dvojposchodový montovaný dom efekt 15
18 aug

Aktuálna situácia na trhu s nehnuteľnosťami nás núti čoraz viac uvažovať nad tým, pre aký typ bývania sa rozhodujeme. Určite ide o jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Každý typ bývania má svoje výhody, ale aj nevýhody. V tomto článku sa pozrieme na malé poschodové domy, i na výhody a nevýhody malých poschodových domov.

 

Výhody malého poschodového domu

 

Malé domy, tzv. bungalovy, patria v súčasnosti medzi najobľúbenejšie typy bývania. Svoj význam však majú poschodové domy. Pri výraze „poschodový dom“, sa väčšinou rozumie klasický dom s dvomi podlažiami alebo podkrovné domy. Na niektorých webových stránkach sa uvádza, že poschodový dom je lacnejší na výstavbu. Pri tejto výhode sa dá polemizovať. Cena výstavby malého poschodového domu je závislá od úžitkovej plochy domu a technického riešenia. Cenu poschodového domu zvyšuje napríklad aj to, že na poschodí budete chcieť ešte jednu kúpeľňu. Zariadenia WC a kúpeľne sú finančne náročnejšie ako výstavba izieb.

Veľkou výhodou malého rodinného domu je veľkosť úžitkovej plochy aj na menšom pozemku. Ako príklad môžeme uviesť náš projekt montovaného domu efekt – 15. Ide o dvojpodlažný dom, v ktorom sa na prízemí nachádza obývačka s kuchyňou, technická miestnosť a kúpeľňa. Na druhom podlaží sa nachádzajú tri izby a kúpeľňa. Úžitková plocha tohto projektu predstavuje 97,5 m,zastavaná plocha je len 66 m2.  Pre porovnanie, náš projekt montovaného domu efekt – 10, je prízemný montovaný dom so zastavanou plochou 79,9 m2, avšak úžitková plocha je len 61,9 m2. Ak teda plánujete mať väčšiu rodinu, ale nechcete zaplatiť veľkú čiastku za pozemok, prípadne nechcete strácať čas so starostlivosťou o pozemok, malý poschodový dom je ideálna možnosť.

Za veľkú výhodu malého poschodového domu môžeme považovať nižšie energetické náklady. Pri aktuálnej situácií na trhu s energiami, a taktiež aj vyhliadkami do budúcnosti, potrebujeme šetriť energiami všade, kde je len môžeme. Nižšie energetické náklady, pri poschodovom dome, spočívajú hlavne v kompaktnosti domu. Napríklad menšia plocha vonkajšieho obalu stavby spôsobuje nižšie tepelné straty. V porovnaní s prízemným domom, ktorý má väčšiu plochu strechy, sú tepelné straty pomerne výrazné. Ešte nižšie tepelné straty nastávajú vtedy, ak nie je potrebné vykurovať vrchné podlažie.

Medzi výhody malého poschodového domu môžeme zaradiť aj súkromie všetkých členov domácnosti. Práve poschodový dom je zárukou súkromia. Aj pri malých poschodových domoch môžeme oddeliť dennú časť domu od tej nočnej. Docieliť to môžeme tým, že ich umiestnime na samostatné podlažia. Pre milovníkov prírody nám, okrem súkromia, môžu poschodové domy ponúknuť aj krásne výhľady na okolitú krajinu.

 

Nevýhody malého poschodového domu

 

Existuje jedno nepísané pravidlo, že všetko, čo má výhody, musí mať aj nejaké nevýhody. Pri malom poschodovom dome existujú taktiež nejaké nevýhody, ktoré však nejaký zásadný význam nemusia mať, avšak treba ich spomenúť. Pri malom montovanom poschodovom dome bude mierne vyššia výstavba, nakoľko konštrukcia stropu je zložitejšia. Ďalšou malou nevýhodou poschodového domu sú schody. So schodmi sa spája aj vyššie riziko úrazu pre starších ľudí alebo malých detí. V prípade, ak žije v domácnosti imobilný človek, musíme inštalovať sedačkový výťah, prípadne ho môžeme presťahovať na prízemie. Schody zaberajú približne 5 m2 z celkovej úžitkovej plochy. Do úvahy treba zobrať aj pomalšiu výstavbu oproti montovaným prízemným domom. Pomalšia výstavba predstavuje dlhšiu dobu približne o dva mesiace.

Nevýhody malého poschodového domu sú však minimálne, oproti výhodám, ktoré nám tento typ bývania ponúka. V prípade niekoľkočlennej rodiny je malý poschodový dom v súčasnosti ideálnou voľbou.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *