14 júl

Klimatizačné jednotky sú v súčasnosti bežnou výbavou kancelárií, obchodných centier, ale aj mnohých domácností. Aj keď sú isté alternatívy ako dosiahnuť komfortné prostredie v interiéri montovaného domu, s klimatizáciami je to najefektívnejšie  a úplne jednoduché. Na rozdiel od minulosti je klimatizácia cenovo dostupnejšie, dokáže toho oveľa viac a preto neexistuje najmenší dôvod, prečo by ste si nemohli dopriať príjemne vychladené priestory aj u vás doma.

Ako sme to už v úvode naznačili, možností ako schladiť priestory montovaného domu je viacero. Aj keď je pravdou, že ani zďaleka nemôžu konkurovať klimatizačným jednotkám. Spomenúť však môžeme nainštalovanie tieniacej techniky na okná montovaného domu, vysadenie listnatých stromov na vhodné miesta alebo rekuperáciu.

Rekuperačná jednotka síce môže v nízkoenergetických montovaných domoch okrem riadenej výmeny vzduchu prispieť k ochladeniu miestnosti aj počas letných horúčav, no buďte si istí, že až s klimatizáciou zažijete dokonalý tepelný komfort. Ak sa teda pohrávate s myšlienkou, že si kúpite klimatizačnú jednotku, poradíme vám čo všetko môžete zobrať do úvahy pri jej výbere.

Aké máte očakávania?

Klimatizačné jednotky si ešte aj dnes mnohí ľudia spájajú so zariadeniami, ktoré dokážu vzduch iba ochladiť. To však už samozrejme dávno neplatí. Moderné klimatizačné jednotky ponúkajú toho oveľa viac. S klimatizáciou je tak možné počas studených mesiacov vykurovať miestnosti montovaného domu a to aj vtedy, keď vonkajšia teplota klesne pod – 20 °C.

Na klimatizáciu sa však dá spoľahnúť aj pri upravovaní vlhkosti vzduchu a rôzne filtre sa zasa postarajú o čistý vzduch bez prachu, vírusov, baktérií, peľu a ďalších alergénov. Moderné klimatizačné jednotky idú ale ešte ďalej. Ponúkajú množstvo sofistifikovaných funkcií, ktoré posúvajú komfort do úplne iného levelu.

Za zmienku stojí napríklad online ovládanie, vďaka ktorému môžete z vášho smartfónu, či tabletu klimatizačnú jednotku regulovať odkiaľkoľvek alebo  Grid Eye snímač prítomnosti ktorý presmeruje vyfukovaný prúd vzduchu mimo osoby detegované v miestnosti. Aký je teda záver? Ak sa vrátime o pár riadkov vyššie, teba povedať, že nájdenie odpovede na otázku týkajúcu sa konkrétnych očakávaní je prvoradé a úplne na mieste. Od nej sa má odvíjať celé rozhodovanie.

Kúpa klimatizačnej jednotky totiž musí vždy dávať zmysel. Nemá význam kupovať zariadenie s prémiovými funkciami, ktoré nebude plnohodnotne využívané alebo postačí jednoduchšia a menej výkonnejšia klimatizácia. Prémiové funkcie danej klimatizačnej jednotky navyše určujú v podstate aj jej vyššiu cenu. Platí to však aj naopak. Ak hľadáte atraktívnu klimatizáciu po všetkých stránkach, bude potrebné siahnuť po exkluzívnejších kúskov, ktorých je dnes na trhu skutočne viac ako dosť.

Typy klimatizačných jednotiek

Pri výbere nebudú sklamaním ani rôzne typy klimatizácií. Podľa umiestnenia klimatizačnej jednotky sa tak môžete rozhodovať medzi nástennými, parapetnými, podstropnými  alebo kanálovými klimatizáciami. No a ak by vám predsa len nevyhovovala žiadna zo spomenutých klimatizácií, stále tu ešte ostáva možnosť použitia mobilnej, alebo ak chcete prenosnej klimatizácie.

Takáto variabilita je fajn, pretože nie každému môže vyhovovať klasické umiestnenie vnútornej klimatizačnej jednotky na stene. Aj keď treba zároveň dodať, že mnohé nástenné klimatizácie sú skutočne vydarené dizajnérske kúsky, ktoré za svoj vzhľad pozberali nejedno prestížne ocenenie.

Konkrétne modelové rady jednotlivých typov klimatizácií potom umožňujú výber podľa tzv. monospilt alebo multisplit prevedenia. Rozdiel medzi nimi je jednoduchý. Monosplit prevedenie pozostáva z jednej vonkajšej a jednej vnútornej klimatizačnej jednotky. Chladiť alebo vykurovať je tak možné iba jednu miestnosť montovaného domu.

Multisplit klimatizácia disponuje tiež jednou vonkajšou jednotkou, ale k tej sa dajú pripojiť dve, tri alebo dokonca až päť vnútorných klimatizačných jednotiek. Logicky teda s multisplit prevedením je možné klimatizovať päť miestností.

Inštaláciu zverte do rúk odborníkov

Nech už sa teda rozhodnete pre ktorúkoľvek alternatívu alebo značku klimatizácie, bude to iba prvý krok na ceste k vychladenému interiéru montovaného domu. Tým druhým bude samotná inštalácia. Nenechajte sa však pomýliť a nezabudnite, že klimatizácia nie je bežný domáci spotrebič, ktorý po pripojení do elektrickej siete môžete začať hneď používať. Inštaláciu preto nerobte svojpomocne a prenechajte ju vždy na odborníkov.

Výnimkou je iba mobilná klimatizácia, no aj v tomto prípade budete musieť drobnou stavebnou úpravou vyriešiť odvádzanie teplého vzduchu.

, , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *