15 feb

Najviac energií sa v rodinných domoch minie na vykurovanie. Aby ste ušetrili na tejto položke čo najviac mali by ste na ňu myslieť už pri plánovaný výstavby. Správnym umiestnením okien a miestností, vhodným typom vykurovacieho systému a dobrou tepelnou izoláciou môžete náklady na vykurovanie znížiť na minimum.

Vykurovanie verzus typ stavby

Vykurovanie domu závisí od materiálu, z ktorého je stavba zhotovená. Kým niektoré stavby udržia teplo dlhší čas niektoré „vychladnú“ veľmi rýchlo. Prispieva k tomu viacero faktorov, ktoré ak pri výstavbe rodinného domu zohľadníte udržíte si dnu teplo dlhšie. Medzi najčastejšie základné materiály na stavbu domov patrí drevo a betón. Vzhľadom na vykurovanie je pre každý typ stavby vhodné iné kúrenie.

  • betónové stavby – betónovej stavbe trvá dlhšie kým sa zahreje. Teplo si ale udrží podstatne dlhšie než stavba z drevenou konštrukciou. Keď ju vyhrejete budete mať v dome komfortné teplo dlhší čas aj po vypnutí kúrenia. Z tohto dôvodu je pre betónové stavby vhodné podlahové alebo stenové vykurovanie. Rýchlo vyhrejete obvodové steny, ktoré budú šíriť teplo do priestoru.
  • drevené stavby – interiér drevenej stavby vyhrejete rýchlejšie než dom z betónu. Drevo ale neudrží teplo, to uniká cez steny drevostavby rýchlejšie a pocítite to aj na komforte. Pre tento typ stavieb je vhodné ohrievať vzduch ventiláciou so spätným získavaním tepla – rekuperácia. Steny drevostavby by ste ohrievali zbytočne, značná časť tepla by unikla.

Izolácia

Izolácia podstatne zníži únik tepla z interiéru. Pri jej výbere berte ohľad nie len na druh, ale aj hrúbku tepelnej izolácie. Izolácia zabráni nie len úniku tepla, ale aj vniknutiu chladu do domu. Chladný vzduch z vonka pri prieniku stenou do domu bude musieť prejsť hrubšou vrstvou a kým sa dostane do interiéru zahreje sa.

Je dôležité aby izolácia vytvorila z vonkajšej strany domu neprerušené tesnenie a dôraz klaďte na zateplene spojov a prechodov materiálov ( rohy múrov, napojenie strechy na múr a pod.). Nezabudnite na použitie parozábrany, ktorá prispeje k udržaniu tepla vo vnútri.

Okná – vykurovanie slnečnou energiou

Vhodným umiestnením okien prispejete k zníženiu nákladov na vykurovanie. Okná alebo presklené časti stien umožnia prienik slnečných lúčov do interiéru aj v chladných mesiacoch roka. Vzduch v dome sa vyhreje a môže prúdiť aj do zvyšných častí domu.

Dôležité je aby boli okná správne umiestnené (na južnej strane domu). Dvojité, alebo trojité zasklenie okien zabráni úniku tepla. Nápad osadiť celú južnú stranu domu oknami nie je tak dobrý ako by sa mohlo zdať. Súčiniteľ prechodu tepla cez sklo je 0,8 W/m2K  čo je takmer 7 násobne viac než cez obvodové nepriehľadné múry (súčiniteľ prechodu tepla steny pri pasívnych domoch je cca 0,12 W/m2K) . Aj cez tie najkvalitnejšie okná uniká množstvo tepla.

Pozor dajte ale aj na prípadné prehrievanie miestnosti v letnom období.

Rozmiestnenie miestností

Vzhľadom na zníženie nákladov na vykurovanie domov je vhodné už pred jeho výstavbou myslieť na rozmiestnenie izieb. Izby, kde sa budete zdržiavať väčšiu časť dňa umiestnite na južnú stranu. O ich vyhriatie sa z väčšej časti postarajú slnečné lúče.

Detskú izbu a spálňu je vhodné umiestniť v juhovýchodnej, juhozápadnej alebo južnej časti domu.  Na severnej, severovýchodnej, alebo východnej strane domu je vhodné umiestniť kuchyňu, ktorá na teplo až tak náročná nie je. Varením alebo pečením sa v nej naakumuluje dostatok tepla.

Na severnej strane domu by sa mali nachádzať miestnosti, v ktorých sa zdržujete minimálne – technická miestnosť, práčovňa, WC, komora, garáž, chodba,

Ak vezmete pri stavbe domu do úvahy všetky faktory, ktoré vplývajú (kladne, alebo záporne) na tepelný komfort bývania môžete túto položku radikálne minimalizovať.  Je lepšie zakomponovať ich už do plánov výstavby, než rozmýšľať neskôr čo a ako zmeniť aby vás vykurovanie vyšlo ešte menej.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *