15 okt

Rozhodli ste sa stavať a neviete pre aký typ domu sa rozhodnúť? Montovaný dom má svoje klady, ktoré výrazne hovoria v jeho prospech. Murovaný dom je ale overený desiatkami rokov. Neraz sa v nich vystrieda niekoľko generácií a dom stále slúži. Ktorému domu dáte prednosť vy? Montovaný verzus murovaný dom? Ktorý je lepší?

Každý typ domu má svojich zástancov a aj odporcov. Kým niekto nedá na murovaný dom dopustiť a nikdy by v žiadnom inom nebýval nájdete aj horlivých zástancov montovaných domov, ktorí uprednostňujú tento typ stavby pre množstvo výhod. Aké sú teda rozdiely medzi montovaným a murovaným domom? Ktorý z nich je výhodnejší?

Montovaný verzus murovaný dom

Životnosť

Životnosť je asi najdôležitejším bodom, ktorý pri porovnávaní dvoch typov domov beriete do úvahy.

Murovaný dom, ak je precízne zhotovený a z kvalitných materiálov môže mať životnosť desiatky rokov. Pokojne v ňom môžu bývať aj ďalšie generácie. Ak bol ale zhotovený svojpomocne a veľa odborníkov sa jeho výstavby nezúčastnilo dlho vám nevydrží a bude si vyžadovať časté a nákladné rekonštrukcie.

Montované domy sú zhotovené z kvalitných moderných materiálov. Dôraz sa kladie na správne zateplenie a utesnenie domu čím sa šetrí na vykurovaní. Celkovo sa životnosť dobre postaveného montovaného domu odhaduje na 50 až 70 rokov. Pri správnej starostlivosti to môže byť aj viac.

Každý jeden dom starne. Časom budete musieť na oboch typoch domoch vymeniť okná alebo opraviť (prípadne dať novú) strechu, obnoviť tepelnú izoláciu a pod.

Rýchlosť výstavby

Ak si pamätáte v minulosti sa murované domy stavali aj pár rokov. Prvý rok sa urobili základy, ktoré sa nechali rok vytvrdnúť, ďalší rok sa postavili múry a až v treťom roku sa robili dokončovacie práce a mohli ste sa nasťahovať. To bola minulosť, Dnes môžete mať murovaný dom hotový za pár mesiacov, pravdaže, ak je dobré počasie. Chladné alebo upršané počasie stavbu spomaľujú. Keďže sa pri stavbe využívajú aj mokré stavebné procesy nepriaznivé počasie výstavbu spomaľuje prípadne ju môže aj finančne navýšiť. Aj napriek tomu výstavba murovaného domu už netrvá roky ale mesiace. Stále je to ale o 2-3 mesiace viac než výstavba montovaného domu.

Montovaný dom je hotový za cca 3 mesiace. Tajomstvo rýchlosti výstavby spočíva v tom, že sa dom montuje na už hotovú základovú dosku. Jednotlivé diely domu sa zhotovia v halách. Na miesto výstavby sa dovezú a zmontujú. Ďalšie práce ako zateplenie, zaizolovanie a pod. sú hotové za pár týždňov.

Cena

Cena je veľmi dôležitý faktor, ktorý hrá pri stavbe domu dôležitú úlohu. Pri súčasnom neustálom zvyšovaní stavebného materiálu sa výstavba murovaného domu môže poriadne predražiť. Ceny materiálu rastú aj pri montovaných domoch. Keďže ale montovaný dom postavíte rýchlejšie neustále stúpanie cien váš rozpočet až tak nezaťaží.

Väčšina ľudí v snahe ušetriť pri výstavbe murovaného domu siahne po svojpomocnej výstavbe. Veľa ale neušetríte a v konečnom výsledku vás to môže vyjsť aj drahšie. Čas výstavby sa výrazne predĺži a vy budete musieť platiť prenájom, aby ste mali za ten čas kde bývať. Otázkou je tiež kvalita stavby.

Celkovo je cena montovaných domov lacnejšia. Rozdiel v cene montovaných a murovaných domov je cca 15%. Ak už máte rozpočet a viete koľko financií do výstavby domu investujete môžete si vybrať montovaný dom s väčšou rozlohou než menší murovaný dom za tú istú cenu.

Energetická nezávislosť

Montovaný verzus murovaný dom – ak aj vy rozmýšľate nad tým, ktorému domu dať prednosť a stále sa neviete rozhodnúť skúste to z hľadiska návratnosti financií. Montované domy spĺňajú prísne pravidlá súčasnej legislatívy. Ide o nízkoenergetické domy s takmer nulovou spotrebou energií. Aby ste dosiahli takúto úsporu aj pri murovaných domoch museli by ste investovať do naozaj kvalitného zateplenia a stavbu poriadne utesniť. Skladba stien montovaných domov za zameriava už na zvýšenie tepelnej izolácie. Ak si k tomu pridáte ďalšiu izoláciu tepelno-izolačné vlastnosti budovy len znásobíte.

Investície do rekuperácie, solárnych panelov a spotrebičov s nízkou spotrebou energie zvyšujú sebestačnosť montovaného domu. Vďaka materiálom, z ktorých je dom zhotovený sa znižujú aj náklady na vykurovanie. Celkovo sú montované domy energeticky úsporné a môžu vám ročne ušetriť aj stovky euro na energiách.

Viac úžitkovej plochy

Ďalšou podstatnou výhodou montovaných domov je fakt, že pri rovnakých tepelno-izolačných vlastnostiach má tenšie obvodové múry. Získate tak viac úžitkovej plochy. Tento klad by ste mali brať do úvahy ak máte menší stavebný pozemok, kde sa počíta každý centimeter.

,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *