30 jún

Pri stavbe domu je veľké množstvo aspektov, na ktoré musí každá stavebná firma prihliadať, aby v konečnom dôsledku bol montovaný dom kvalitný. Jedným z nich je tepelná izolácia, ktorá je základnou súčasťou každej stavby. A práve od jej kvality a tiež kvality materiálov z ktorých je realizovaná, závisí komfort bývania, zdravie i pohoda obyvateľov montovaného domu.

Priemerná domácnosť spotrebuje za účelom dosiahnutia tepelnej pohody okolo 60 % z celkovej spotreby energie. Po roku 2020 budú musieť nové rodinné domy spĺňať požiadavku takmer nulovej spotreby energie, to znamená, že by nemali spotrebovať na vykurovanie viac než 20,4 kWh/m2 za rok, preto sa už teraz kladie veľký dôraz na kvalitu izolácií. Aké druhy izolácií poznáme a na čo sa pri ich výbere treba zamerať?

S akými izoláciami sa môžete stretnúť?

Izolácia montovaného domu je vlastne ochrana stavby voči vonkajším poveternostným podmienkam a zabezpečuje vnútornú interiérovú pohodu. Často sa izolácia spája len s tepelnou izoláciou budovy s cieľom šetrenia spotreby energie. Avšak izolácia sa v domoch realizuje aj proti vode a vlhkosti, hluku alebo protipožiarna izolácia. Preto sa izolačné materiály často vyberajú tak, aby spĺňali viacero z týchto aspektov súčasne.

Tepelná izolácia

Tepelná izolácia alebo aj termoizolácia chráni stavebnú konštrukciu montovaného domu pred únikom tepla. Vytvorí bariéru, ktorá zabraňuje úniku tepla a to všetkými časťami stavby – podlahou, stropmi, strechou, či stenami. Účelom tepelnej izolácie nie je len udržať v dome teplo, ale na druhej strane bráni vniknutiu tepla do interiéru a zabraňuje jeho prehrievaniu v letnom období. V súčasnosti sa neustále apeluje na znižovanie spotreby elektrickej energie, takže kvalitne vykonaná tepelná izolácia znižuje energetickú náročnosť vykurovania montovaného domu a samozrejme aj spotrebu energie na klimatizovanie miestností.

Výber izolácie

Pri výbere izolácie musí projektant stanoviť, na aký účel má byť izolácia použitá a aké vlastnosti má mať. Musí brať do úvahy aj stavebný materiál použitý pri stavbe domu a tak vybrať typ a materiál i hrúbku najvhodnejšej izolácie. Je rozdiel, kde tepelná izolácia bude použitá, či do šikmej alebo plochej strechy, na obvodové múry, priečky, či na podlahu.

Aby izolácia priniesla očakávaný efekt a dobre fungovala, je potrebné nielen vybrať jej správny typ, ale dbať aj na starostlivé prevedenie. Pri výbere správnej tepelnej izolácie, musíte poznať tepelno-izolačné vlastnosti materiálu, z ktorého je vyrobená. K potrebným vlastnostiam patrí objemová hmotnosť a merná tepelná kapacita, pretože od nich závisí schopnosť materiálu akumulovať teplo. Prejaví sa to na fázovom posune, ktorého hodnota napovedá, ako dlho dokáže montovaný dom odolávať teplotným výkyvom. Viac o fázovom posune si môžete prečítať tu.

Pri požiadavke na tepelno-izolačnú schopnosť je potrebné sledovať dva parametre. Tepelný odpor Rsúčiniteľ tepelnej vodivosti λ. Zvýšenie tepelného odporu sa dosiahne výberom tepelnej izolácie s nižším súčiniteľom tepelnej vodivosti λ a zvýšením hrúbky tepelnej izolácie. Čím je tepelný odpor zvolenej hrúbky izolácie vyšší, tým lepšie tepelne izoluje. Nižšie hodnoty súčiniteľa tepelnej vodivosti znamenajú lepšie tepelno-izolačné vlastnosti, vďaka čomu stačí na dosiahnutie požadovaných parametrov menšia hrúbka daného materiálu.

Aké druhy tepelnej izolácie sa používajú

Z hľadiska materiálu je možné rozdeliť tepelné izolácie na:

  • penové,
  • rastlinné a
  • nerastné.

Medzi penové materiály patria napríklad penový polystyrén EPS, extrudovaný polystyrén XPS, polyuretánové peny (PUR peny), viacvrstvová izolácia s reflexnými fóliami, vákuová izolácia alebo penové sklo. Izolácia pri ktorej sa využívajú penové materiály sa nazýva aj striekaná penová izolácia. Striekaná tepelná izolácia sa vháňa pod tlakom do konštrukcií, čím sa zabezpečí dokonalé vyplnenie medzier i škár. Izolácia sa fúka do stropov, podláh, stien aj strechy.

Medzi izolácie z rastlinných a prírodných materiálov patrí konopná izolácia, či celulózová izolácia, ľan, ovčia vlna, riasy či slama.

Najznámejšou izoláciou z nerastných materiálov je minerálna vlna. Poznáme sklenú minerálnu vlnu alebo kamennú minerálnu vlnu. K hlavným výhodám minerálnej vlny patrí vysoká požiarna bezpečnosť a tvarová stálosť. Je paropriepustná, vďaka čomu sa vlhkosť ľahko zo stien odparuje.

, , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *