10 apr

Rok 2018 je už v plnom prúde. Inak tomu nie je ani s výstavbou montovaných rodinných domov a aj tento rok ich na území Slovenska pribudne minimálne tisíc. Ak vás zaujímajú montované trendy alebo sa chcete dozvedieť na čo sa v súčasnosti pri svojich domoch kladie dôraz, treba zdôrazniť nasledujúce riadky.

Používanie ekologických materiálov a moderných technológií pri výstavbe energeticky nenáročných alebo dokonca sebestačných montovaných domov samozrejme nikdy nestratí na význame a naďalej ostane prioritou.

Okrem ekologického, či ekonomického hľadiska sa však popredia dostávajú trendy, ktoré nesú v znamení nového prístupu k navrhovaniu alebo projektovaniu montovaných domov. Samostatnú kapitolu potom tvorí trend uprednostňovania difúzne otvorenej konštrukcie. No a v ničom nezaostávajú ani inteligentné technológie, väčšie presklené plochy alebo moderné vykurovacie spôsoby, ktoré už patria k chrániť trendom.

Individuálne projekty začínajú byť v kurze

Katalógové projekty rodinných domov, montované domy nevynímajúc, sa na Slovensku vždy teší veľkej obľube. Dôvod je jednoduchý. Tieto domy ponúkajú komfort a vzhľadom na cenovú dostupnosť aj jednoduchšie riešenie vlastného bývania. Pravdou však je, že najmä v minulosti boli projekty dosť konzervatívne a bez väčšej fantázie, či nápadov. Situácia sa ale v súčasnosti výrazne zlepšila a na rozdiel od minulosti sú dnešné katalógy oveľa rozmanitejšie i nápaditejšie.

Napriek tomu je v poslednom období možné sledovať trendy uprednostňujúce individuálne projekty montovaných domov . Čoraz viac stavebníkov sa teda rozhoduje pre individuálne riešenie projektu montovaného domu a to na základe vlastných požiadaviek alebo preferencií. Nuž, koľko ľudí chutí, treba však jedným dychom dodať, že takáto koncepcia domu má svoje opodstatnenie.

V spolupráci s dobrým architektom máte istotu, že váš dom určite nebude tuctový, pretože pri projekte vášho domu nebude kopírovať cudzí návrh. Architekt vás usmerní a ponúkne úplne iný pohľad na vaše bývanie. Čo je ale dôležité, zohľadňujú sa také špecifiká pozemku, pričom sa zdvihne jeho prednosti, ktoré môžu mať podstatný vplyv na úspornú a komfortnú prevádzku domu.

Trendom je difúzne otvorená konštrukcia

Difúzne otvorená i uzavretá skladba obvodových stien bežne využíva pri všetkých typoch drevostavieb. Difúzne otvorená skladba steny umožňuje prechod vodnej pary z interiéru do exteriéru. uzavretá skladba musí prostredníctvom parozábrany prieniku vlhkosti do konštrukcie domu zabrániť.

V oboch prípadoch preto hrá kľúčovú úlohu komplexný návrh skladby, ktorý musí eliminovať degradáciu dreva. V prípade kvalitnej zrealizovanej parozábrany tak vo všeobecnosti nemožno nič namietať ani proti difúzne uzavretej skladbe obvodovej steny. Napokon, obidva systémy majú svojich zástancov i kritikov. Nič to však nie je na fakte, že k difúzne otvoreným skladbám stien sa v súčasnej dobe prikláňa čoraz viac odborníkov i stavebníkov. A prečo je tomu tak?

Difúzne otvorená skladba steny ako sme to už spomenuli umožňuje prechod vodnej pary z interiéru do exteriéru . V princípe tak s prestupom vodného páru počíta a vďaka tomu je drevená konštrukcia domu menej náchylná na poškodenie. Pri difúzne uzavretej skladbe stien si vyžaduje perfektne zvládnuté inštalácie parozábrany, ktorá musí byť bez akejkoľvek netesnosti a nekvalitných spojov. Realita však nemusí byť vždy vhodná a treba spomenúť aj možné poškodenia inak kvalitne zhotovenej parozábrany. Pri nechcenom prederavení parozábrany počas inštalácie elektriny alebo vody je potom iba otázka času, kedy sa objavia prvé problémy s drevenou konštrukciou domu.

Samozrejme načrtli sme menej optimistický scenár, ktorý sa pri precíznej výstavbe montovaného domu a kvalitnej realizácii vôbec nemusí odohrať parozábrany.

Smart technológie nie sú len vychytávkou, ale aj trendom

Niet najmenších pochybností, že inteligentné budovy umožňujú svojim obyvateľom nadštandardný komfort a efektivitu sú momentálne na vzostupe. Súčasné montované domy totiž musia vyhovovať nielen z energetického alebo estetického hľadiska, ale zohľadňovať by mali aj nové technológie. Platí to o to viac ak smart technológie už dávno nie sú realitou iba v sci-fi filmoch alebo výsadou „bohatých“ susedov. V žiadnom prípade však nejde o nejakú prestíž alebo dokonca predbiehanie sa tak susedmi.

Inteligentné technológie umožňujú inteligentné ovládanie montovaného domu na diaľku totiž v konečnom dôsledku fungovať k úspornejšej, efektívnejšej a efektívnejšej prevádzke montovaného domu. Kvalitne zrealizovaný systém ovládania domu môže byť taký istý a automatický, že si ho prakticky nemusíte ani uvedomovať.

V inteligentnom montovanom dome môžete mať vďaka týmto technológiám všetky elektrické zariadenia a často pod palcom. Kuchynské elektrospotrebiče, vonkajšie, či vnútorné osvetlenie, tieniacu techniku ​​alebo televíziu môžete vypnúť jedným dotykom na mobil. na diaľku budete môcť samozrejme obsluhovať tiež vykurovanie, kúrenie rekuperačnú jednotku, takto garážové dvere alebo aj kameru pri vchodových dverách.

Trendy sú tiež väčšie presklené plochy

Okná sú skôr dôležitejšiu úlohu a s napredujúcou dobou naberá na význame nielen ich povrchová úprava alebo variabilita farieb. Kravata mimochodom v súčasnosti nie sú žiadne výrobky, pretože už pri drevených alebo plastových oknách môžete dosiahnuť naozaj aj po netradičných dekoroch.

K súčasným trendom však patria predovšetkým veľké presklené plochy, ktoré opticky zväčšujú priestor a do montovaného interiéru prenášajú viac svetla a pocit väčšieho interiéru s exteriérom. Pri takých však stále musí byť na zreteli požiadavka čo najnižšej spotreby energie.

Trendy vo vykurovaní: ekologické vykurovanie

Tepelné čerpadlá a solárne systémy prispievajú k ochrane životného prostredia a zároveň predstavujú výhodnú alternatívu vykurovania alebo prípravy teplej vody. Tieto zariadenia sú od roka cenovo dostupnejšie, ale aj sofistifikovanejšie. Dokážu pracovať čoraz efektívnejšie, takže môžete výrazne znížiť účty za vykurovanie alebo ohrev teplej vody.Tepelným čerpadlám sme sa venovali v článku Tepelné čerpadlo – Neoddeliteľná súčasť ich domov . Ak vás táto téma zaujíma, rozhodne si ho nájsť.

Na vízie do budúcnosti si počkáme

Na to, čo nám v oblasti výstavby montovaných domov prinesie bližšia či vzdialenejšia budúcnosť si budeme musieť začať. Dnes je zostavená iba to, že popri ek a ekonomickej hospodárnosti domov začínajú byť prioritou aj originalita a komfort v podobe moderných technológií.

Mimochodom, ak vás montované domy zaujali a chceli by ste stavať, no z nejakého dôvodu vám nevyhovuje nijaký náš katalógový projekt alebo máte vlastný predstavený montovaného domu, kontaktujte nás a veľmi radi vypracujeme cenovú ponuku.

, , , ,
Zdieľať