29 máj

Rozhodli ste sa, že je čas si zaobstarať nové bývanie pre vašu rodinu a rozhodli ste sa pre montovaný dom? Vybrali ste si firmu, ktorá vám montovaný dom zhotoví a v katalógu projektov ste si vyhliadli svoj vysnívaný domček. Avšak zaskočila vás cena, ktorá bola odstupňovaná podľa etapy výstavby montovaného domu. Najnižšia cena bola pri hrubej stavbe, potom iná cena pri holodome a pri dome na kľúč bola cena najvyššia. Ale čo ktorá etapa znamená a čo od nej očakávať? V dnešnom článku vám priblížime jednotlivé štádiá výstavby montovaného domu a poradíme vám akú etapu výstavby dokončenia montovaného domu si vybrať.

Každá stavba domu, či už murovaného alebo montovaného sa nezaobíde bez základov a základovej dosky. A práve základová doska je prvou skúškou, s ktorou sa budete musieť popasovať. Nebýva totiž súčasťou cenovej ponuky, pretože jej cena býva špecifická a ovplyvňuje ju mnoho faktorov, ako rovinatosť pozemku, jeho prístupnosť a podobne. Preto cenu základovej dosky musíte pripočítať k cene holodomu, hrubej stavby alebo k cene domu na kľúč. Základovú dosku môžete zveriť do rúk stavebnej spoločnosti, ale ak si trúfate, môžete si ju zhotoviť svojpomocne. Ak bude základová doska montovaného domu zhotovená a dostatočne vyzretá, tak môže firma začať s výstavbou montovaného domu.

1. ETAPA – hrubá stavba

V rámci hrubej stavby vám realizačná firma postaví dom bez zateplenia na základovej doske, ktorú už musíte mať pripravenú. Hrubá stavba montovaného domu skrýva nemalé množstvo práce. V prvom rade ide o najnevyhnutnejšie práce, akými sú celoplošná hydroizolácia základovej dosky aj drevená konštrukcia domu z KVH hranolov s ich riadnym ukotvením k základovej doske. Samozrejme aj s vybudovaním priečkových stien tiež z KVH hranolov a následného vonkajšieho opláštenia obvodových stien OSB doskami.

Súčasťou etapy hrubej stavby montovaného domu je tiež kompletné postavenie strešnej a stropnej konštrukcie s položením strešnej krytiny, čiže škridle. V cene hrubej stavby je aj komín Schiedel a kompletný odkvapový systém s klampiarskymi výrobkami. Náklady na dopravu, režijné náklady a ubytovanie pracovníkov je samozrejme v cene hrubej stavby. Hrubá stavba montovaného domu má síce najnižšiu cenu, ale finančne výhodou je iba v tom prípade, že ste schopní svojpomocne ju dokončiť tak, aby bola kvalitne vykonaná.

Je vhodná pre tých, ktorí majú dostatok času a hlavne majú znalosti ohľadom montovaných domov. Ďalej vedia aké materiály použiť na dokončenie tejto stavby, napríklad aké izolácie a podobne. V prípade, že nemáte žiadne skúsenosti a znalosti, museli by ste sa spoľahnúť na iných zhotoviteľov, čo v podstate nič nerieši. Lepšie je potom nechať vybudovanie montovaného domu až po etapu holodom.

2. ETAPA – holodom

Holodom je postavený dom s nedokončeným interiérom. Je o niečo lacnejší ako dom na kľúč a interiér si môžete dokončiť podľa svojich predstáv. V konečnom dôsledku ušetríte za práce, ktoré zvládnete sami svojpomocne s vašimi priateľmi alebo rodinou. V tejto etape je hrubá stavba kompletne zateplená spolu s omietkou. Samozrejmosťou je vykurovací systém, rekuperácia, vnútorná elektroinštalácia, vodoinštalácia i rozvody kanalizácie. To znamená, že všetky odborné práce, ktoré zvládne len málokto sú už vykonané. V konečnom dôsledku tieto práce môžu vykonávať len odborníci, ktorí majú na ne potrebné oprávnenie.

Dom je kompletne zaizolovaný, to znamená, že má izolácie obvodových stien a priečok i izolácie stropných konštrukcií, aj sadrokartónové konštrukcie. V cene holodomu sú plastové okná Encore so 4 komorovým systémom, ktoré si môžete vybrať z rôznych farieb a rôzne druhy vchodových dverí, ktorých farebné rozpätie je veľmi veľké. Nesmieme zabudnúť ani na podlahu, ktorá už je kompletne zaizolovaná a s poterom, pripravená na pokládku podláh. V cene holodomu sú aj režijné náklady a náklady na dopravu i ubytovanie pracovníkov.

V tejto etape je dom cenovo drahší ako hrubá stavba, ale máte istotu, že váš montovaný dom je postavený kvalitne. Je vhodný pre všetkých tých, ktorí odbornú prácu nechávajú na odborníkoch, ale zvládnu finálne dokončenie svojpomocne.

3. ETAPA – dom na kľúč

Dom na kľúč je poslednou a finálnou etapou pri výstavbe montovaného domu. V jeho cene máte kompletne vymaľovaný dom v bielej farbe, s položením plávajúcich podláh, interiérových dverí podľa vášho výberu. Na konci tejto fázy máte v dome všetko funkčné a hotové. V cene máte aj montáž sanity, batérií, taktiež keramických obkladov a dlažieb, avšak nie sú v cene, pretože ich výber je veľmi veľký v rôznych cenových reláciách.

Je ideálnym riešením pre všetkých, ktorí chcú bývať v novom dome rýchlo, bez námahy a stresov. Finančne je náročnejší a najdrahší spomedzi všetkých etáp, ale šetrí váš čas, námahu a v neposlednom rade aj stresy, pretože sa už nemusíte o nič starať, môžete v dome okamžite bývať. Odporúčame ho všetkým, ktorí nemajú žiadne skúsenosti so stavbou akéhokoľvek domu a nemajú žiadne alebo len minimálne znalosti v oblasti stavebných prác.

Je len na vás, v akej etape výstavby si dom vyberiete, v prvom rade zvážte svoje možnosti, čas a samozrejme dostupnosť odborníkov na odborné práce, ktoré si vyžaduje výstavba montovaného domu. Naša spoločnosť TREEMONT vám ponúka veľké množstvo projektov montovaných domov v akejkoľvek etape výstavby, čiže vo fáze hrubej stavby, holodomu alebo domu na kľúč.

, , , ,
Zdieľať

Komentár: (1)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Podľa čoho vybrať firmu na montovaný dom? - Montované domy

15. júna 2018 | Reply

[…] Pri výbere vhodnej firmy na stavbu montovaného domu hrá dôležitú úlohu dostatočne veľký výber projektov, ktoré firma ponúka. Máte tak možnosť vybrať si projekt domu, ktorý skvele odzrkadľuje vaše potreby a túžby. Je skvelé, keď v ponuke projektov nájdete nielen moderné bungalovy, ale pre tých tradičných stavebníkov aj klasické poschodové montované domy. Pri jednotlivých projektoch by firma mala mať zverejnenú cenu jednotlivej etapy výstavby, od hrubej stavby, cez holodom, až po domu na kľúč. Aby tieto ceny neboli zavádzajúce, korektná firma má zverejnené aj to, čo jednotlivé etapy výstavby v sebe zahŕňajú. Podrobne sa tejto téme venujeme v článku etapy výstavby montovaného domu. […]

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *