06 apr

Keď sa rozhodnete stavať dom, neviete presne čo všetko Vás čaká. Rodinný dom je totiž zložitý a komplikovaný produkt. Môžete mať spravený prieskum aj predstavu čo presne chcete, avšak keď sa dostanete k procesu výstavby zistíte, že na cenu vplýva mnoho faktorov, s ktorými nemusíte počítať. Množstvo z nich predstavuje neočakávané náklady. Váš známy postavil dom, avšak Vy pri stavbe toho istého domu už nemusíte zaplatiť rovnakú cenu ako on. Týmto článkom Vám pomôžeme sa väčšine týchto nákladov vyhnúť respektíve s nimi vopred počítať.

Neočakávané náklady – čo nebýva započítane v cene

Keď si pozeráte cenu katalógového domu, dajte pozor na to, či ide o konečnú cenu obývateľného domu. Niekedy sa do tejto ceny nezapočítava suma za základovú dosku. Krásna záhrada s vysokým plotom a zaujímavým chodníkom. Toto sú položky, ktoré zväčšia tiež nie sú v cene domu a tak s tým treba počítať aby Vás to nemylo neprekvapilo.

 

A čo taká kuchyňa? Pre ženy veľmi dôležité miesto. Každá žena má svoju predstavu o výzore aj cene kuchyne. Aj to je dôvod prečo väčšinou nie je v cenovej ponuke zarátaná. Keď už si však do detailu navrhnete kuchyňu aj so všetkými spotrebičmi, máte určenú presnú cenu kuchyne. Počítajte však s možnosťou, že akurát v čase výstavby výrobca spotrebičov pridá na trh nové modely, ktoré budú samozrejme úspornejšie alebo praktickejšie, a tak z dlhodobého hľadiska výhodnejšie. To znamená, že Vás vybavenie bude stáť minimálne o pár stovák viac.

 

Luxus vie prekvapiť

To isté platí pre výber parkiet. Zvolíte si parkety, avšak ich cena bude v konečnom čase o euro, dve väčšia. Ceny zhotoviteľov montovaných domov bývajú v danom základnom cenovom štandarde. Pri výbere či už parkiet, kachličiek alebo okien či dverí, môže sa Vaša cena pekne navýšiť. Dajte si na to pozor aby ste predišli následnému osekávaniu rozpočtu.

Pozemok

Úprava pozemku nie je sranda a je skutočne dôležitým krokom. Pri tomto kroku však môžu tiež nastať nečakané náklady. Napríklad taký dom na kopci navýši náklady aj o 30 %, nakoľko je nutné terén riadne upraviť. Rovnako dom pod úrovňou cesty, kde je potrebné dorovnávať tvárnice k úrovni cestydosypávať jamu hlinou. Nehovoriac o pozemkoch s vysokou úrovňou podzemnej vody, ktoré treba ešte dodatočne vydrenážovať.

Dlhšia doba výstavby

Aj napriek tomu, že počasie výstavbu moc neovplyvňuje, problémy môžu nastať ešte pred samotným začatím výstavby. To hlavne z dôvodu problémov z úverom alebo zo stavebným povolením. Výstavba sa tak môže odložiť o dva až šesť mesiacov a to znamená ďalšie náklady na nájom. Z tohto dôvodu si nechajte pomôcť zo spomenutými vecami odborníkmi, ktorý to vybavia za Vás. Taktiež nezabudnite rátať s cenou geometrického plánu od geodeta, znaleckých posudkov poplatkov za vklady na katastri, taktiež ide o sumu minimálne pár stovák.

Počiatočný náklad

Tento náklad sa týka predovšetkým ľudí, ktorý stavajú prostredníctvom úveru. Banka rovnako ako aj kataster požadujú stavbu mať do istého bodu hotovú, kým banka uvoľní peniaze. Tým bodom je hrubá stavba až po strechu. Samozrejme Vám banka preplatí aj počiatočnú investíciu, avšak musíte mať na toto pripravených asi 40 % z hodnoty stavby vopred.

Úprava nie je lacná

Domy, ktoré nájdete v katalógoch sú pripravované tak, aby boli náklady čo najnižšie. Stačí, že chcete posunúť alebo odstrániť jednu priečku či stĺpcena sa môže navýšiť až o 5 – 10 %. Prečo až o toľko? Práve tá priečka alebo stĺp môžu zmeniť statické riešenie domu a bude nutné použiť nákladnejšie riešenie.

Pozor na výber firmy

Hlavne ak hľadáte firmu cez internet, dbajte na výber firmy. Ak zvolíte firmu z druhého konca krajiny bude potrebné ubytovanie majstrov a taktiež preprava materiálu a strojov bude nákladnejšia. Takáto nepozorná voľba zvýši Vaše náklady o 5 až 10 %.

Dbajte teda pri plánovaní na tieto veci a predídete mnohým problémom. Niektoré veci však aj tak nemôžete vopred predvídať. Preto je dobré vždy rátať s nákladmi navyše a počítať aspoň 10 % do plusu rezervu na tieto nečakané náklady.

, , ,
Zdieľať

Komentáre: (2)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Aká energia je najlepšia? - Montované domy

21. apríla 2017 |

[…] z najdôležitejších výziev pri stavbe montovaného domu, je šetrenie energie. Stavby sú všeobecne tými najväčšími žrútmi energie a preto sa […]

Praktický sprievodca stavbou montovaného domu 2017 - Montované domy

11. mája 2017 |

[…] od nadobudnutia pozemku až po nasťahovanie, ale predovšetkým tiež informovať o skutočných rizikách, ktoré môžu negatívne ovplyvniť celý proces výstavby aj budúce žitie v […]

Comments are closed.