15 aug

Ak ste sa rozhodli investovať do výstavby domu isto riešite nie len záhradu ale aj miesto, kde budete parkovať. Garáž alebo garážové státie? Obe riešenie majú svoje plusy aj mínusy, ktoré by ste pri rozhodovaní mali zobrať do úvahy. Pri výbere projektu by ste na garáž mali myslieť a ste rodinný dom kúpili premyslite si kde a ako budete s autom parkovať.

Garáž alebo garážové státie – rozdiely

 Garáž

Garáž môže stáť samostatne alebo môže byť súčasťou rodinného domu (priliehať k nemu). Niet pochybností o tom, že takáto garáž ochráni automobil pred nepriaznivým počasím, pred zlodejmi a aj zvieratami, ktoré ak sa dostanú do vozidla vedia narobiť značné škody.

Garáž je aj výborný priestor, kde môžete uskladniť veci, ktoré v dome nemáte kde dať. Pohodlne sa sem zmestia pneumatiky. športové náčinie, pracovné náradie alebo bicykle. Môžete ju z časti využiť aj ako dielňu.

V závislosti od vašich nárokov môže byť garáž vykurovaná. Ak prilieha k domu jej vykurovanie bude oveľa jednoduchšie. Navyše, do auto sa dostanete „suchou nohou“ aj napriek tomu, že vonku bude pršať alebo snežiť.

Ak je garáž súčasťou stavby ušetríte časť plochy pozemku. Medzi stenami samostatne stojacej garáže a rodinným domom bude musieť byť medzera približne 1 meter.

Nevýhody

Pokiaľ sa rozhodnete postaviť garáž dodatočne je potrebné si vybaviť stavebné povolenie (oznámenie). Z tohto hľadiska je lepšie ak je táto stavba už zahrnutá v projekte domu. Všetku potrebnú dokumentáciu vybavíte naraz. Nezabúdajte, že plocha garáže sa počíta do celkovej zastavanej plochy domu.

Medzi ďalšie nevýhody patrí hluk, ktorý sa môže šíriť z garáže do domu a aj vyššia cena stavby ak má stavba tvoriť súčasť domu.

Garážové státie

Pod pojmom garážové státie sa rozumie státie pod prístreškom alebo bez prístrešku.  Základom je spevnená plocha, ktorá môže byť betónová, z dlažby alebo spevnená štrkom. Samozrejme, že na svojom pozemku môžete stáť aj na trávnatej ploche, ale v súčasnosti sa od tohto spôsobu parkovania už upúšťa. Hlavne s estetických a nepraktických dôvodov.

Na garážové státie nepotrebujete stavebné povolenie, stačí len oznámenie. Garážové státie je oproti klasickej garáži lacnejším riešením. Zároveň vám nezaberie značnú časť pozemku (ako garáž) čo je veľká výhoda ak máte menší pozemok.

Státie bez prístrešku vás vyjde najlacnejšie. Ak sa ale rozhodnete použiť prístrešok (napríklad pergola) cena sa mierne navýši ale vozidlo ochránite aspoň čiastočne pred dažďom a snehom.

Nevýhody

Medzi nevýhody garážového státia patrí hlavne nižšia bezpečnosť. Automobil nie je chránení pred zlodejmi, dažďom a ani mrazom. Pripravte sa na odstraňovanie námrazy zo skla ale aj na možné poškodenie auta zvieratami. Automobil v podstate nie je nijako chránený.

Garážové státie vám klasickú garáž nenahradí. Nemôžete tu odkladať veci a ani si urobiť dielňu.

, , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *