Blog

Podľa čoho vybrať firmu na montovaný dom?

V prípade, že ste sa rozhodli svoje sny o vlastnom dome premeniť na skutočnosť, je pochopiteľné, že chcete, aby váš dom bol postavený v rámci vašich finančných možností a samozrejme čo najkvalitnejšie. Môžete si postaviť klasický murovaný dom, ale skvelou alternatívou je montovaný dom, ktorý už dnes nemožno považovať za novinku, aj keď nie všetci si naň už akosi úplne zvykli. Vybrať firmu, ktorá vám ho postaví môže byť trochu náročnejšie.

V porovnaní s klasickou stavbou sa môže niekomu zdať ako nevýhoda, že pri montovanom dome chýba absencia vlastnej sebarealizácie, čo však vo všeobecnosti tento fakt veľká väčšina záujemcov ocení. Dnes už totižto málokto stavia svojpomocne, radšej sa venuje svojej práci, ktorú vie najlepšie a na stavbu rodinného domu si objedná firmu. A keďže montovaný dom je najlepšie zveriť serióznej firme, ktorá má s jeho stavbou skúsenosti, povieme si niečo o tom, ako vybrať firmu na stavbu montovaného domu.

  1. Väčšia firma neznamená vyššiu kvalitu

Spoločností zaoberajúcich sa výstavbou montovaných domov neustále pribúda, čo pre potencionálneho stavebníka môže byť mätúce a nie je ľahké sa v rôznych firmách vyznať. Na druhú stranu to však určite nie je na škodu, pretože zdravá konkurencia dáva možnosť všetkým spoločnostiam, aby sa usilovali byť dôslední pri realizácii, pretože zlá reklama sa v dnešnej dobe internetu rýchlo šíri.

Tak, ako v každom obore, aj pri stavbách montovaných domov je na trhu niekoľko lídrov. Majú vo svojom portfóliu mnoho uskutočnených stavieb, to ale neznamená, že ich kvalita môže byť lepšia ako kvalita menšej firmy, ktorá má počet zákazníkov menší. Z toho vyplýva, že veľkosť firmy nemusí ísť ruka v ruke s kvalitou.

Pri výbere firmy vám môže pomôcť internet, pretože nie každá firma známa vo vašom okolí je aj tou najlepšou. Každá firma by mala mať svoju internetovú stránku, ktorá o nej čo to napovie. Seriózna firma má takú internetovú stránku, na ktorej nájdete všetky dôležité informácie, ktoré na začiatok potrebujete. A to nielen, kde daná firma sídli, ale hlavne to, aké materiály a technológie na realizáciu stavieb montovaných domov používa. Ďalej žiadna kvalitná firma sa za svoju prácu nehanbí, preto je skvelé, ak na danej stránke nájdete aj projekty, ktoré firma už vybudovala alebo ktoré práve realizuje. Naša firma TreeMont s. r. o. sa zaoberá výstavbou montovaných domov po celom Slovensku a na našej stránke nájdete aj projekty, ktoré sme už vybudovali.

  1. Veľký výber projektov

Pri výbere vhodnej firmy na stavbu montovaného domu hrá dôležitú úlohu dostatočne veľký výber projektov, ktoré firma ponúka. Máte tak možnosť vybrať si projekt domu, ktorý skvele odzrkadľuje vaše potreby a túžby. Je skvelé, keď v ponuke projektov nájdete nielen moderné bungalovy, ale pre tých tradičných stavebníkov aj klasické poschodové montované domy. Pri jednotlivých projektoch by firma mala mať zverejnenú cenu jednotlivej etapy výstavby, od hrubej stavby, cez holodom, až po domu na kľúč. Aby tieto ceny neboli zavádzajúce, korektná firma má zverejnené aj to, čo jednotlivé etapy výstavby v sebe zahŕňajú. Podrobne sa tejto téme venujeme v článku etapy výstavby montovaného domu.

V prípade, keď sa vám nepáči žiaden projekt z ponuky a máte svoju vlastnú predstavu montovaného domu, ústretová firma vám ponúka možnosť vypracovať cenovú ponuku na váš vlastný návrh.

  1. Referencie

Samozrejme pri výbere stavebnej firmy sú najdôležitejšie referencie. Niet pochýb, že tým najviac relevantným zdrojom referencií sú skúsenosti majiteľov, ktorí už majú postavený montovaný dom od danej firmy. Takí vám dokážu najlepšie povedať, s čím boli spokojní alebo naopak s čím nie. Aké pozitívne alebo aj negatívne skúsenosti majú s touto firmou, poprípade ako firma dodržiavala dohody, a ako riešila prípadné komplikácie. Môžete si prečítať recenzie aj z internetu, ale neprikladajte im veľkú váhu, v mnohých ohľadoch ide o anonymné recenzie a môžu byť neobjektívne i zavádzajúce. Do diskusných fór sa môžu zapojiť aj osoby, ktoré chcú iné firmy poškodiť alebo iné vyzdvihnúť a podobne.

Je lepšie 1xkrát vidieť ako 2xkrát počuť. Preto je skvelé, keď si na vlastné oči pozriete montovaný dom, ktorý daná firma postavila alebo montovaný dom v jej realizácii. Takúto možnosť by vám mala umožniť každá firma, ktorá nemá čo skrývať a tak sa na vlastné oči presvedčíte o kvalite vykonaných prác a o materiáloch, ktoré firma používa.

  1. Cena

Čo si budeme hovoriť, každého zaujíma koľko bude stáť montovaný dom. Firma, ktorá nemá čo skrývať by mala samozrejme uverejniť ceny jednotlivých etáp montovaného domu pri každom projekte. Pričom, by ste sa mali dozvedieť aj to, čo v tejto cene môžete očakávať. Napríklad režijné náklady, náklady na dopravu a ubytovanie pracovníkov by malo byť samozrejme v cene. V prípade individuálnych požiadaviek alebo projektu na mieru, by vám mala seriózna firma vypracovať cenovú ponuku. Nebojte sa opýtať na všetko, čo vás zaujíma.

Pri výbere firmy na montovaný dom, by cena nemala byť tým najdôležitejším parametrom. Porovnajte si ponuky cien viacerých firiem pri rovnakom projekte. Avšak podozrivo nízka cena môže byť na úkor kvality vykonaných prác alebo sa dokončenia vášho vysnívaného domu nemusíte vôbec dočkať.

Jednoznačný návod na to, ako vybrať správnu firmu na montovaný dom nie je. Najdôležitejšie je všetko si dobre premyslieť a nerobiť unáhlené rozhodnutia, hlavne vtedy, keď vás tlačí čas. Určite získavajte informácie z viacerých zdrojov a nielen z jedného. V prípade potencionálnej firmy sa nebojte na všetko, čo vás zaujíma opýtať alebo čo vám nie je jasné si dajte aj dvakrát vysvetliť. Však stavba domu nie je rozhodnutie, ktoré sa realizuje viackrát za život, ale iba raz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *