Fasáda rodinného domu ale aj každej inej stavby je dôležitým finálnym krokom. Na jej výber a aj zhotovenie by ste si mali dať záležať. Okrem estetickej funkcie plní aj množstvo ďalších. V prvom rade je fasáda ochranná vrstva, ktorá chráni konštrukciu stavby pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi. Zároveň pomáha tepelnej izolácii nosiť (aj keď len minimálne) únik tepla z domu von.
Fasáda – typy omietok
Či už potrebujete fasádu na nový dom alebo len chcete obnoviť fasádu staršieho domu môžete si vybrať z niekoľkých druhov omietok. Každá z nich má svoje klady aj zápory.
Minerálna omietka
Minerálna omietka je jednou zo starších typov omietok. Stále sú ale ľudia, ktorí na ňu nedajú dopustiť a hodí sa aj na modernejšiu stavbu. Základom týchto omietok je cement a vápenný hydrát.
Veľkou výhodou minerálnej omietky je možnosť jej použitia na akýkoľvek typ muriva či zateplenia. Má vysokú priľnavosť aj pri vyššej vlhkosti. Tu jej výhody ale nekončia. Je pružná, odolná voči mechanickému poškodeniu a je vysoko paropriepustná.
Medzi nevýhody sa radí len náročnejšia aplikácia a menší farebný výber omietok.
Silikónová omietka
Silikónová omietka je vhodná ako do interiéru tak aj exteriéru. Spomedzi tu spomínaných omietok je práve táto najdrahšia. Vyrába sa z vody a silikónovej živice. Ak sa rozhodnete dať na fasádu tento typ omietky vyberte si tie kvalitnejšie. Lacnejšie, menej kvalitné produkty obsahujú menej silikónovej živice a miesto toho v nich nájdete množstvo ďalších zložiek, ktoré môžu vlastnosti omietky znižovať.
Výhody silikónovej omietky sú: paropriepustnosť, dobrá odolnosť voči oteru a mechanickému poškodeniu. Dobre odpudzujú vodu čím sa riziko vzniku plesní výrazne znižuje. Ďalšou výhodou je jej vzhľad. Aj po viac ako desiatich rokoch bude ako nová. Silikónová omietka má výbornú priľnavosť a môže sa aplikovať na všetky druhy muriva.
Nevýhodou omietky je vyššia cena a aj fakt, že ak sa rozhodnete v budúcnosti stenu premaľovať bude to náročnejšie.
Silikátová omietka
Silikátová omietka je vhodná ako do interiéru tak aj do exteriéru. Ich základom je vodné sklo, ktoré má zásaditý charakter. Vďaka tomu je fasáda chránená pred tvorbou plesní a machu (čierne alebo zelené fľaky). Omietku môžete aplikovať na akékoľvek murivo či zatepľovací systém.
Výhodou tohto typu omietky je okrem ochrany pred vznikom plesní aj vysoká paropriepustnosť a jednoduchá údržba. Môžete ju čistiť aj nízkotlakovým zariadením.
Jej nevýhodou je nižšia odolnosť voči vlhkosti než má silikónová omietka. Z toho dôvodu nie je vhodné ju použiť na miestach, ktoré sú vystavené vyššej vlhkosti. Ďalšou nevýhodou je jej aplikácia. Keďže je omietka citlivá na výkyv teplôt mali by ste dodržiavať presný technický postup. V opačnom prípade začne fasáda praskať a môžu sa na nej začať tvoriť fľaky.
Akrylátová omietka
Akrylátová omietka je ideálnou voľbou ak hľadáte kvalitnú omietku za rozumnú cenu. Tento typ omietky obsahuje kremičitý piesok a akrylátové živice.
Výhody, pre ktoré sú akrylátové omietky obľúbené je niekoľko. Sú odolné voči oderom, mechanickému poškodeniu a aj poveternostným vplyvom. Stálofarebné omietky sú ponuke v bohatej škále farebných odtieňov. Medzi ďalšie výhody patrí odolnosť voči vode a jednoduchá údržba (fasádu umyjete tlakom vody).
Akrylátové omietky nie sú paropriepustné, čo je jedinou ich nevýhodou. Z tohto dôvodu nie sú vhodné na podklady, ktoré sú paropriepustné. Ak máte zateplený dom minerálnou vlnou táto omietka nebude pre vás vhodná.
Fasáda domu môže byť zhotovená z rôznych typov omietky. Pri výbere a aj aplikácii omietky dodržujte postupy a odporúčania. Len v takom prípade sa vyhnete problémom, ktoré neodborný postup či zlý výber omietky môže spôsobiť.
Problémy s fasádou
Na fasádu vplývajú poveternostné podmienky, ktoré môžu viesť k jej postupnej degradácii. Praskliny, opadanie omietky, čierne alebo zelené fľaky sú znakom toho, že fasáda prestáva plniť svoj účel. Plesne, huby, mach a vlhkosť sa začínajú podpisovať nie len na vzhľade fasády ale znižujú aj jej ochranný účinok. Vplyvom plesní a húb dochádza k vzniku mikrotrhlín vo fasáde. Cez trhliny sa do fasády dostáva vlhkosť a voda, ktorá znehodnocuje zateplenie. Poškodené zateplenie môže byť dôvodom vzniku tepelných mostov, úniku tepla z interiéru a vzniku plesní.
Zabrániť poškodeniu zateplenia môžete len ak sa postaráte o fasádu. Každú puklinu utesnite hneď ako ju zbadáte. Čiernych či zelených fľakov sa snažte zbaviť čo najskôr. Často sa zvyknú tvoriť na minerálnych omietkach. Pokiaľ si na sanáciu omietky netrúfate zverte túto činnosť do rúk odborníkov. Kvalitná a pravidelná sanácia fasády môžu predĺžiť životnosť zateplenia, zabrániť vzniku plesní v dome a ušetriť vám nemalé financie.