14 sep

Drevo je jedným z najpoužívanejších prírodných materiálov. Siahame po ňom aj pri zariaďovaní  domu či bytu – drevený masívny nábytok, okná, obklady na stenu či drevená podlaha – a práve tej sa budeme v tomto článku venovať.

Drevená podlaha je ideálnym riešením ak chcete do svojho domu vniesť príjemnú a útulnú atmosféru. Ide o pomerne drahú investíciu a práve cena hlavným dôvodom, ktorý by vás od kúpi tejto podlahy mohol odradiť. Preto väčšina domácností siahne po lacnejšej možnosti a zadováži si laminátovú podlahu, alebo linoleum so vzorom dreva. Podlaha z dreva má ale mnoho ďalších výhod, ktoré hovoria jasne v jej prospech. Jednou z nich je aj jej životnosť – pri správnej starostlivosti môže drevená podlaha vydržať desiatky rokov.

Drevená podlaha – druhy

Drevená podlaha je súhrnné pomenovanie pre niekoľko typov podláh. Je vhodná do každej miestnosti v dome či byte. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave (ktorá zabraňuje vniknutiu vody a vlhkosti do dreva) môže byť drevená podlaha aj vo WC či kúpeľni. Nezabudnite sa ale informovať u predajcu, či vami vybraná podlaha túto úpravu má.

Drevené parkety

  1. Parketové vlysy – jednotlivé parkety z masívneho dreva sa ukladajú na podlahu do pravidelného vzoru. Vznikne tak masívna drevená podlaha
  2. Mozaikové parkety – parkety sú vyrobené z tvrdého dreva. Ukladajú sa do anglických, rybích, alebo tabuľových vzorov
  3. Zámocké parkety – hovorí sa im aj kazetové. Ide o štvorcové parkety, ktoré sa môžu ukladať do mozaiky, alebo sa vedľa seba ukladajú kazety so vzorom.
  4. Drevené veľkoplošné parkety – veľké drevené trojvrstvové parkety, ktoré sa ukladajú jedna vedľa druhej. Majú systém klik takže ich montáž je rovnaká ako pri plávajúcich podlahách. Možno ich poznáte pod pojmom trojvrstvové lamelové drevené podlahy. Sú zložené z troch vrstiev dreva. Vrchnú vrstvu tvorí ušľachtilé drevo, ktoré určuje vzor, cenu a aj kvalitu parkety. Stredná vrstva je z mäkkého dreva a spodná z dreva, ktoré zaisťuje celkovú pevnosť parkety. Tento typ podlahy sa vyznačuje tvarovou stálosťou (nedeformuje sa), pomerne nízkou cenou, trvanlivosťou a vysokou odolnosťou. Prispieva k tomu aj fakt, že jej povrchovú úpravu tvorí niekoľko vrstiev laku.

Podlaha z masívneho dreva (palubovka)

Tomuto typu podlahy sa hovorí aj večná podlaha. Vydrží vám naozaj veľmi dlho, ale jej uloženie si vyžaduje trochu času a aj istú dávku zručnosti. Ak vám zručnosť chýba je lepšie zveriť jej uloženie do rúk odborníkov. Drevené dosky sa pribíjajú na drevené hranoly s hrúbkou cca 3 cm, kým parkety sa ukladajú na rovný a pevný povrch. Po uložení je potrebné celú podlahu prebrúsiť a nalakovať.

Výhody:

  • Parkety vynikajú dlhou životnosťou. Môžete ich až 4 krát zbrúsiť a prelakovať. Ak medzi brúsením nezanedbáte ich údržbu (voskovanie, olejovanie, vysávanie,…) vydržia vám desiatky rokov. Veľkoplošné parkety je možné obrúsiť a prelakovať len 2 krát.
  • Majú výborné zvukovoizolačné vlastnosti.
  • Prírodný materiál zabezpečí príjemný pocit tepla na dotyk.
  • Parkety sú odolné voči deformáciám.
  • Vhodné aj pre alergikov – prach sa na nich usadzuje minimálne.

Nevýhody:

  • V miestnosti, kde je drevená podlaha je potrebné dodržiavať optimálne klimatické podmienky –hlavne čo sa týka vlhkosti.
  • V závislosti od dreva, z ktorého sú vyrobené môžu byť až 4 krát drahšie než iný typ krytiny.
  • Na uloženie parkiet potrebujete úplne rovný a pevný podklad.
  • V závislosti od typu dreva môže dôjsť k zmene odtieňa vplyvom slnečného žiarenia, vlhkosti či oxidácii.
  • Pri chôdzi môžu praskať (palubovky).
  • Podlaha z drevených dosiek sa časom môže začať deformovať

Každá jedna drevená podlaha je unikátna, je to vďaka kresbe dreva. Ak po pár rokoch zatúžite po zmene a chcete inú farbu podlahy stačí ak použijete lak, moridlo, alebo intarziu (dekorácia, zložená z niekoľkých druhov dreva, ktoré sú opracované do jednej roviny. Výsledkom je dyha, na ktorej sú rôzne ornamenty).

Údržba drevenej podlahy

Aby vám drevená podlaha, či už z parkiet, kaziet, alebo z dosiek vydržala dlhú dobu je potrebná jej správna údržba. Hlavný dôraz klaďte na optimálne klimatické podmienky, ktoré výrazne prispievajú k predĺženiu jej životnosti. Teplota 20°C a vlhkosť vzduchu okolo 55% sú ideálnymi podmienkami pre drevené podlahy. Pri výraznejšej, alebo dlhodobej zmene, ktorejkoľvek podmienky môže dôjsť k nabobtnaniu podlahy, alebo jej vysychaniu.

Drevená podlaha si bude vyžadovať vašu pozornosť pár minút denne. Poriadne ju pozametajte, alebo povysávajte, ale dajte pozor aby ste ju nepoškriabali. Aspoň raz za týždeň podlahu umyte vlhkou handrou. Pozor – nie mokrou. Nadbytočná voda by mohla vsiaknuť do dreva a začala ho deformovať.

Aspoň raz za 1 – 2 roky je vhodné spraviť základnú údržbu podlahy. Poriadne ju vyčistite, zbavte ju starých ochranných vrstiev a naneste na ňu nové ochranné vrstvy.

Na čistenie a aj údržbu drevenej podlahy používajte len prípravky, ktoré sú na to určené. Vyhnite sa tzv. univerzálnym čistiacim prostriedkom. Je lepšie ju umyť čistou vodou ako prípravkom, ktorý môže podlahu znehodnotiť.

V závislosti od typu môžete podlahu 2 až 4 krát renovovať. Stačí ju zbrúsiť a znova nalakovať. Takouto obnovou drevená podlaha získa nádych novosti, zvýšite jej odolnosť a predĺžite jej životnosť.

Ak sa vám nechtiac podarí na podlahu vyliať tekutinu snažte sa čo najrýchlejšie ju odstrániť. Zabránite jej nasiaknutiu do dreva a možnému zdeformovaniu podlahy.

Podlahové kúrenie a drevená podlaha

Pokiaľ plánujete podlahové kúrenie dôkladne si vyberte drevo, z ktorého má byť podlaha zhotovená. Malo by byť poriadne vyschnuté, aby nedochádzalo k jeho skrúteniu vplyvom tepla. Drevo má vynikajúce izolačné vlastnosti, takže bude trvať trochu dlhšie než ucítite teplo. Pre podlahové kúrenie sa hodí drevo o hrúbke maximálne 1 cm – ideálne sú parkety.

Domáce zvieratá

Ak máte domáce zvieratá (pes, mačka) je lepšie zaobstarať si podlahu z tvrdého dreva (dub, alebo buk), ktorá je odolnejšie voči ich pazúrom. Pokiaľ túžite po inom druhu dreva naneste na podlahu vysoko odolný lak.

Tento lak je vhodné naniesť aj na podlahu vo vstupnej chodbe. Zabránite tak náhodnému poškriabaniu dreva kamienkami či inými nečistotami.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *