalitný dom, ale technológie idú takými míľovými krokmi dopredu, že teraz to už nebude musieť stačiť.
S profesionálnou firmou v konečnom dôsledku ušetríte čas i nervy a v prípade problémov môžete požadovať nápravu, čo je u rodinných príslušníkov veľmi ťažké. Počas výstavby firmou sa zamerajte na kontrolu a keď vám niečo vadí, okamžite kontaktujte staviteľa, aby sa chyba napravila skôr ako bude neskoro. Priebežná kontrola je dôležitá aj preto, že niektoré chyby v konštrukciách už nie je možné neskôr vidieť lebo sa zakryjú a ich odstránenie je o to náročnejšie. Nikto sa nevyzná vo všetkom a preto je dôležité aby stavba montovaného domu bola pod kontrolou odborníka, ktorý jej rozumie komplexne. Preto neurobte chybu a určite si zabezpečte počas stavby domu stavebný dozor, ktorý bude mať všetko pod kontrolou.
Akým chybám sa vyhnúť pri základovej doske
Základom každého domu sú základy a základová doska, pretože každá stavba musí byť pevne spojená so zemou. Urobiť poriadne základy to nestačí len naliať betón do jamy, realizácia by mala byť zverená profesionálom a urobená kvalitne.
Stavba montovaného domu, ale aj iného začína zalievaním základovej dosky. Samozrejme je dôležitý kvalitný betón. Chybou je, ak má betón nadmerné množstvo vody alebo ste ho začali príliš skoro polievať. V betóne sa tak krátko po betonáži na povrchu objavia trhlinky a povrch sa po čase začne odlupovať. Tenká vrstva malty sa dá ľahko odstrániť a môžete tak vidieť zrnká kameniva. Po kvalitnom zaliatí základovej dosky je potrebné chrániť betón pred vysychaním a preto ho nezabudnite polievať. Čerstvý betón samozrejme chráňte aj v zimnom období pred chladom a mrazom.
Ďalšou chybou pri betónovaní je slabá alebo minimálna vibrácia vibračnou latou, ktorá zhutní len veľmi tenkú povrchovú vrstvu. Po čase sa betón svojou váhou usadí a môžu sa na ňom vytvoriť trhliny. Avšak ani nadmerné previbrovanie betónu sa neodporúča, v mieste nadmerného vibrovania nastane oddeľovanie betónu a kameniva a následne sa oslabí konečný povrch.
Nerobte chyby pri hydroizolácii
Dávajte pozor na kvalitu práce už na začiatku stavby a venujte dostatočnú pozornosť hydroizolácii. Bez nej to jednoducho nejde. Základovú dosku i obvodové múry je potrebné poriadne odizolovať voči vode a základy aj pod úrovňou terénu. Nestačí len natrieť stenu tekutou fóliou a ešte v ten deň priložiť izolačné dosky. Treba pracovať s kvalitnými izoláciami na báze asfaltu alebo pvc. Inak vám budú vlhnúť rohy, padať omietka alebo sa začne rozširovať pleseň. Môže sa stať, že hydroizolácia bude vykonaná kvalitne, avšak v dôsledku ďalších stavebných prác sa pretrhne alebo poškodí. Keď si to nevšimnete môžete mať v budúcnosti veľký problém.
Nepodceňujte izoláciu pri stavbe montovaného domu
Akým chybám sa vyhnúť pri izolácii? Aj tu sa ich pár nájde. Veľkou chybou pri stavbe akéhokoľvek domu je nedostatočná hrúbka izolácie. Čo bolo v minulosti dostatočné, dnes to už nestačí. Postupom času sa totiž náklady na energie zvýšili a tak sa pristupuje k zväčšeniu hrúbok tepelných izolácií. Ak je hrúbka izolácie dostatočná, tak sa vyvarujete únikom tepla medzi základovou doskou a stenami. V opačnom prípade môže hroziť vznik plesní tam, kde majú steny najnižšiu teplotu, čiže pri podlahe. Tepelná izolácia je vtedy účinná, ak je neprerušená a tvorí súvislý obal budovy. Každé jej prerušenie znamená únik tepla z domu. Únik tepla z domu môže nastávať cez strechu, strešné okná, balkóny, okná, preklady alebo základy domu.
Nepodceňujte tepelné mosty, všeobecne sa im venuje naozaj málo pozornosti, ale majú veľký vplyv na únik tepla a teda sú rizikom na vznik plesní v dome. Ak sú teda zakreslené v projektovej dokumentácii, mali by byť aj súčasťou stavby. Pri stavbe nízkoenergetického montovaného domu by mala dokumentácia obsahovať tepelné mosty, pretože majú výrazný vplyv na energetickú náročnosť domu.
Je vaša základová doska spojená s terasou? Ak ju poriadne neodizolujete, tak urobíte ďalšiu veľkú chybu. Premrznutá terasa môže v zime prenášať chlad do podlahy v dome. Preto podlahu v dome zaizolujte tak, aby zaisťovala tepelnú pohodu a chlad sa nedostával cez podlahu dovnútra a naopak, nech vám teplo neuniká cez terasu von z domu.
Predchádzajte chybám pri výstavbe montovaného domu
Pri každej stavbe domu je opatrnosť veľmi dôležitá a akákoľvek chyba môže mať nepríjemné následky, a to nielen finančné. Cieľom tohto článku bolo upozorniť vás na najčastejšie chyby pri stavbe montovaného domu. Týmto sa im môžete ľahko vyvarovať a vyhnúť. Je lepšie chybám predchádzať ako naprávať vzniknuté dôsledky. To ešte neznamená, že nespravíte ďalšie chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť, keď vás čaká stavba montovaného domu. Preto v budúcnosti pripravujeme 2. časť tohto článku, kde si rozoberieme ďalšie najčastejšie chyby.
1 thoughts on “Akým chybám sa vyhnúť pri výstavbe montovaného domu? 1. časť”