Montované domy v roku 2019
13 dec

Ekologické, rýchle, úsporné a samozrejme aj moderné. Takto v krátkosti by sa dali charakterizovať súčasné montované domy, ktoré vysoko nastavenú latku kvality podliezať rozhodne nebudú a zostanú atraktívnymi aj v budúcnosti. Rok 2019 samozrejme nebude výnimkou.  

Obľuba drevostavieb rastie na Slovensku každým rokom. Aspoň tak to vyplýva zo štatistík o každoročnom podiele drevostavieb na celkovej výstavbe rodinných domov. Podľa rôznych dostupných zdrojov išlo v minulom roku o približne 12-percentný podiel na celkovom počte novopostavených rodinných domov. Z každej tisícky novostavieb bolo teda 120 domov postavených z dreva.

Optimistické vyhliadky pre montované domy

K nárastu výstavby montovaných domov prispelo hneď niekoľko faktorov. Jednak je to dlhodobý trend sťahovania sa z veľkých miest do okolitých lokalít a na dedinu, relatívne nízke ceny pozemkov i montovaných domov a do veľkej miery tiež dostupnosť úverov, či historicky najnižšie úrokové sadzby hypoték.

Okrem už spomínaných faktorov však k rastu výstavby montovaných domov celkom určite prispela vysoká kvalita montovaných domov, ktorá doslova rúcala neopodstatnené obavy o celkovú životnosť domu. Jednoduchšie povedané, ľudia už aj u nás veria viac montovaným domom ako skresľujúcim polopravdám. Rastúci počet spokojných majiteľov montovaných domov, ale aj dôvody ktoré si rozoberieme už o niekoľko okamihov, dávajú montovaným domom viac ako optimistické vyhliadky do budúcnosti.

Montované drevostavby rôznych podôb

Uplatnenie drevostavieb je navyše stále širšie. Už dávno to nemusia byť iba malé rodinné domčeky alebo bungalovy. Súčasné moderné drevostavby môžu slúžiť ako športové haly, fitnescentrá alebo hoci aj ako  požiarne zbrojnice. Nehovoriac o tom, že vďaka minuloročnej zmene legislatívy, bude iba otázkou času, kedy aj u nás začnú vyrastať vysoké niekoľkopodlažné drevostavby. Zmena legislatívy bude mať teda z pohľadu budúcnosti na architektúru montovaných domov veľký vplyv a preto sa  v krátkosti pozrieme o čo vlastne ide.

Rok 2019 v znamení výškových drevostavieb? Možné to je

V zahraničí boli výškové drevostavby bežnou súčasťou realitného trhu, no u nás ešte aj niekoľko mesiacov v minulom roku platila prísna legislatíva, ktorá povoľovala stavať maximálne 2 až 3 podlažné drevostavby. V minulom roku sme sa tak konečne po dlhých desaťročiach dočkali revízie normy STN 92 0201-2 pojednávajúcej o požiarnej bezpečnosti stavieb a od júla 2017 sa tak už aj u nás môžu stavať 5-podlažné drevostavby.

Montované domy v roku 2019

Norma má však svoje obmedzenia. V praxi musí byť dodržaná 12 metrová výšková úroveň podlahy posledného nadzemného podlažia drevostavby, za predpokladu, že budú postavené z konštrukčných prvkov s chráneným drevom a nehorľavou výplňou všetkých dutín. Úroveň 12 metrov je zároveň limitom, nad ktorým musia byť v obvodovom plášti zabudované požiarne pásy, ktoré však nesmú byť zhotovené z drevených konštrukčných prvkov. Nosné a deliace konštrukcie musia pri päťpodlažných drevostavbách odolávať ohňu minimálne počas 45 až 60 minút.

Norma má aj ďalšie limity

Medzi ďalšie obmedzenia patrí skutočnosť, že takáto stavba nesmie byť využívaná ako hotelové, alebo iné podobné ubytovacie zariadenie a nesmie slúžiť ani na komerčné účely s kancelárskymi priestormi. Ako pri klasických rodinných montovaných domoch, tak aj v prípade 5-podlažnej drevostavby však platí, že najdôležitejšia stále ostáva profesionalita a skúsenosti projektantov i zhotoviteľov, aby nedošlo k prípadným technickým, statickým alebo iným komplikáciám.

Priebeh výstavby bude stále v centre pozornosti

Rýchlosť výstavby rodinného domu je oveľa dôležitejšia ako sa to môže zdať a nič sa na tom nezmení ani v najbližších rokoch. Dôvod je prozaický. Rýchly proces výstavby nedáva priestor na premietnutie sa zdražovania energií, či cien ropy do vyššej ceny stavebných materiálov a tak v podstate montovaný dom šetrí nielen čas, ale predovšetkým peniaze.

Pri vopred zhotovenej základovej doske sa dá v montovanom dome reálne bývať do 3 mesiacov. Dôvody takejto promptnej výstavby montovaného domu sú už chronicky známe, preto ich nejako podrobnejšie rozoberať nebudeme. Spomenieme iba fakt, že realizácia výstavby montovaného domu s výnimkou spomenutej základovej dosky a betónových poterov nevyžaduje žiadne ďalšie mokré procesy, takže práce môžu napredovať plynule bez prestávok. Samotný rozdiel v rýchlosti výstavby sa ešte výraznejšie prejaví najmä pri stavbe poschodového domu.

Interiér bez výraznejších zmien

Nejaké zásadnejšie zmeny v roku 2019 neočakávame ani v prípade interiéru montovaných domov. Trendom ostanú väčšie presklené plochy vnášajúce do priestoru viac prirodzeného svetla, opticky zväčšujúce priestor a navodzujúce pocit kontaktu s vonkajším priestorom. Veľké presklené plochy samozrejme nebudú môcť ísť na úkor energetickej hospodárnosti montovaného domu a musia spĺňať požiadavky na čo najnižšiu spotrebu energie.

Montované domy v roku 2019

Nuž a s najväčšou pravdepodobnosťou sa nezmení ani požiadavka na efektné i efektívne usporiadanie miestností. Obľube sa tak naďalej bude tešiť prepojenie kuchyne a jedálne s obývacou izbou. Dispozičné riešenie miestností montovaného domu musí samozrejme korenšpondovať s individuálnymi preferenciami montovaného domu. Pri pohľade na katalóg projektov rodinných domov však niet najmenších pochybností, že si svoj vysnívaný montovaný dom dokáže vybrať takmer každý.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *