27 jún

Otázku kam s odpadovou, splaškovou vodou by ste mali riešiť zároveň so stavbou domu. Pokiaľ sa nachádza na území, kde sa nachádza dom sa nachádza verejná splašková kanalizácia stačí sa na ňu len pripojiť…. a problém máte vyriešenie. Čo ale robiť v prípade ak sa verejná kanalizácia v danom území nenachádza ? Aj keď zákon jasne stanovuje zriadiť verejnú kanalizáciu v obciach nad 2000 obyvateľov nie je tomu tak všade. Žumpa, čistička odpadových vôd, alebo septik – možnosť máte niekoľko, nie každá je ale vhodná práve pre vás.

Žumpa – kanalizácia

Dať prednosť žumpe, alebo čističke odpadových vôd je dilema, rieši, alebo rieši každý majiteľ rodinného domu. Obe majú riešiť svoje klady aj zápory, tiež musíte zobrať do úvahy prvotnú investíciu, prevádzkové náklady a požiadavky príslušných orgánov štátnej správy.

Žumpy

Žumpa je sm a súčasne riešením kam odpadovými vodami. Slúži len na zachytenie odpadovej vody. Vybudovanie by malo byť vo stavebnom pláne. Potrebujete na ňu stavebné povolenie. Ak už stojí a vy ste sa rozhodli postaviť si žumpu postačí vám oznámiť túto stavbu len príslušnému úradu. Do pár dní vám príde vyrozumenie a môžete začať stavať.

Betónová žumpa

– klasika, ktorá sa v minulosti vyrábala svojpomocne. V súčasnosti už vyrábajú vyrábajú pripravené pripravené betónové žumpy, ktoré stačí len vložiť do džemu, zahrnúť zeminu a hneď používať. Nakoľko je veľká hmotnosť na ich umiestnenie je potrebný žeriav.

Betónové žumpy sú odolné voči deformáciám, ktoré môžu spôsobiť iné typy žumpy, či tlak zeme. Ide o robustné a ťažké železobetónové stavby, ktoré sú riešené tak, aby odolali aj prejazdu autom.

Plastová žumpa

– pomerne ľahké objemné nádoby, ktoré môžete skladovať aj bez použitia ťažkých strojov. Skôr ako tento typ žumpy osadíte musíte v tom pripraviť betónovú dosku. Plastové žumpy oproti betónu sú menej stabilné, preto musíte stáť na stabilnej, pevnej a rovnej doske. Aká hrubá by táto platňa mala byť určiť výrobca.

Plast je materiál, ktorý odoláva tlaku a deformuje. Platí to aj v prípade plastových žúmp. Ak takúto žumpu zahrniete zeminou sa zdeformuje, preto sa po uložení na základnú platňu musí urobiť jej obetónovanie betónom, alebo pomocou šalovacích tvárnic. Takto sa plastová žumpa ochráni pred pôsobením tlaku zeme (hlavne keď je prázdna).

Ak sa chcete obetónovej operácii zamerajte na svoju pozornosť na samonosné plastové žumpy . Aj tieto potrebujú základnú betónovú dosku, ale sú vystužené rebrovaním a odolajú tlaku pôdy po zasypaní.

Aby ste ich chránili pred poškodením, zasypte ich jemnou zeminou – nie kameňom, ktorý by ich mohol poškodiť. Počas zasýpania by mala byť žumpa plná vody a zostať plná až do doby kým si zem okolo nej „sadne“.

Sklolaminátová žumpa

– sklolaminát je materiál, ktorý tvorí sklenené vlákno a vytvrdená umelá živica. Žumpy z tohto materiálu sa vyznačujú veľkou odolnosťou voči chemikáliám, pevnosťou, nízkou hmotnosťou a dlhou životnosťou. Odoľuje tlak pôdy, takže sa vyhnete obetónovaniu. Pravdou je, že je potrebné ju uložiť na rovný povrch, ale stačí ak dno jamy vysypete pieskom (v hrúbke približne 30-40 cm) a vytvoríte tzv. pieskové, kde žumpu uložíte. Celú žumpu následne obsypete pieskom, alebo drobným drveným kameňom a máte hotovo.

Na objeme záleží

Žumpy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach – od 3m3 do 100m3 a viac. Prevažne platí, že nádrže na odpadovú vodu do 5m3 sú vhodné na rekreačné chaty a víkendové domy. Pre trvalo obývané rodinné domy, kde býva 4 až 5 členná rodina sú vhodné žumpy s objemom okolo 15m3. Žumpy, ktorých objem sa pohybuje nad 25 m3 sú ideálne pre menši hotely, horské chaty či penzióny.

Viete aký objem žumpy potrebujete?

Objem žumpy mal počet osôb, ktoré v dome bývajú. Priemerná spotreba vody na jedného človeka za deň je 110 – 120 l– zdá sa vám to veľa? Nezabudnite pripočítať vodu, ktorá sa minie pri praní v práčke, umývaní auta, kúpaní vo vani, sprchovaní, spláchnutí toalety, umývanie rúk,… Ak v dome bývajú 4 –ria ľudia denne vyprodukujete približne 500 litrov odpadovej vody. Ak nechcete žumpu zvlášť každý druhý týždeň vyberte si vhodný objem žumpy. Stačí vám na to jednoduchý vzorec. Vynásobte počet obyvateľov domu s priemernou dennou spotrebou vody a časovým intervalom vyprázdňovania žumpy (napr. každý mesiac). V našom príklade to teda bude 4 x 120 x 30 = 14 400l – postačí vám žumpa s objemom do 15m3. Ak sa rozhodnete s vodou ušetriť a miesto kúpania sprchovať, umývačku riadu zapínať len keď je plná a máte WC, ktoré má dva typy splachovania (3 a 8 litrov) vám postačí aj žumpa s menším objemom 12m3. Prípadne ju budete potrebovať v dlhších časových intervaloch.

Berte ohľad aj na objem cisterny fekálneho auta.

Pri objeme by ste mali brať aj ohľad na objem fekálneho auta. V najbližšom okolí nájdite spoločnosť, ktorá sa vykonáva odvozom a likvidáciou odpadových vôd, zistite si aký objem majú ich vozidlá a na čo sa pri vyúčtovaní odvozu zameriavajú. Niektoré spoločnosti vám zaúčtujú vytiahnutie a likvidáciu odpadových vôd na základe m3 (koľko od vás odpadovej vody odviezli), niektoré vám vystavili účet za celý objem nádrže auta a je len či ste cisternu naplnili plnú, alebo ani nie z polovice. Cisterny môžu mať objem 9, 12, ale aj 15 m3.

Tvar žumpy

Možno sa vám nezdá, ale aj tvar môže fungovať, či skrátiť životnosť žumpy. Štvorcové žumpy by mali byť odolnejšie voči tlaku pôdy. Celá plocha steny musí odolať silnému tlaku zeme. Žumpy v tvare valca sú voči pôsobeniu tlaku odolnejšie. Tlak je rovnomerne rozvádzaný po celej ploche.

Cena

Podstatná vec, ktorá rozhoduje je cena žumpy. Záleží od druhu a veľkosti objemu.

V tomto smere vedú betónové žumpy , ktoré sú najlacnejšie (10m3 – cca 850e) To ale nie je jediná investícia, ktorú do jej vložíte. Výkop jamy, žeriav, usadenie žumpy – na to všetko vynaložíte ďalšie financie.

Sklolaminátová žumpa s objemom 10m3 stojí približne 1400e.

Plastová žumpa s objemom 10m3 vás vyjde okolo 1200e.

Zároveň so žumpou by ste sa u predajcu, či výrobca mali zaujímať aj o  certifikát , ktorý budete potrebovať pri kolaudácii.

Septik verzus žumpa

Septik je v podstate vylepšená žumpa – dokáže odpadovú vodu čiastočne. Za istých podmienok sa mohla táto voda používať napríklad na zalievanie záhrady. K čisteniu vody dochádza vďaka množstvu komôr septiku, čím je viac, tým je konečná voda čistejšia. Najčastejšie sa používali trojkomorové septiky. V prvej komore sa usadzujú kaly a hrubé nečistoty, v druhej dobe dochádza k odstráneniu menších pacientov. V tretej komore by mala byť voda pomerne čistá.

Septik ako taký sa v našich zákonoch neobjavuje v podstate je zakázaný. Čistota výslednej vody nezodpovedala kritériám stanoveným zákonom (problém s odstránením fosfátov). Platia preň také isté pravidlá a zákony ako pre klasické žumpy. Majiteľ musí zabezpečiť zneškodnenie odpadovej vody odvozom do čistiarne odpadových vôd a v prípade vyzvania obce, alebo štátneho orgánu je povinný zaplatiť o tom dokladom. Tieto orgány majú právo žiadať od vás doklad o zneškodňovaní odpadových vôd aj dva roky dozadu.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *