22 máj

Čoraz častejšie sa hovorí o inteligentnej domácnosti. Čo si ale máme pod týmto pojmom presne predstaviť? Vývoj nových technológií stále napreduje. Každá novinka na trhu nám uľahčí a skvalitní život, zjednoduší bývanie a v neposlednom rade čo najmenej zaťaží prírodu…. áno, pri nových technológiách sa berie ohľad aj na životné prostredie, na to, ako zaťažuje prírodu a ako šetrí či plytvá prírodnými zdrojmi a energiou. Jednou z týchto moderných technológií sú aj inteligentné ohrievače vody.

Voda – nevyhnutnosť pre život.

Voda je pre život potrebná, bez nej by život neexistoval. Na každej planéte, na ktorú sa dostala ľudská technológia sa v prvom rade skúma prítomnosť vody. Ak sa potvrdí, je možné hľadať život, alebo aspoň známky života. Aby naša planéta neskončila ako iné je potrebné brať na vodu ohľad viac ako inokedy predtým. Ak ste znížili jej plytvanie, vymenili záchod, kohútikové batérie za pákové a miesto kúpeľa si dáte radšej sprchu znížili ste nie len náklady na vodu, ale aj prispeli k zlepšeniu životného prostredia. Existuje ale ešte jedna položka, ktorá sa týka vody – elektrická energia. Na ohrev teplej vody sa tejto energie minie značné množstvo. Vymeňte starý bojler za nový a ušetríte nie len energie, ale aj čas, ktorý do jeho prevádzky investujete.

Inteligentné ohrievače vody

Majiteľom rodinných domov s príchodom nových technológií odpadá viac a viac povinností, ktoré im neraz sťažovali bývanie. Jednou z týchto technológií sú aj inteligentné ohrievače vody. Prietokové ohrievače, alebo bojlery vám niekedy dali isto zabrať. Ak ste chceli šetriť elektrickou energiou bojler ste na noc vypínali, ak ste ale ráno chceli mať teplú sprchu museli ste si privstať a zapnúť bojler. Následne počkať istý čas, kým sa voda ohreje.  Zbytočne strávený čas obsluhou jedného prístroja len preto aby ste si dopriali pár litrov teplej vody.

Bojler, ktorý myslí za vás

Inteligentné ohrievače vody majú zabudovanú elektronickú jednotku. Ak si myslíte, že ide len o displej, na ktorom si nastavíte požadované údaje (teplota vody, čas kedy sa má začať ohrievanie vody a čas kedy skončiť s ohrevom) mýlite sa.

Nové typy inteligentných ohrievačov vody myslia za vás. Pri prvom použití si základné údaje do elektronickej jednotky budete musieť nastaviť. Zvolíte na akú teplotu sa má voda ohrievať a čas kedy sa má ohrev spustiť a kedy vypnúť.

Moderná elektronická jednotka si za pár dní zapamätá ako často, kedy a koľko teplej vody potrebujete.  Jednoducho sa prispôsobí vašim potrebám. Ak sa váš režim zmení, systém si to zapamätá a následne upraví svoj program.

Pokiaľ nechcete, nemusíte nič nastavovať. Prvý týždeň bude ohrievač pracovať tak ako bol nastavený od výroby. Počas týždňa bude zaznamenávať spotrebu teplej vody a nasledujúci týždeň už bude ohrievať vodu podľa údajov, ktoré zhromaždil.

Potrebujete teplú vodu naviac? Pre inteligentné ohrievače to nie je problém. Stačí zvoliť správny program a s ohrevom začne bojler vždy, keď sa odoberie určité množstvo teplej vody (napr. ohrev sa zapne keď miniete 40, alebo 50% vody). Takto budete mať v zásobe teplú vodu vždy keď ju budete potrebovať.

V ponuke nájdete inteligentné ohrievače vody, na ktorých si môžete vybrať z rôznych programov. Zvolíte si kedy a na akú teplotu sa má voda ohriať, či sa má vôbec ohrev spustiť, či vám postačí voda o teplote 50°C, alebo by mala mať viac ako 60°C.

Inteligentné ohrievače vody disponujú viacerými funkciami, ktoré isto využijete.

 • Nastavenie teploty – teplotu môžete nastaviť na dotykovom displeji s presnosťou 1°C.
 • Nastavenie času a dátumu – ak plánujete ísť na víkend preč môžete ohrev vody úplne vypnúť, ak ale očakávate na víkend rodinnú návštevu môžete na pár dní zvýšiť čas ohrevu vody.
 • Odložený štart – s touto funkciou môžete spustenie ohrevu vody odložiť. Využijete ju hlavne v prípadoch keď vás očakáva v práci dlhá porada a vy sa domov dostanete o pár hodín neskôr než zvyčajne. Vďaka tejto funkcii budete mať k dispozícii dostatok teplej vody aj mimo bežného režimu jej používania. Tiež môžete odložiť štart aj o niekoľko dní (ak sa chystáte na dovolenku).
 • Režimy Smart – inteligentný ohrievač by mal disponovať ponukou niekoľkých režimov, z ktorých každý ohrieva vodu na istú teplotu.
 •   – ECO – po aktivácii tohto režimu bude ohrievač ohrievať vodu na 55°C. Ide o najekonomickejší variant ohrevu vody
 •   – Normal – ohrievač bude ohrievať vodu na 65°C
 •   – Power – ohrievač ohrieva vodu na 75°C
 • Nastavenie časového pásma nízkeho odberu energie– ak máte v domácnosti dvojtarifné meranie elektrickej energie a prispôsobili ste tomu aj svoje aktivity môžete nastaviť bojler tak aby sa zapínal v čase nízkeho odberu.

Bezpečnosť

Inteligentné ohrievače vody majú zabudované aj množstvo bezpečnostných funkcií. Nemali by medzi nimi chýbať:

 •   – Ochrana proti zamrznutiu vody – aj keď bojler vypnete hlavným vypínačom neodpájajte ho z elektrickej siete. Ak klesne okolitá teplota na 5 a menej stupňov Celzia bojler začne vodu ohrievať. Predíde sa tak jej zamrznutiu. Využijete to ak chodievate počas zimného obdobia na dovolenky, alebo máte bojler nainštalovaní v chate, ktorú počas zimných mesiacov navštevujete zriedka.
 •   – Ochrana proti baktériám – v potrubí sa najčastejšie nachádzajú baktérie rodu Legionella (majú radi vlhké prostredie). Nakazenie sa môže vážne ohroziť vaše zdravie.
 •   – Ochrana proti prehriatiu
 •   – Automatické vypnutie pri úniku elektrického prúdu do vody.

Inteligentné ohrievače vody môžu ušetriť až 25% ročnej spotreby energie. Aj keď ich zaobstaranie bude predstavovať vyššiu finančnú záťaž pre vašu peňaženku, vložené financie sa vám za krátky čas vrátia. Ušetria vám nie len náklady na ich prevádzku, ale aj čas, ktorý môžete investovať rodine, priateľom, alebo svojim koníčkom.

 

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *