Blog

Montované domy – vedeli ste, že … ?

Montované domy nie sú výdobytkom iba niekoľkých posledných desaťročí? Ak teraz niekto očakáva, že ho budeme šokovať informáciou typu: ,,Archeológovia pri vykopávkach na území Slovenska objavili obydlie starých Slovanov, ktoré pripomína montovaný dom“, pravdepodobne zostane sklamaný. Napriek tomu je história montovaných domov pozoruhodná a zaujímavá.

Montované domy museli pri svojom vývoji uraziť poriadny kus cesty a prejsť mnohými zmenami, kým nadobudli svoju súčasnú podobu.

História „montovaných domov“ sa začala písať na ostrovoch

Všetko sa to pravdebodobne začalo ešte začiatkom 17. storočia v Anglicku. Na trón sa dostáva rod Stuartovcov a vzniká Spojené kráľovstvo, ktoré si upevňuje postavenie jednej z najväčších mocností sveta. No a práve niekedy v tomto období remeselne zruční stolári prejavili obchodného ducha a začali vyrábať drevené panely s nazvime to „stavebnými otvormi“. Z týchto panelov potom bolo možné poskladať nenáročný a jednoduchší príbytok. Muselo však ešte ubehnúť mnoho času, kým montované domy našli svoje skutočné komerčné využitie.

Čas plynul a o slovo sa znovu prihlásili montované domy

Nasledujúce storočia priniesli využívanie nových zdrojov energie. Boli vynájdené parné stroje, na prepravu surovín sa budovali prieplavy a v prvej polovici 19. storočia sa začali stavať železnice. Budovanie priemyslu v ďalších rokoch napredovalo rýchlym tempom a vzdialenosť vďaka novým možnostiam dopravy stratila na význame. V dôsledku týchto okolností ľudia opúšťali vidiek a začali prichádzať za prácou do miest.

No a toto bol impulz pre rozkvet montovaných domov. Prichádzajúci robotníci totiž potrebovali niekde bývať. Najlepšie v blízkosti baní alebo tovární, kde pracovali. Často bývali v nevhodných, či nehygienických podmienkach a preto lacné montované domy boli ideálnou alternatívou vlastného bývania. Z pohľadu dnešného človeka je zaujímavý a čiastočne úsmevný spôsob výstavby vtedajších montovaných domov. Budúci majiteľ totiž dostal návod na montáž a montovaný dom rozložený na niekoľko tisíc častí. Teda poriadne komplikované „puzzle“. Častokrát si potom ani po dôkladnom preštudovaní priloženého návodu nedokázal sám postaviť montovaný dom. Firmy tak postupne začali vysielať montážnych pracovníkov, ktorí mali za úlohu pomáhať majiteľom pri výstavbe montovaných domov.

Na našom území, resp. v bývalom Československu montované domy zažili veľký boom na začiatku 70-tych rokov minulého storočia. Šlo o typizované montované drevostavby, ktoré boli vyrábané na základe licencie od nemeckej firmy OKAL. A okály, ako si ich ľudia pomenovali, boli obľúbenou alternatívou vlastného bývania k vtedajším uniformným a nevýrazným panelákom.

Toľko teda krátke obzretie sa do histórie. Pozrime sa, aké sú terajšie montované domy a čo môžu ponúknuť svojim majiteľom.

Efektné, prírodné, ekologické, či úsporné

Súčasné montované domy na kľúč, by si určite zaslúžli ešte mnoho ďalších pozitívnych prívlastkov. Moderné montované domy sú pochopiteľne technologicky a materiálovo na míle vzdialené svojim predchodcom. Nehovoriac o komforte ktorý svojim majiteľom dnes dokážu ponúknuť. Súčasné montované domy na kľúč nie sú však iba plnohodnotnou a rovnocennou alternatívou tradičných murovaných domov. Predovšetkým kráčajú ruka v ruke s dobou, ktorá kladie čoraz väčšie požiadavky na ekológiu a energetickú hospodárnosť domov. A nízkoenergetické montované domy na kľúč sú bez preháňania odpoveďou na takéto výzvy.

Precízne zhotovené nízkoenergetické montované domy na kľúč so svojimi vynikajúcimi tepelno-technickými vlastnosťami v kombinácii s využitím moderných vykurovacích alebo vetracích systémov potom prispievajú nielen k znižovaniu energie potrebnej na plnohodnotnú prevádzku domu, ale zároveň šetria peniaze majiteľov takýchto nehnuteľností. Čo je však potešujúce, čoraz viac ľudí si energetickú úspornosť montovaných domov nespája iba s ušetrenými finančnými prostriedkami, ale vníma ho ako svoj príspevok pri znižovaní ekologickej záťaže.

Vízia do budúcnosti?

Začali sme históriou montovaných domov, pokračovali súčasnosťou a mohli by sme skončiť pri ich výhľade do budúcnosti. Niet najmenších pochýb, že o budúcnosť montovaných domov sa netreba báť. Stúpajúci trend výstavby montovaných domov má svoje opodstatnenie. Vyčerpávanie prírodných zdrojov, globálne otepľovanie. Je viac ako isté, že tlak na znižovanie energetickej náročnosti stavieb, vrátane rodinných domov bude v budúcnosti iba narastať. Tak ako záujem o pasívne alebo nízkoenergetické montované domy na kľúč.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *