20 nov

Máte radi modernú architektúru a neviete odolať ani najnovším technickým vychytávkam? Ak hľadáte nejakú inšpiráciu na vylepšenie vášho rodinného domu, ste na dobrej adrese. Ponúkneme vám totiž niekoľko zaujímavých gadgetov, vďaka ktorým môže byť váš montovaný dom ako vystrihnutý zo sci-fi filmu.

Solárne panely so vzhľadom klasickej strešnej krytiny

Americký koncern Tesla má kopu fanúšikov najmä vďaka výrobe elegantných elektromobilov, no o nič menej zaujímavo nevyzerá ani ďalšia jeho technická vychytávka v podobe odolnej strešnej krytiny vyrábajúcej elektrickú energiu.

Strešná krytina na prvý pohľad vyzerá ako bežná škridla. No ani dôkladnejší pohľad na túto škridlu neprezradí, že v podstate ide o kombináciu fotovoltaického panela a pevného technického skla. Krytina má takmer identický dizajn a ponúka množstvo rôznofarebných prevedení. Napriek tomu je pochopiteľne medzi nimi priepastný rozdiel. Strecha pokrytá škridlami od Tesly vo veľkom vyrába elektrickú energiu, ktorá je ukladaná do akumulátorov, odkiaľ je neskôr používaná na bežnú prevádzku domu.

Celý nápad so strešnou krytinou Tesly je síce perfektný, ale pre bežného investora na Slovensku bohužiaľ nedostupný. Meter štvorcový tejto krytiny by vás totiž vyšiel približne na 206 €. Ak však máte radi technické vychytávky, nič vám nebráni siahnuť po solárnych paneloch určených na ohrev vody alebo hoci aj po fotovoltaických paneloch. Aj keď v tomto prípade nebudú mať vzhľad spomínanej škridly, poslúžia podobne.

No a kapitolou samou o sebe sú moderné tepelné čerpadlá, s ktorými v súčasnosti môžete vykurovať montovaný dom bez elektrického dohrevu vzduchu už aj pri výraznejších mínusových teplotách. Bez povšimnutia by ste však nemali nechať ani moderné riadené vetranie s rekuperáciou tepla, ktoré zabezpečí prísun čerstvého vzduchu bez toho, aby ste vôbec museli otvárať okná.

Senzory, detektory i kamery

Ak už nie mysliaci, tak minimálne inteligentný montovaný dom budete mať na dosah ruky aj s rôznymi senzormi, kamerami, detektormi a mnohými ďalšími šikovnými zariadeniami, ktoré si pod palec zoberú automatické nastavenie tieniacej techniky, vnútornej teploty alebo intenzity osvetlenia interiéru. Títo nenápadní pomocníci vám môžu asistovať pri zabezpečení domu pred neoprávneným vniknutím.

Inteligentný však môže byť napokon aj váš  zvonček. Vďaka zabudovanej kamere a mikrofónu tak môžete komunikovať s prípadnou návštevou aj vtedy, keď budete práve na opačnom konci sveta. No ani to nie je samozrejme ešte ani zďaleka všetko. Senzory a detektory vás upozornia na unikajúci plyn, ale aj na zvyšujúcu sa koncentráciu oxidu uhličitého v miestnosti, no a dokážu vás dokonca upozorniť aj na to, že ste pri odchode z domu zabudli vypnúť žehličku.

Nuž a ak ste si mysleli, že nám nápady na technické vychytávky vylepšujúce váš montovaný dom došli, ponúkneme vám pohľad na niekoľko ďalších gadgetov, ktoré by vám mohli spríjemniť alebo aspoň minimálne zjednodušiť život.

Senzory dažďa

Senzory dažďa patria do skupiny dôležitých senzorov, ktoré monitorujú počasie a ak zaznamenajú hoci aj slabé dažďové prehánky, vyhodnotia ich intenzitu a prostredníctvom emailovej notifikácie vás riadiaca jednotka okamžite informuje o aktuálnom dianí alebo presnejšie povedané o presnom úhrne zrážok. Vďaka prijatému upozorneniu tak môžete kedykoľvek zareagovať a v prípade intenzívneho dažďa zatvoriť strešné okná alebo zatiahnuť vonkajšie rolety. Urobiť tak môžete samozrejme  všetko na diaľku a aj vtedy, keď ste od svojho domova vzdialený desiatky kilometrov.

Senzory dažďa však môžete pokojne využiť aj pri sofistifikovanejšom zavlažovaní záhrady, kedy si prispôsobíte intenzitu zavlažovania množstvu spadnutých zrážok. O množstve zrážok vás aj v tomto prípade budú samozrejme informovať spoľahlivé senzory dažďa.

Inteligentný termostat s mobilnou aplikáciou

Žiadna inteligentná domácnosť sa nezaobíde bez šikovného termostatu. Nuž ak hľadáte možno práve teraz takéto zariadenie, tak okolo termostatu Honeywell Lyric, by ste rozhodne nemali prejsť bez povšimnutia. Nielen preto, že termostat disponuje senzorom priblíženia, takže jeho displej sa rozsvieti vždy keď sa dostanete do jeho blízkosti.

Zariadenie vyniká aj po ostatných stránkach. Bude vás napríklad informovať o aktuálnej vnútornej teplote interiéru, ale aj o teplote, ktorá vládne vonku. Sklamaním nebude ani ovládanie termostatu. Zariadenie môžete ovládať prostredníctvom smartfónu, tabletu, či počítača z ktoréhokoľvek miesta na svete, takže vykurovanie vo vašom dome budete mať stále pod kontrolou. Termostat je dokonca taký inteligentný, že cez mobilnú aplikáciu zaznamenáva vašu polohu a ak zistí, že sa blížite domov, tak automaticky zapne kúrenie, aby v čase vášho príchodu bola už teplota na požadovanej úrovni.

Merače spotreby elektrickej energie

Máte radi veci pod kontrolou? Alebo sa vám nezdá stúpajúca spotreba elektrickej energie vo vašej domácnosti? Práve pre vás sú určené Z – Wave zásuvky, ktoré umožňujú sledovanie spotreby domácich spotrebičov. Pri sledovaní spotreby to však našťastie celé nekončí a preto Z – Wave zásuvky umožňujú spotrebu elektrických zariadení nielen merať, ale ich aj podľa potreby vypínať alebo zapínať. Samozrejme aj v tomto prípade sa to všetko môže odohrávať na diaľku.

 

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *