Blog

Rekuperácia vám zaistí komfortnejšie bývanie

Striedanie ročných období so sebou prináša aj nutnosť kúrenia či chladenie našich príbytkov. Ak k tomu pridáte nutnosť vetrať akékoľvek technické vymoženosti , ktoré vám pomáhajú udržať doma teplotný komfort sa zdajú byť zbytočné. Rekuperácia vám tento komfort zaručí a naviac vám ušetrí značnú časť financií.

 

Ak je vonku -10°C a vy na chvíľu otvoríte okno všetko „teplo utečie“. Kým sa izba znova vyhreje chvíľu to trvá a o pohodlí nie je veľmi reč. To isté platí aj v horúcich letných dňoch. Vonku 30 stupňové horúčavy, a aj keď sú okná stále otvorené nie a nie sa tej horúčavy zbaviť. Možno vás napadne klimatizácia, ale tá sa vám o prísun čerstvého vzduchu nepostará. Len ochladí, alebo zohreje vzduch, ktorý úž máte v dome.

Rekuperáciou znížite náklady na vykurovanie

Dopriať si čerstvý vzduch bez obmedzenia teplotného komfortu sa dá, stačí ak viete čo je rekuperácia (a ak nie, čítajte ďalej). V minulosti bola rekuperácia výsadou veľkých stavieb. V súčasnosti keď stúpa dopyt po nízkoenergetických stavbách stúpa dopyt aj po nízkoenergetickom vetraní, kúrení či chladení. S týmto zariadením môžete ušetriť značnú časť financií, ktorú by ste inak investovali do kúrenia. Ušetrí vám až 30% nákladov oproti kúreniu plynom a takmer 50% nákladov oproti kúreniu elektrickým priamotopom.

Rekuperačná jednotka je vhodná do novostavieb, ale aj do starých rodinných domov. Takže ak plánujete rekonštrukciu mali by ste zobrať do úvahy aj náklady na rôzne typy kúrenie a zvažovať všetky možnosti ako ich minimalizovať – rekuperácia vzduchu vám tieto náklady môže značne znížiť.

Rekuperácia – vykurovanie

Rekuperácia, alias rekuperačná jednotka je zariadenie pre vetranie, pri ktorom dochádza k minimálnym zmenám tepla v dome. Vzduch sa odvádza pomocou ventilátora, ktorý je zabudovaný v rekuperátore. Z odvádzaného vzduchu sa teplo odoberá a akumuluje sa vo výmenníku rekuperátora. Ďalší ventilátor nasáva čerstvý vzduch z vonkajšieho prostredia. Čerstvý vzduch prechádza zásobníkom kde sa ohreje a do miestnosti vstupuje už ohriaty vzduch. Ak je vonku -10°C vetraním cez okno vypustíte teplotu von a dnu sa dostane vzduch s teplotou -10°C. Kým sa ohreje na cca 20°C chvíľu to potrvá a v nemalej miere sa to zobrazí aj vo vyúčtovaní za kúrenie.  Pokiaľ prísun čerstvého vzduchu zaisťujete pomocou rekuperátora do domu sa dostáva čerstvý vzduch  ohriaty na 10 a viac stupňov (záleží to od vonkajšej a vnútornej teploty) Zohriať takto predhriaty vzduch už nie je taká záťaž pre kúrenie a ani pre vašu peňaženku.

Pridaním kolektoru k rekuperačnej jednotke môžete teplotu privádzaného vzduchu ešte zvýšiť. Zemný kolektor sa umiestni cca 2 metre do zeme. Rekuperátor sa napojí až za tento kolektor. Privádzaný vzduch najprv prejde cez kolektor, kde sa ohreje na okolitú teplotu – teplotu zeme. Do rekuperačnej jednotky sa takto dostane už predhriaty čerstvý vzduch, ktorý sa vo výmenníku tepla môže ešte viac zohriať a do domu sa tak dostane čerstvý vzduch s teplotou aj 18 – 19°C.

Rekuperácia – chladenie

V letnom období sa zas vonkajší horúci vzduch prechodom cez rekuperačnú jednotku ochladí a vy nemusíte zapínať klimatizáciu pre ochladenie. Teplý vzduch prejde kolektorom kde sa ochladí a následne sa cez rekupelátor dostane do domu.  Zníženie teploty o 5 až 7°C. Ak chcete mať v letných mesiacoch v dome chladnejšie môžete rekuperačnú jednotku vybaviť cirkulačným boxom. Ak ho zapnete vypnete vetranie. Vzduch v dome ale cirkuluje cez box, kde sa ochladzuje a znova vháňa do priestoru.

Centrálna verzus decentrálna rekuperácia

Centrálna rekuperácia

Hlavnou úlohou rekuperácie je vetranie. Aby ste zaistili prísun čerstvého vzduchu bez(výraznej) straty tepla do všetkých miestností v dome je potrebné viesť od rekuperačnej jednotky potrubie. To môže byť z plastu, alebo ocele a najvhodnejšie je umiestniť ho do stropu, alebo podlahy. Pokiaľ chcete rekuperáciu využívať hlavne na vykurovanie zaveďte potrubie do stropu. Kým o pár stupňov chladnejší čerstvý vzduch klesne k podlahe zohreje sa a vy nebudete cítiť žiaden chlad na nohách.

Oceľové potrubie je trvácnejšie a hygienickejšie.

Plastové potrubie sa môže vplyvom teplého vzduchu rozťahovať.

Decentrálna rekuperácia

Decentrálna (alebo izbová) rekuperačná jednotka je určená do jednotlivých miestností. V stene (obvodovom múre budovy) sa urobí diera a na ňu sa inštaluje jednotka. Tento typ je vhodný do miestností, kde sa nedá vetrať oknom, alebo inštalovať rozvody centrálnej rekuperačnej jednotky. Taktiež ho oceníte ak je okno miestnosti nasmerované na rušnú a prašnú ulicu a vetranie oknom tak obmedzuje váš pokoj.

Ovládací panel

Teplotu prichádzajúceho vzduchu, čas a dĺžku vetrania si môžete nastaviť na ovládacom panely. Vďaka rekupelácii zaistíte vo svojom dome pravidelný prísun čerstvého vzduchu aj keď budete na dovolenke, alebo celý deň v práci bez toho aby ste museli otvárať okná.

Výhody rekuperácie

  •  – Rekuperáciou tepla zabránite veľkým výkyvom tepla v miestnosti.
  •  – Z miestností, kde potrebujete najčastejšie vetrať (kuchyňa, kúpeľňa, WC) odvediete rýchlo vlhký a znečistený vzduch .
  •  – Môžete na kúrení ušetriť 40 až 50% nákladov. V lete ušetríte na klimatizácii.
  •  – Zbavíte sa vlhkosti v byte bez toho aby ste museli vetrať a následne kúriť.
  •  – Privádzaný vzduch je vďaka filtrom v rekuperačnej jednotke zbavený prachu, peľu a rôznych iných nečistôt – je vhodná pre alergikov
  • – Jediná spotreba energie pri použití rekuperátora je energia potrebná na pohon ventilátorov.
  •  – Vetrať môžete aj keď nie ste doma. Stačí len nastaviť čas vetrania na panely.
  •  – Pravidelným prísunom čerstvého vzduchu sa zbavíte vlhkosti v dome a zabránite tak množeniu baktérií a tvorbe plesní.
  •  – Pri vetraní rekuperačnou jednotkou nevzniká prievan

Nevýhody rekuperácie

  •  – Nutnosť primárneho systému vykurovania – rekuperácia vám vykurovanie plnohodnotne nenahradí, len zníži náklady na kúrenie (chladenie).
  •  – Prvotné investícia, ktorá sa môže navýšiť ak ste sa rozhodli aj pre zemný kolektor. Táto investícia sa vám rýchlo vráti vo forme ušetrených financií na kúrenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *