24 dec

Našli ste vysnívaný pozemok a rozhodli ste sa dať si na ňom postaviť montovaný dom na kľúč? V tom prípade vás určite zaujíma cena realizácie nízkoenergetického montovaného domu. Koľko vás to bude stáť? Ťažká otázka a ešte ťažšia odpoveď. Cena montovaného domu je rôzna a možno sa budete čudovať, že ten istý dom môžete kúpiť v dvoch rozličných cenách a dokonca jeden z nich stojí aj dvojnásobok.

Kúpu montovaného domu by sme prirovnali ku kúpe auta. Dve autá rovnakej značky sú na pohľad úplne rovnaké, ale ich cena je úplne rozdielna. Jedno auto je v štandardnej základnej výbave, to druhé auto má bohatú a luxusnú doplnkovú výbavu. Rozdiel v ich cene môže byť aj dvojnásobný. Podobne je to aj s cenou domu. Lacný montovaný dom na kľúč bude v základnom a štandardnom vyhotovení, zatiaľ čo drahší montovaný dom na kľúč má luxusné a kvalitné vybavenie. V každom prípade si povieme, čo všetko v cene montovaného domu môžete očakávať a prečo sa neoplatí šetriť na montovanom dome na kľúč.

Etapy výstavby montovaného domu majú vplyv na cenu

Ak ste si už pozerali katalóg s ponukou montovaných domov, našli ste pri ňom tri rôzne sumy za jeho postavenie. Prvá cena je najlacnejšia a zahŕňa cenu domu za hrubú stavbu. Hrubá stavba je postavenie montovaného domu od obvodových, priečkových stien so stropnou konštrukciou a strechou. Na streche nechýba krytina a odkvapový systém s komínom. Cena už zahŕňa aj režijné náklady a náklady na dopravu.

Ďalšou cenou je cena holodomu, ktorá poväčšine zahŕňa už zateplenie stavby s omietkou. Nechýbajú okná i vchodové dvere, rozvody kanalizácie, či elektroinštalácie a kúrenie. V cene holodomu sú všetky izolácie a sadrokartónové konštrukcie, schody, rekuperácia i všetky režijné náklady.

V prípade, že sa rozhodnete pre poslednú možnosť dať si postaviť montovaný dom na kľúč, máte v cene poväčšine všetko vybavenie ako sú interiérové dvere, podlahy, maľovky, režijné náklady a montáž sanity a batérií. Cena hotového montovaného domu na kľúč sa odvíja aj od týchto zariaďovacích komponentov. Je rozdiel, či chcete mať kvalitné drevené podlahy alebo vám postačujú vinylové. Ušetriť môžete aj na interiérových alebo vchodových dverách, ktoré tiež môžete vyberať z lacných materiálov alebo z dreva. Konečná cena montovaného domu závisí aj od druhu okien a ich materiálového vyhotovenia.

Nešetrite na dôležitých technológiách

Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu montovaného rodinného domu na kľúč a v nemalej miere aj jeho kvalitu, je výber akostných a certifikovaných materiálov. Nemali by ste určite na nich šetriť, pretože nízkoenergetický montovaný dom na kľúč z kvalitných materiálov spĺňa svoj účel, ktorým je úspora energií.

Každý klient si môže zvoliť vybavenie domu podľa vlastného výberu a tak veľmi dôležitými faktormi, ktoré ovplyvňujú cenu sú použité technológie v montovanom dome. V poslednom období sú v ponuke okná s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré sú zárukou nepriepustnosti domu. V takýchto domoch je pravidelné vetranie veľmi potrebné, ale otváranie okien nie je ideálnym riešením pretože dochádza k obrovskému plytvaniu energiou. Neodmysliteľnou súčasťou každého nízkoenergetického montovaného domu na kľúč je preto rekuperácia. Ide o zariadenie na vetranie s minimálnym únikom tepla. Systém pracuje na základe výmenníka tepla, ktorý z odvádzaného vzduchu z interiéru odoberá teplo, akumuluje ho v sebe a odovzdáva ho do čerstvého vzduchu privádzaného z vonkajšieho prostredia. Minimalizuje tepelné straty, ktoré by vznikli klasickým vetraním. Ku kvalitnej novostavbe patrí výhradne kvalitná rekuperačná jednotka a nemali by ste na nej za žiadnych okolností šetriť.

Dôležitým prvkom, bez ktorého nemôže byť žiadny nízkoenergetický montovaný dom na kľúč je vykurovanie. Niektoré zariadenia na vykurovanie majú síce vyššiu obstarávaciu cenu, ale na strane druhej prinášajú nižšie náklady na prevádzku. Preto by ste pri výbere vhodného vykurovania nemali šetriť. Kvalitné a dobre urobené vykurovanie dokáže ušetriť množstvo energií a tým pádom aj finančných prostriedkov.

Svojpomocná výstavba alebo dostavba domu nemusí byť lacnejšia

Keď idete prvýkrát stavať dom a vidíte cenovú ponuku rôznych firiem, vtedy si možno pomyslíte, že svojpomocne by vás to vyšlo lacnejšie. Avšak môžete sa veľmi mýliť.

Medzi ľuďmi sú také názory, že pri stavaní svojpomocou sa dá ušetriť aj 40 % finančných prostriedkov. Ak staviate svojpomocne, ide skôr o manažovanie stavby, zháňanie partií na čiastkové práce a hľadanie lacnejšieho stavebného materiálu. Firmy, ktoré sa venujú výstavbe alebo montovaniu domov nakupujú materiál vo veľkom a samozrejme aj s väčšou zľavou. Ak by sa vám aj podarilo zohnať stavebný materiál za rovnakú cenu ako tieto firmy, tak prácu by ste museli zohnať zadarmo, pretože cena práce z celkového rozpočtu realizácie domu na kľúč tvorí do 50% finančných prostriedkov. Takže sa vám neoplatí šetriť finančné prostriedky tak, že budete stavať svojpomocne a ak áno, tak vám gratulujeme, pretože ste jednými z mnohých.

Prečo sa neoplatí šetriť pri montovanom dome na kľúč?

Pri odpovedi na túto otázku treba pripustiť, že na niečom sa šetriť oplatí, máme tým na mysli napríklad interiérové dvere alebo podlahy, ktoré pekne ukážu aj keď sú vyrobené z lacnejších materiálov. Vo väčšine vyhotovenia montovaného domu sa šetriť neoplatí, pretože sa vám to môže vypomstiť v podobe väčších nákladov na vykurovanie, či údržbu alebo dodatočných nákladoch na opravu nekvalitných technológií.

Výšku celkových nákladov na výrobu prefabrikátov a materiálov budete poznať dopredu v kalkulácii a tak aj keď investujete do kvalitných a drahších komponentov vyššiu sumu peňazí máte istotu, že cena v zmluve bude dodržaná. Výstavba montovaného domu totiž prebieha vo veľmi krátkom časovom horizonte a tak firmy zvyčajne nepremietajú do výšky nákladov zdražovanie materiálov, či energií.

, , , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *