S príchodom teplejších dní trávime čoraz viac času vonku. Práca v záhrade a okolo domu zaberie istý čas, ale čo so zvyškom? Ak vás nebaví tráviť teplé dni v dome postavte si altánok. O jeho výhodách sa presvedčíte aj sami. Skôr ako sa do toho ale pustíte mali by ste si dobre premyslieť čo od tohto druhu drobnej stavby očakávate.
Druh stavby
Rozdiel medzi altánkom a pergolou je v mieste kde ich postavíte. Pergola je súčasťou domu – drevená stĺpy sú prepojené s domom. Je to ľahká stavba, ktorej pôvodný účel je opora pre popínavé rastliny. Môžete ju zastrešiť a zväčšiť si tak obytnú plochu domu.
Altánok je samostatná viac menej ozdobná stavba, ktorá je súčasťou záhrady, nie domu. Stavia sa ďalej od domu, v záhrade, kde je pokoj a kľud. Nosnou konštrukciou altánku sú stĺpy, ktorá musia byť pevne ukotvené v zemi.
Pravdou je, že aj pergolu si môžete postaviť v záhrade, ide však skôr o zriedkavosť. Altánky sú typické záhradné stavby, v ktorých môžete tráviť teplé, ale aj chladnejšie letné večery.
Povolenie na altánok
Altánok je drobná stavba, na ktorú nie je potrebné stavebné povolenie. Ohlasovacia povinnosť ale na túto stavbu platí, preto na príslušnom úrade stavbu ohláste. Hneď ako vám príde vyjadrenie z úradu (do 30 dní) môžete sa pustiť do stavby.
Pri murovaných altánkoch môžu úrady vyžadovať stavebné povolenie. Najlepšie urobíte ak zájdete na príslušný úrad a informujete sa ohľadom povolení na stavbu altánku.
Altánok – súčasť záhrady
Táto stavba môže vašu záhradu skrášliť, dať jej punc výnimočnosti, ale nevhodným výberom môže byť len prekážkou a nevkusnou dekoráciou. Aby ste tomuto problému predišli vezmite do úvahy viacero faktorov, ktoré môžu mať na výber altánku vplyv.
Dostatok miesta
Veľkosť záhrady je dôležitá. Ak máte menšiu záhradu altánok vám z nej kus vezme. Nie je dobré mať v malej záhrade dom a hneď vedľa altánok. Môže sa stať, že na celom vašom pozemku nebude nakoniec kúsok voľného priestranstva.
Nezabúdajte ale ani na zvyšok záhrady. Stavba môže tieniť bylinkovej záhrade, môže prekážať susedom, alebo môže zasahovať do miesta, kde parkujete auto. To všetko treba brať do úvahy.
Pokiaľ máte dosť miesta výstavbe altánku nič nebráni. Altánok by mal stáť na rovnej a pevnej ploche. Nie je to ale podmienka. Môžete ho postaviť hocikde, len výstavba sa môže predĺžiť a aj predražiť. Budete musieť robiť pevnú základovú plochu, aby vám altánok dlhšie slúžil.
Rozmery
Rozmery altánku prispôsobte veľkosti záhrady. Ak vám to plocha pozemku dovoľuje môžete si postaviť väčší altánok bez toho aby to pôsobilo rušivo. Rozmery tejto záhradnej stavby záležia aj od toho, ako plánujete altánok využívať.
Účel
Pokiaľ má slúžiť len na trávenie voľných chvíľ vonku, prečítanie si knihy, alebo posedenie s rodinou postačí menší. V altánku ale môžete aj organizovať grilovačku, susedské párty či rodinné posedenia. V tomto prípade je dobré zaviesť do altánku aj elektriku alebo aj vodu. Menšiu kuchyňu, gril, alebo krb môžete umiestniť do altánku a vyhnete sa tak množstvu ľudí, ktorých by ste v prípade organizovania oslavy museli hostiť doma.
Myslieť by ste na to mali ešte skôr ako sa do stavby pustíte. Zavádzať rozvody po dokončení stavby by bolo dosť náročné a možno aj nemožné (v závislosti od typu altánku).
Podlaha
Podlaha v altánku môže byť betónová, alebo ju môžete vydláždiť. Keďže je ale altánok v záhrade a slúži na oddych a relaxáciu ľudia siahajú pri altánku po prírodných materiáloch a volia radšej drevenú podlahu.
Ak ste sa pre drevenú podlahu rozhodli aj vy altánok by mal stáť nad úrovňou terénu. Vyhnete sa tak poškodeniu a rýchlemu zničeniu podlahy počas dažďov.
Druhy altánkov
Dnes si môžete hotové altánky už kúpiť. Stačí ich len zmontovať na pripravenej ploche a môžete ich hneď používať. Ak patríte k trochu zručnejším osobám, môžete si altánok postaviť aj sami. Je len na vás, ktorým smerom sa vyberiete. Altánok si môžete zhotoviť z rôznych materiálov. Niečo zvládnete sami, niekde budete potrebovať pomoc odborníkov.
Drevený altánok
Prírodný materiál výborne zapadne do každej záhrady, kde nebude pôsobiť rušivo. Tento typ stavby má ale pár nevýhod. Hlavnou je jeho životnosť, ktorá záleží od toho ako sa budete o altánok starať.
Počítajte s tým, že drevo pracuje a konštrukcia stavby môže napučať, vykrútiť sa, praskať, alebo vysychať. Nemali by ste zabúdať na pravidelnú impregnáciu a náter ochranným lakom. Zvýšite tak odolnosť dreva voči poveternostným vplyvom, hubám, plesniam a drevokaznému hmyzu.
Kovový altánok
Ak by váš altánok mal byť elegantným a dekoratívnym prvkom záhrady vyberte si z kovových altánkov. Majú dlhú životnosť, ale môžu začať hrdzavieť – korózia. Je vhodné všetky kovové časti stavby ošetrovať a pravidelne ho natierať.
Výbornou voľbou je hliník. Altánky z tohto materiálu sú odolné voči poveternostným vplyvom, odolávajú korózii a vydržia vám desiatky rokov.
Murovaný altánok
Medzi najobľúbenejšie typy sa radia murované – sú pevné, odolné a štýlové. Nevyžadujú si starostlivosť a poveternostné podmienky na ne nemajú vplyv. V tomto prípade ale potrebujete stavebné povolenie.
Altánok z polykarbonátového materiálu
Ak potrebujete rýchlo a nenáročne postaviť altánok môže byť dobrou voľbou polykarbonát. Tieto altánky majú oblý tvar. Ich veľkou nevýhodou je, že sa rýchlo prehrievajú a v horúcich dňoch je tam ešte teplejšie ako vonku. Nedá sa povedať, že ide o klasický typ altánku.
Altánok môže byť otvorený, alebo polootvorený. Je len na vás, ktorý typ si vyberiete.
Málo miesta na záhrade
Ak nemáte pre altánok dostatok miesta v záhrade, ale nechcete sa vzdávať času stráveného vonku môžete si postaviť pergolu, alebo terasu. V tomto prípade sa ale oddychu a relaxu nemusíte dočkať. Obe stavby sú súčasťou domu. Zo záhrady vám veľa neubudne, ale ak je vaša rodina početnejšia bežný ruch domácnosti vás môže rušiť.