18 nov

Dispozičné riešenie montovaného domu je dané projektom, ktorý ste si vybrali a jasná je aj veľkosť obytných miestností. Jediné čo vám ešte ostáva, je zariadiť si montovaný dom tak, aby po všetkých stránkach vyhovoval jednotlivým členom domácnosti. Moderné bývanie však musí byť nielen pohodlné, ale ruka v ruke s komfortom musí ísť funkčnosť zariadenia a vkus. Pozrime sa teda, na čo by ste mali pri zariaďovaní domu klásť hlavný dôraz a aké máte možnosti.

Trendom má byť to, čo vám vyhovuje najviac

Pri tvorbe interiéru sa nesnažte za každú cenu pozerať iba na to, čo práve letí. Sterilne až minimalisticky zariadený interiér nemusí vyhovovať každému, rovnako tak ako prehnane zapratané priestory. Interiér montovaného domu má korešpondovať s architektonickým konceptom. Jednoduchšie povedané, interiér musí mať vždy hlavu i pätu, aby pôsobil harmonicky, či vyvážene. Jedine tak bude zodpovedať individuálnym požiadavkám domácnosti.

Ešte predtým ako sa vrhnete do kupovania nábytku alebo doplnkov, bude vhodné popremýšľať nad štýlom, ktorý sa aj z dlhodobej perspektívy bude najviac približovať vašim ideálom. V prípade, že je pre vás zariaďovanie rodinného domu španielskou dedinou, nebojte sa poradiť s bytovým dizajnérom alebo architektom.

Služby bytového dizajnéra môžu byť neoceniteľné

Do posledných detailov premyslený interiér montovaného domu vám pomôže vyhnúť sa zbytočným komplikáciám a stresu z toho, že ste nakúpili nábytok alebo doplnky, ktoré u vás doma vôbec nevyzerajú tak zaujímavo, ako v predajni. Polemizovať nad tým, či zlý výsledný efekt má na svedomí iné svetlo v predajni alebo iná podlaha je v podstate zbytočné. Samozrejme je tu možnosť zakúpený tovar vrátiť, prečo by ste si však mali komplikovať život, keď môžete využiť služby bytového dizajnéra.

Dizajnér si pozorne vypočuje vaše predstavy, pozrie sa na dispozičné riešenie i architektúru domu a navrhne optimálny koncept interiéru. Či už to bude moderný nadčasový interiér s neutrálnymi farbami, alebo pôjde o vintage, či retro štýl, dôležité bude iba jedno. Interiér navrhnutý dizajnérom alebo architektom nebude vyzerať efektne iba na vizualizácii, ale aj v reálnom živote.

3D vizualizácia návrhu interiéru, na ktorej vopred uvidíte farebnosť použitých materiálov, vzhľad nábytku i celkové vyžarovanie atmosféry je pri dobrých dizajnéroch štandardnou záležitosťou. Ak však máte predsa len radi veci pod kontrolou alebo si nechcete nechať ujsť radosť zo zariaďovania rodinného domu, poradíme vám, čo by ste nemali nechať, bez povšimnutia.

Začnite od podlahy

Hovorí sa, že začať treba od podlahy. V našom prípade to platí do bodky a do písmena. Podlahy sa totiž podobne ako steny pri zariaďovaní dokončujú ako prvé a spolu najvýraznejšie dotvárajú celkový ráz zariadenia i bývania. Po podlahe sa pohybujeme denne a ako prvá nám zvyčajne po príchode do miestnosti udrie do očí. Okrem akejsi reprezentatívnej úlohy sa však podlaha musí vysporiadať aj nárokmi týkajúcimi sa odolnosti. Bude teda úplne namieste, ak si popri farbe a jej vzhľade dáte záležať tiež na kvalite.

Nezabudnite na to, že drevo bude nadčasové vždy, i keby malo byť len ako vzor na laminátovej podlahe. Nuž a práve laminátové podlahy so širokým výberom rôznych vzorov s dokonalou imitáciou dreva, sú v súčasnosti veľmi využívanou alternatívou podlahy v montovaných domoch. Dôvody obľúbenosti sú viac-menej jasné. Atraktívny vzhľad, vynikajúca odolnosť voči škrabancom a stálofarebnosť podčiarknutá jednoduchou údržbou. Laminátové podlahy tak aj po rokoch vyzerajú ako nové bez toho, aby vyžadovali leštenie, lakovanie alebo nanášanie vosku. Ak sa neviete rozhodnúť pre konkrétnu podlahu, prečítajte si aké podlahy vybrať do montovaného domu?

Farby stien urobia viac, ako si dokážete predstaviť

O vplyve farieb na dotváranie atmosféry niet najmenších pochybností. Farby i farebné odtiene podvedome ovplyvňujú nálady, pocity a celé naše vnímanie, no ani to však nie je ešte zďaleka všetko. Vhodne zvolené farby dokážu priestor opticky zväčšiť, zmenšiť alebo zvýrazniť niektoré jeho tvary. Všetko je iba otázkou správneho výberu.

Napriek tomu, že existujú akési nepísané pravidlá určujúce, ktoré farby sa hodia do jednotlivých miestností, bolo by zbytočné sa striktne riadiť týmito zásadami. V princípe tak môžete použiť vašu obľúbenú farbu v ktorejkoľvek izbe montovaného domu. Pravdou však je, že do miestností v ktorých chcete relaxovať, sa budú viac hodiť neutrálnejšie a menej vyzývavé farebné tóny. V žiadnej miestnosti rozhodne nič nepokazíte bielymi odtieňmi, ktoré v podstate nikdy nevyšli z módy.

Nepodceňujte výber nábytku

Nábytok si spravidla vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu. Keď už ale doňho toľko zainvestujeme, chceme aby nám poslúžil niekoľko rokov. Atraktívny dizajn nábytku preto musí kráčať spolu s kvalitou. Z nášho uhla pohľadu je však dôležité ešte niečo. Ako vo všetkom, tak aj pri zariaďovaní nábytkom je totiž dôležitá rovnováha. Pri zariaďovaní každej miestnosti v dome preto dbajte na toto pravidlo a nesnažte sa nábytkom asymetricky zapratať jednu stranu miestnosti alebo dokonca celú miestnosť. Všetko robte s citom. Zvlášť si dajte záležať na sedačke, ktorej nevhodný výber dokáže pokaziť celkový dojem jednej z najdôležitejších miestností montovaného domu.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *