Blog, Nezaradené

Elektrické vykurovanie vás nemusí zruinovať

Elektrické vykurovanie sa radí medzi drahšie, ak nie najdrahšie spôsoby kúrenia. V snahe znížiť náklady neraz siahnete po znížení tepla v domácnosti – v tomto prípade ale o tepelnom komforte nemôže byť reč, alebo po inom, menej pohodlnom spôsobe kúrenia. Elektrické vykurovanie ale nemusí byť tak drahé ako si myslíte….ak viete ako na to.

Elektrické kúrenie je jednou z možností, ktorú pri výbere vykurovania do domácnosti určite beriete na zreteľ. Tento typ kúrenia vám zaistí plnohodnotný komfort a teplo vždy, keď budete chcieť. Nemusíte sa obzerať po lacnejších alternatívach kúrenia. Ak viete do akého elektrického vykurovania investovať môžete znížiť náklady na jeho prevádzku a užiť si príjemné teplo aj v tých najchladnejších mesiacoch roka.

Výhody a nevýhody elektrického kúrenia

O kladoch a aj mínusoch elektrického kúrenia nájdete množstvo článkov. Pokiaľ ste si prezreli všetky spôsoby kúrenia a rozhodli ste sa pre vykurovanie elektrickou energiou máme pre vás pár nápadov, ako znížiť náklady na zaistenie tepla v dome počas chladných mesiacov roka.

Veľkoplošné vykurovanie

Najúčinnejším spôsob kúrenia je veľkoplošné (tzv. sálavé) vykurovanie. Vzduch v miestnosti sa vyhreje oveľa skôr ak teplo sála z veľkého priestoru a rovnomerne zohrieva vzduch než z jedného radiátora (konvekčné kúrenie). V chladných mesiacoch aj na vlastnej koži ucítite, aký rozdiel je v podlahovom kúrení a kúrení radiátorom.

Teplý vzduch stúpa hore a chladnejší sa drží pri podlahe. Pri podlahovom kúrení sa vzduch ohrieva odspodu, čo zaistí vyhriatie celej miestnosti od podlahy až po strop. Vďaka tomuto spôsobu kúrenia vás už studené nohy nebudú trápiť.

Sálavé vykurovanie – rozdiel medzi teplotou 10 cm a 170 cm nad podlahou nie je ani 1°C.

Konvekčné vykurovanie – rozdiel medzi teplotou 10 cm a 170 cm nad podlahou je približne 2,5°C a neraz aj viac.

Sálavé, alias veľkoplošné vykurovanie má v tomto prípade jednoznačne plus. Celú miestnosť vyhrejete rýchlejšie a rovnomernejšie než pri konvekčnom kúrení.

Sálavé elektrické vykurovanie môže byť zabudované v podlahe, alebo v strope. Jednoduchú montáž zvládnete aj sami. Môžete ho dať pod plávajúcu podlahu alebo linoleum a napojiť na elektrickú sieť. Ohrev môže byť zabezpečený elektrickými káblami, rohožami alebo fóliami.

Rozdiel v teplotách medzi podlahovým a stropným kúrením je minimálny. Rozhodnutie, ktorému dáte prednosť je tak len otázkou typu podlahy a toho či  a aké veľké zásahy do konštrukcie podlahy (stropu) chcete robiť.

Podlahové kúrenie – rozdiel medzi teplotou 10 cm a 170 cm nad podlahou je 0,8°C

Stropné kúrenie – rozdiel medzi teplotou 10 cm a 170 cm nad podlahou je 0,7°C.

Podlahové kúrenie

Elektrické vykurovanie – káble

Pri tomto spôsobe ohrevu je potrebné vložiť elektrické káble do betónovej, alebo anhydritovej dosky, ktorá tvorí akumulačnú hmotu. Túto dosku oddeľte od podkladu tepelnou izoláciou, v opačnom prípade bude teplo sálať aj do podkladu.

Doska s elektrickými káblami by mala mať hrúbku od 4 do 15 cm. Nezabúdajte ale, že čím je doska hrubšia tým dlhšie bude trvať kým sa podlaha vyhreje. Na druhú stranu, podlaha bude aj dlhšie chladnúť. Naakumulované teplo sa bude šíriť do priestoru aj keď kúrenie vypnete. Na tento spôsob vykurovania je vhodné myslieť pri stavbe domu, nakoľko je potrebné urobiť stavebné zásahy do konštrukcii podlahy.

Elektrické vykurovanie – rohože

Vykurovanie elektrickými rohožami je najrozšírenejšie. Cena rohoží je síce vyššia než elektrických kábloch, ale ľudia po nich siahajú hlavne pre ich pomerne jednoduchú montáž. Sú určené hlavne pod dlažby.

Rohože môžete uložiť do betónovej dosky, ale môžete ich umiestniť aj tesne pod dlažbu. Elektrické rohože sa vkladajú do vrstvy flexibilného lepidla, prípadne do poteru. V tomto prípade má akumulačná hmota hrúbku cca 2 cm (aj s dlažbou). Podlaha sa vyhreje rýchlejšie, ale aj rýchlejšia vychladne. Tento spôsob vykurovania je vhodné robiť pri rekonštrukciách domu.

Elektrické vykurovanie – fólie

Ak hľadáte najjednoduchšiu a najmenej náročnú inštaláciu elektrického kúrenia vsaďte na elektrické fólie. Majú hrúbku necelých 0,5 cm a umiestňujú sa hneď pod podlahu. Sú ideálne pre plávajúce podlahy (laminátové aj drevené), ale môžete si ich dať aj pod inú podlahovú krytinu (linoleum, PVC, koberec). Nehodia sa pod dlažbu.

Montáž elektrických fólií si nevyžaduje žiadny zásah do konštrukcie podlahy. Hneď ako zapnete kúrenie podlaha sa rýchlo vyhreje. Keďže ale tento typ kúrenia nemá akumulačnú vrstvu, ktorá by udržiavala teplo aj po vypnutí kúrenia podlaha vychladne rýchlo.

Vykurovanie elektrickými fóliami sa radí medzi veľmi efektívne spôsoby vykurovania. Medzi dvoma vrstvami fólie je nanesená tenká vrstva grafitu (uhlíka). Po bokoch sú dva medené vodiče. Po pripojení na elektrickú sieť sa zohreje celá grafitová plocha fólie a nedochádza k žiadnym stratám tepla.

Nastavenie teploty

Pri podlahovom kúrení je dôležité zamerať sa na teplotu. Pre laminátové podlahy je ideálna teplota maximálne 28°C. Ak je podlaha z dlažby teplota na jej povrchu by mala byť maximálne 32°C. Vyššia teplota už nie je pre ľudský organizmus komfortná. Preto nezabudnite na teplotný senzor, ktorý umiestnite nad podlahu. Pri dosiahnutí nastavenej teploty sa kúrenie vďaka senzoru automaticky vypne.

Nevýhody elektrického podlahového kúrenia

Elektrické podlahové kúrenie nie je vhodné montovať pod drevené podlahy. Drevo je prírodný materiál, ktorý stále pracuje. Preto sa pri výbere drevenej podlahy informujte u predajcu na podlahu určenú na podlahové kúrenie. Na zreteli majte aj hrúbku podlahy. Ak ide o tvrdé a hrubé drevo prechod tepla bude obmedzený. Drevená podlaha by tak nemala byť hrubšia ako 0,8 mm.

Ďalšou nevýhodou podlahového kúrenia je rozmiestnenie nábytku, ktorý zbytočne zakrýva vykurovaciu plochu. Z tejto plochy sa teplo do miestnosti nešíri. Tomuto problémy sa vyhnete ak si zaobstaráte nábytok na nožičkách. Ak vás tieto mínusy odradili od veľkoplošného vykurovania máte ešte jednu možnosť –  stropné kúrenie.

Stropné vykurovanie

Stropné vykurovanie vyhrieva miestnosť rovnako dobre ako podlahové. Teplý vzduch je síce ľahší a drží sa v horných vrstvách, ale teplo, ktoré sála zo stropu preniká aj nižšie a ohrieva vzduch. Okrem vzduchu vyhrieva aj nábytok a steny, ktoré následne vyhrievajú aj vzduch v nižších vrstvách- Najväčšie teplo budete cítiť priamo pod stropným kúrením takže o vyhriatie podlahy sa obávať nemusíte.

Ak sa rozhodnete pre stropné kúrenie elektrické fólie umiestnite pod podhľad stropu, ktorý zároveň slúži ako tepelný žiarič.

Pri tomto spôsobe kúrenia nie ste obmedzovaní ničím (jedine veľkosťou stropu).

  • nemusíte rozmýšľať aký nábytok kúpiť, prípadne ako ho umiestniť aby nezakrýval vykurovaciu plochu.
  • je jedno aký typ podlahy si do miestnosti vyberiete. Stropné kúrenie nemá na podlahu žiadny vplyv.
  • môžete si zvoliť akýkoľvek typ ohrevu bez toho aby ste museli robiť náročnejšie zásahy do konštrukcie. Pokiaľ to statika domu dovolí, môžete si na strop namontovať aj teplovodné rúrky. Jediné čo sa stane je, že o pár centimetrov znížite výšku miestnosti.

Náklady na prevádzku domu najviac zaťažuje kúrenie. Niet divu, že pri jeho výbere hladíme nie len na obstarávacie náklady, ale aj na funkčnosť, výkon a mesačné náklady. Pokiaľ vám záleží na komforte, zdravom kúrení a efektívnosti vykurovania elektrické kúrenie môže byť tým čo hľadáte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *