pohľad efekt 3
31 máj

Bez garáže sa dnes nezaobíde takmer žiadna rodina. Pritom býva v projektoch novostavieb zámerne vynechávaná s tým, že sa garážové státie vyrieši až niekedy v budúcnosti. Ľudia k tomuto riešeniu dospievajú preto, že očakávajú úsporu času i peňazí, bohužiaľ v konečnom dôsledku sa želaný výsledok nedostane. Prečo riešiť garáž už vo fáze projektu nového domu a ktoré garážové státie sú vhodné pre montovaný dom?

Nový dom, nová garáž a až potom vytúžený kľud

Kúpili ste si pozemok, vytvorili projekt montovaného domu, získali stavebné povolenie, dom postavili a po absolvovaní tohto maratónu sa tešili na to, ako si nový príbytok budete plnými dúškami užívať….Na takýto scenár však môžete zabudnúť, ak ste opomenuli garážové státie pre vaše auto, ktoré možno zatiaľ parkovať len pred domom, čím je vystavené nepriaznivým vplyvom počasia, korózii, zlodejom a vandalom. Ale čo, garáž jednoducho pristavíme, hovoríte si. To samozrejme pokojne môžete, ale s tým, že z vášho domu bude ešte chvíľu stavenisko a behanie po úradoch začne nanovo. Totiž aj v prípade garáže musíte, ak si ju prajete mať väčšiu ako 25 m2, zabezpečiť rozhodnutie o umiestenie stavby, stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu garáže autorizovaným projektantom. Nižšie uvádzame prípady, kedy stavebné povolenie na garáž nie je potrebné a úradné formality o niečo jednoduchšie. Pokiaľ vaša vytúžená garáž spĺňa kritéria nižšie, postačí vám „len“ územný súhlas a jednoduchý pôdorys, pohľady na fasády a technický popis.

Aspekty garáže, ktorá nevyžaduje stavebné povolenie·

 

  • Stavba do 25 m2 zastavanej plochy a do 5 m výšky s jedným nadzemným podlažím.
  • Stavba podpivničená najviac do hĺbky 3m na pozemku rodinného domu alebo stavby pre rodinnú rekreáciu, ktorá súvisí alebo podmieňuje bývanie alebo rodinnú rekreáciu.
  • Stavba, ktorá neslúži na výrobu alebo skladovanie horľavých látok alebo výbušnín.
  • Nejedná sa o jadrové zariadenie alebo stavbu pre podnikateľskú činnosť.
  • Je v súlade s územnoplánovacou dokumentáciou.
  • Je umiestňovaná v odstupové vzdialenosti od spoločných hraníc pozemkov najmenej 2 m.
  • Plocha časti pozemku schopného vsakovať dažďovej vody po jej umiestnení bude najmenej 50% z celkovej plochy pozemku rodinného domu alebo stavby pre rodinnú rekreáciu.
  • Zdroj: Stavebný zákon č. 50/1976 ZB

Toto všetko vás pritom nemusí vôbec zaujímať, ak garážové státie preberáte s odborníkmi už vo fáze projektu nového domu. Stavebné povolenie a výstavba sa riešia súčasne, takže až tu môže nastať  scenár: príprava – projekt – stavba – vytúžený pokoj … a navyše aj veľká úspora nákladov. Ak totiž budete riešiť stavebné povolenie domu a garáže súčasne, nepríde vám tento úkon nijako zaťažujúci ani frustrujúci. Naopak, tešiť vás môže to, že si tŕnistú cestu stavebnými povoleniami musíte prejsť iba jedenkrát. To isté platí pre altánok, prístrešok a iné zásadné zásahy do pozemku.

Ak máte v pláne riešiť garáž dodatočne, musíte často opäť: nájsť vhodné miesto na pozemku, spoluvytvárať projekt garáže, získať stavebné povolenie a garáž postaviť.

Zásadné otázky pri plánovaní garáže v kocke

Za akým účelom si garáž kupujem? Aké si určím finálne rozmery a výšky garáže?

Aký zvoliť typ a rozmer garážové brány? Musím riešiť stavebné povolenie?

Môžem mať na garáži okná alebo dvere, ak áno, kam ich umiestnim?

Pre aké garážové státie sa teda nakoniec rozhodujem?

Prečo si odpovedať na to, k čomu garáž kupujem, nie je až tak nemiestna otázka, ako sa spočiatku môže zdať. Samozrejme, že jednou z odpovedí je za účelom parkovanie vozidla. Mnohí však často využívajú garážový priestor tiež ako dielňu, sklad náradia, bicyklov, kosačiek, záhradných či iných pomôcok, na čo pri projektovaní či stavaní garáže často zabúdajú. To, k čomu všetkému garáž chcete využívať, totiž zároveň odpovie na otázku, aké by mali byť jej finálne rozmery a tým pádom aj to, či je vhodné ju umiestniť do domu či mimo dom. Rozhodujúce sú však tiež možnosti pozemku a veľkosť garážovej brány.

Typy garážových brán

Výber garážovej brány, alebo aspoň jej základného typu, ešte pred tým, než začnete výstavbu, je dôležitejšie, ako sa môže zdať. Každý jej typ si totiž vyžaduje určitý manipulačný priestor, ktorý bez riadneho premyslenia môže potom značne chýbať. Bránu vyberáme vopred a to na základe toho, ako máme rozvrhnuté samotné umiestnenie garáže aj parkovanie, skladovanie a fungovanie vnútri garáže. K tomuto rozplánovanie patrí aj budúce umiestnenie stavebných otvorov, teda okien a dverí. Zlé rozvrhnutie rozvodov, políc či hákov na zavesenie kolies často bránia obstaraniu vysnívaného otváracieho systému.

Základné typy garážových brán

Sekciové garážové brány – jednotlivé panely (sekcie) sa pomocou systému torzných pružín posúvajú po vodiacich koľajniciach pod strop garáže.

Výklopné garážové brány – vďaka ich vyklápaciemu systému si vyžadujú dostatok miesta pod stropom aj pred garážou.

Sekciové garážové brány otvárané do boku – rovnaký princíp ako pri klasických akciových brán, rozdiel je v otváranom systéme, ktorý je otočený o 90 °.

Krídlové garážové brány – otvárajú sa von, takže si vnútri garáže nevyžadujú žiadny pohyb a teda ani miesto.

Možnosti garážového státia pri montovanom dome

Tak ako v otázke finálnej podoby montovaného domu aj pri garáži platí, že jej konečná voľba závisí na rade individuálnych faktorov. Niekto je ochotný obetovať časť úžitkového priestoru domu tiež pre svojho motorového miláčika, iný preferuje garáž oddelenú od domu. Niekomu zase stačí len jednoduchý prístrešok. V podstate máte štyri základné možnosti, ako si zaistiť zastrešené miesto pre auto aj vaše kutilské či spoločenské aktivity:

Garáž súčasťou domu

Najjednoduchšou variantou je garáž ako súčasť montovaného domu. Všetka jej výstavba prebieha ruka v ruke s výstavbou domu. Pracovné postupy, materiály a termín dokončenia garáže sú totožné s novostavbou montovaného domu.

Garáž mimo domu

Pre garáž mimo domu, ktorá je však neoddeliteľnou súčasťou projektu domu, platí takmer to isté, len s tým rozdielom, že si vyžaduje vykonať individuálne rozvody a základovú dosku. Garáž mimo domu víťazí predovšetkým vtedy, ak je v nej často vykonávaná hlučnejšia činnosť a obyvatelia domu v budúcnosti rušení. Odporúča sa zvoliť buď totožnú skladbu stien, ako má montovaný dom, prípadne siahnuť po modernej oceľovej garáži s hotovou omietkou tak, aby nebol narušený charakter vášho pozemku a celá zástavba pôsobila jednoliato.

Prístrešok a altánok

 

Prístrešok a altánok sú potom lacnejším riešením garážového státia, ktoré však nezabezpečí vášmu vozidlu také optimálne podmienky ako garáž. Prístrešok  chráni auto pred UV žiarením, snehom, krupobitím a dažďom. Moderné prístrešky bývajú montované z ocele a vybavené hotovou omietkou rovnakou ako dom. Drevo, oceľ, kov, sklo alebo ich kombinácie, z toho všetkého môže byť prístrešok zhotovený. Altánok býva potom prevažne z dreva a cez deň slúži zároveň ako romantické miesto pre posedenie s rodinou a priateľmi.

Montovaný dom s garážou

Firma TreeMont s.r.o. myslí na všetky vaše individuálne potreby a práve z toho dôvodu sa zaoberá rýchlou výstavbou moderných a zároveň lacných montovaných domov, ktorých súčasťou býva aj riešenie garážového státia. Garáže zaisťujeme kvalitnými sekciovými bránami, ktoré sú nenáročné na údržbu a ponúkajú vysoký stupeň bezpečnosti.  Nami zhotovené projekty často disponujú prístreškami ako neodmysliteľnou súčasťou domu, ktorá poskytuje nielen možnosť parkovania, ale aj zastrešené miesto určené na relax a odpočinok viz. montovaný dom EFEKT 1.TreeMont s.ro. – myslíme a robíme za vás vo všetkom, čo sa nového domu týka. Plne funkčný a ultra-nízkoenergetický montovaný dom od nás je dostupný takmer každému. Preto neváhajte a kontaktujte nás.

, , ,
Zdieľať

Komentáre: (4)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Vyskúšajte montovaný dom na vlastnú kožu - Montované domy

9. júna 2017 | Reply

[…] stovky domov z tehál, betónu a dreva. Blaue Lagune prichádza tiež so zaujímavými možnosťami riešenia garáží pri dome, wellness zón lebo záhrad. Na hranici Rakúska a Česka potom nájdeme ďalšiu […]

10 klamstiev o montovaných domoch - Montované domy

6. júla 2017 | Reply

[…] domu vyrážajúceho dych. V rámci projektu domu sa oplatí myslieť aj na projekt záhrady, garáže a oplotenia tak, aby ste predišli následným problémom pri rokovaniu s úradmi a hlavne, aby ste […]

5 krokov vedúcich ku kúpe ideálneho pozemku pre váš montovaný dom - Montované domy

15. októbra 2017 | Reply

[…] ale isto zabúda a nahradzuje sa vstávanými úložnými priestormi. Pokiaľ si prajete mať garáž vo vnútri domu, to také značne ovplyvňuje usporiadaní aj jeho výslednú podobu. Samozrejme […]

Dom snov, moderná nízkoenergetická montovaná drevostavba - Montované domy

11. apríla 2018 | Reply

[…] Vďaka tenkým stenám domu vám vznikla veľká vonkajšia plocha, ktorá je zastavaná garážou, bazénom a záhradným domčekom. To všetko ste si totiž mohli dovoliť vďaka nízkej […]

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *