Denné svetlo pre zdravie
19 okt

Dôležitým faktorom v živote každého človeka je denné svetlo. Má nezastupiteľné miesto a veľký vplyv na zdravie človeka. Samozrejme aj popri iných prospešných faktoroch, akými sú kvalitný a pravidelný spánok, pestrá strava, či čisté ovzdušie.

Čoraz viac času trávime v interiéri

V priebehu niekoľkých rokov sme sa zmenili z vonkajších jedincov na vnútorné. Dnešná generácia sa čoraz menej zdržiava vonku a väčšinu dňa trávi v interiéri. Domov, škola, práca a zase dookola. Tak sú ľudia odlúčení od prirodzeného denného svetla, ktorý bol prirodzenou súčasťou života našich predkov. Veľmi rýchlo sme zmenili denné svetlo za tmavé miestnosti. Dokonca aj športovanie sa presunulo do interiéru, fitnescentier, či telocviční.

Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý bol vykonaný v spolupráci s analytickým inštitútom YouGov si väčšina ľudí ani neuvedomuje koľko hodín denne trávi v interiéri. Priemerne si respondenti mysleli, že v interiéri trávia 66 % svojho času. Kdežto ľudia sa v interiéri zdržiavajú priemerne 90 % svojho denného času, takmer až 22 hodín denne.

Vplyv prirodzeného svetla 

Aby ľudské telo fungovalo správne, malo by denne vnímať intenzitu prirodzeného svetla. Má pozitívny vplyv na zdravie človeka, pretože udržiava jeho cirkadiánny rytmus, čiže biologický rytmus a ladí ho s prírodou. Vďaka svetlu človek aj bez hodiniek vie, kedy by mal oddychovať a naopak. Denné svetlo pozitívne vplýva aj na deti. Jeho nedostatok môže spôsobiť poruchy spánku, zvýšiť hladinu stresu, či podporovať obezitu a únavu.

Denné svetlo pre zdravie

Bolo dokázané, že denné svetlo je aj efektívnym antidepresívom. Štúdia z Kanady ukázala, že terapia svetlom je niekoľkonásobne efektívnejšia ako podanie antidepresívnej látky pri liečení depresie. Charakteristickým ochorením, ktoré je spojené s nedostatkom denného svetla a ktorým trpí približne 15 % svetovej populácie je SAD – sezónna afektívna porucha alebo zimná depresia. Ide o poruchu nálady, ktorá vzniká v súvislosti so zmenou ročných období. Pri vyšších zemepisných šírkach má tendenciu zvyšovania výskytu, čo môže mať priamu súvislosť s obmedzeným prístupom k svetlu. Najviac efektívnou liečbou SAD je práve terapia svetlom.

Vo viacerých štúdiách bolo potvrdené, že denné svetlo zvyšuje pracovný výkon a produktivitu. Napríklad, štúdia od Heschong-Mahone Group skúmala zamestnancov v kanceláriách a porovnávala výkon tých pracovníkov, ktorí mali dostatok denného svetla s tými, ktorí pracovali len pri umelom osvetlení. Zistilo sa, že tí, ktorí mali dobrý prístup k dennému svetlu podali lepší výkon oproti ostatným pracovníkom. Podobný výskum urobila Paneurópska štúdia Sinphonie, ktorá zase skúmala výsledky študentov a zistila, že zvýšené množstvo denného svetla zlepšilo výsledky v testovaní žiakov v matematike o 15 %. Tí študenti, ktorí sa učili v presvetlených triedach postupovali na testoch o 20 % rýchlejšie oproti ostatným.

Prirodzené svetlo verzus umelé

Neodškriepiteľným faktom je, že umelým svetlom nikdy nenahradíte svetlo prirodzené. Preto by ste mali naplno využiť potenciál denného svetla, ktoré prúdi do interiéru zadarmo. Je jedno, akú činnosť vykonávate, či pracujete, varíte alebo čítate knihu, vždy pri akejkoľvek činnosti je lepšie využiť prirodzené svetlo ako umelé. Ak je v interiéri málo prirodzeného svetla, tak je potrebné zapínať svietidlá. No v prípade, že často počas dňa zapínate umelé svetlá v interiéri, niečo nie je v poriadku. Na vytvorenie dostatočných svetelných podmienok v interiéri by ste mali myslieť už pri kúpe bytu alebo pri rekonštrukcii, či výstavbe nového rodinného domu.

Ako môžete presvetliť svoj dom

Už pri plánovaní rodinného domu by sa malo myslieť na dostatok prirodzeného svetla v ňom. Mal by byť navrhnutý tak, aby bol interiér presvetlený. Najlepším spôsobom ako dostať do izby svetlo je dostatok okien. Malo by ich byť čo možno najviac, ale nemali by ste to ani preháňať. Dom by mal obsahovať okolo 5 % zasklenej plochy vzhľadom k podlahovej ploche domu. V dnešných moderných domoch sú veľké terasové francúzske okná, ktoré privedú do miestností dostatok svetla. Mali by byť orientované na južnú stranu, aby priviedli do interiéru viac svetla a slnečných lúčov.

Samozrejme, že orientácia domu by mala byť prispôsobená tak, aby stavba využila tepelné zisky zo slnečného žiarenia. Obdĺžnikové budovy by mali byť orientované z východu na západ. Na južnú stranu by mali byť umiestnené presklené plochy a obytné miestnosti, kde najviac trávite čas. Menej okien by ste mali zasa orientovať na severnú stranu domu.

Strešné okná v interiéri

Pri navrhovaní okien by ste mali zabezpečiť ich dostatok, ale aj rovnomernosť a rozloženie. Okná sa však nedajú dať všade. Vtedy sú skvelým riešením strešné okná. Správne orientované strešné okno privedie do interiéru dvakrát viac denného svetla ako fasádne okno s rovnakými rozmermi. Strešné okná môžete usporiadať vedľa seba alebo aj nad seba. Skvelou kombináciou v miestnosti je strešné okno s fasádnym oknom.

 

Svetlíky

Denné svetlo pre zdravie

V prípade, že túžite po rodinnom dome s rovnou plochou strechou a chcete presvetliť niektoré miestnosti, kde sa nedá nainštalovať klasické fasádne okno, môžu byť skvelým riešením svetlíky, ktoré sú pevné alebo otváracie. Sú chránené kupolou z akrylátu alebo z polykarbonátu, nachádzajúcou sa nad rovinou zasklenia.

Svetlovody – slnko bez okien

V prízemných bungalovoch aj vo viacpodlažných domoch s veľkou plochou, býva problém s presvetlením chodieb a schodísk. Chodby preto presvetlíte tak, že môžete použiť interiérové dvere so sklom a svetlo do chodby dostanete z okolitých izieb. Skvelou možnosťou ako presvetliť neosvetlené miestnosti, ktoré sú ďalej od okien, či miestnosti bez nich, sú svetlovody. Svetlovody privedú denné svetlo do miestností, v ktorých by ste museli mať na presvetlenie len umelé svetlo. Jednoducho povedané ide o rúru v streche, ktorá je vysokoodrazivá a privádza do interiéru svetlo. Je ohybná a tak môže obísť aj rôzne konštrukčné prekážky v streche. Na streche je sklenená kupola a v interiéri býva rúra uzavretá kruhovým alebo štvorcovým difúzorom, ktorý svetlo v interiéri rozptýli. Veľkou výhodou svetlovodu je, že svetlo z neho má kompletné prirodzené slnečné spektrum.

 

 

, , , , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *