15 máj

Drevo je prírodný materiál, ktorý podlieha vplyvom počasia, môže podliehať hnilobe a neraz ho napadnú škodcovia, drevokazný hmyz či huby Preto je na mieste otázka ako sú na tom drevostavby a montované domy, ktoré v súčasnej dobe hrajú prim medzi novostavbami.

Drevo ako hlavný stavebný materiál používali už stáročia naši predkovia. Išlo o dostupnú surovinu, ktorá bola na stavbu domu veľmi vhodná. Okrem dreva sa používala aj hlina alebo kameň. V druhej polovici minulého storočia prišli do módy murované a panelové stavby. Drevo ale ako stavebný materiál úplne nevymizlo a dnes sa dostáva znova do povedomia ľudí. Drevostavby a montované domy predstavujú menšiu záťaž pre prírodu a zároveň poskytujú útulné a príjemné bývanie.

Vplyv prostredia na drevo

Pred vplyvom počasia sa na ochranu drevodomov myslí už pri ich navrhovaní. Stavby sú vďaka ideálnemu presahu striech chránené pred zrážkovými vodami. Kvalitná tepelná izolácia a správne vytvorený vzduchotesný plášť domu ochráni drevené časti domu od pôsobenia vlhkosti, ktorá by ho mohla poškodiť. Takto je konštrukcia zároveň chránená aj pred vplyvom slnečných lúčov a drevo nepracuje.

Pokiaľ nedôjde k narušeniu obálky domu je drevo chránené pred vplyvom počasia a aj škodcov. Drevo môže takto vydržať v nezmenenom stave desiatky až stovky rokov. Ak neveríte stačí si prezrieť nábytok z masívu či drevenú podlahu starých rodičov. Ak sa o ne správne starali slúžia im do dnes a ešte pár generácií ich môže pokojne používať.

Neviditeľný škodcovia

Medzi najčastejší drevokazný hmyz patrí červotoč. Jeho prítomnosť si všimnete dosť neskoro keď už je škody, ktoré napáchal vidieť. Tento hmyz patrí veľkosťou medzi najmenších, škodcov. Svojou prítomnosťou ale môže vážne narušiť statiku drvených častí stavby. V prípade drevených konštrukcií drevostavieb sa ich ale obávať nemusíte. Drevo, používané na stavbu domov sa kontroluje už na píle. Žiadny poškodený kus sa z nej na stavbu nedostane.

Pri stavbe sa používa vysušené a kvalitné drevo, ktoré sa natiera ešte špeciálnym náterom. Náter má fungicídny a aj insekticídny účinok čim sa zabráni prieniku škodcov a húb do dreva.

Ako na červotoča

Červotoča si ale môžete doniesť domov v starom drevenom nábytku. Ak si to nevšimnete možnosť, že sa dostane do drevených konštrukcií domu sa v tomto momente zvýši.

To, že sa červotoč v dreve nachádza vám prezradia drobné dierky a chodbičky. Ak do dierky fuknete zvíri sa z nej prach, čo je jasným znakom toho, že hmyz pomaly, ale isto ničí drevo.

Zbaviť sa tohto drevokazného hmyzu môžete niekoľkými spôsobmi. Vždy ale sledujte, či ste sa červotoča zbavili úspešne.

Prírodný spôsob

Ocot – do litra kuchynského octu pridajte asi 100 ml prípravku na umývanie riadu (Jar, Pur,…). Roztokom pretrite všetky napadnuté miesta.

Lúhové mydlo – ak roztokom z lúhového mydla pretriete nábytok kde je črvotoč môžete sa ho zbaviť.

Mráz – najlacnejší spôsob ako sa zbaviť červotoča je vystaviť nábytok na mráz. Čím väčší je mráz tým väčšia je šanca, že červotoč neprežije.

Chemický spôsob

Aj keď ide o staré a zväčša overené spôsoby zbavenia sa červotoča nemusia fungovať. Vždy môžete siahnuť po chemických prípravkoch, ktoré kúpite v drogérii.

Nevýhodou všetkých spomínaných spôsobov je fakt, že sú schopné odstrániť len červotoča, ktorý je na povrchu dreva. Chemikálie a ani ocot či lúhové mydlo sa hlbšie do dreva nedostanú.

Mikrovlnné žiarenie

Mikrovlnné žiarenie je najlepším a najúčinnejším spôsobom ako sa zbaviť červotoča. Žiarenie prenikne hlboko do dreva a zničí každého škodcu.  Túto metódu vykonávajú rôzne deratizačné spoločnosti, sami sa do toho určite nepúšťajte.

Mikrovlnné žiarenie vás zbaví drevokazného hmyzu so 100% účinnosťou. Mikrovlnná technológia sa používa aj na zbavenie sa vlhkosti, plesní, drevokazných húb a všetkého drevokazného hmyzu. Žiadny škodcovia v tomto prípade nemajú šancu sa u vás udomácniť.

Hneď ako sa vám podarilo zbaviť sa červotoča je potrebné drevo ošetriť chemickými prípravkami, ktoré zabránia opätovnému napadnutiu dreva škodcami.

Pre každý prípad ešte kontrolujte napadnuté miesta. Stačí ak fuknete do dierky na dreve. Ak z nej vyletí prach je to znakom toho, že červotoč stále žije a ničí drevo ďalej.

Hlodavce – škodcovia, ktorých sa obávať nemusíte

Myši, potkany a ďalšie hlodavce sú ďalším dôvodom pre ktorý ľudia nad výstavbou montovaných domov váhajú. Pravdou ale je, že ak je dom urobený kvalitne žiaden z hlodavcov sa do domu neprehryzie. Množstvo vrstiev, z ktorých je dom  postavený im v tom dostatočne zabráni.

Hlodavce sa do domu môžu dostať cez otvorené dvere, okná alebo zle utesnenú strechu. Odchytiť myš doma je ale už otázkou kvalitných pascí. Či už použijete pascu na usmrtenie myši, alebo klietku s návnadou kde sa hlodavec chytí a vy ho môžete pustiť von je na vašom rozhodnutí. Určite sa ale tohto neželaného návštevníka zbavte čo najskôr ako jeho prítomnosť v dome odhalíte.

Škodcovia – môžu byť aj na streche

Ak bývate na kraji mesta, dediny alebo pri lese môže sa na vašu povalu nasťahovať kadejaké zvieratko. Určite ale nechcete aby sa vaším spolubývajúcim stala lasička alebo plch.  Pravidelne kontrolujte strechu, hlavne v jesenných mesiacoch kedy si týto škodcovia hľadajú útočisko pred nadchádzajúcou zimou.

Výhodou je mať plochú strechu, ktorá tvorí s konštrukciou domu jednoliaty celok a priestor medzi strešnou krytinou a stropom je minimálny. Na plochej streche si okamžite všimnete stopy po vniknutiu zvierat do konštrukcie.

Šikmé strechy poskytujú priestor, ktorý môžete využiť na čokoľvek. Je to ale aj priestor, kde sa ľahko môže akékoľvek drobné zviera schovať. Ak je váš dom postavený v lokalite, kde sa tieto tvory prirodzene vyskytujú pokúsia sa dostať do domu. Preto je dobré občas strechu poriadne prekontrolovať prípadne každému nezvyčajnému zvuku, ktorý sa šíri zo strechy venovať pozornosť.

Veľkou výhodou v boji proti týmto škodcom je mačka. Stačí si zaobstarať tohto malého a šikovného dravca a všetky hlodavce sa budú vášmu príbytku vyhýbať veľkým oblúkom.

Pri montovaných domoch, ktorých konštrukciu tvorí drevo, alebo čistých drevostavbách sa žiadnych škodcov obávať nemusíte. Ich riziko vniknutia do domu je rovnaké ako pri klasických murovaných alebo panelových domoch.

Pravidelnou kontrolou strechy, všímaním si stôp po červotočoch, hlodavcoch, hubách a plesniach môžete všetkým škodám, ktoré by mohli vzniknúť včas zabrániť.

, , , , , , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *