30 júl

Murované a samozrejme aj montované domy musia neustále reagovať na čoraz prísnejšiu legislatívu týkajúcu sa energetickej náročnosti budov. Kým dnes postačuje aby rodinné domy disponovali energetickým certifikátom A1, po roku 2020 sa bude od nich vyžadovať aby spĺňali kritériá budov s takmer nulovou spotrebou energie A0. Bez kvalitného a precízne zvládnutého zateplenia obvodového plášťa to jednoducho nepôjde. Zateplenie montovaného domu vám ušetrí náklady na energie, ktoré by ste investovali do kúrenia.

Investovať do zateplenia sa oplatí

Pri znižovaní energetickej náročnosti rodinných domov sa okrem zateplenia počíta s využitím riadeného vetrania s rekuperáciou tepla, tepelnými čerpadlami a aj s ďalšími alternatívnymi zdrojmi energie. Na týchto technológiách a samozrejme aj na samotnom zateplení je fajn, že patria do kategórie tých investícií, ktoré vedú k úsporám energií potrebných na vykurovanie, čím v konečnom dôsledku priamo prispievajú k úspore finančných prostriedkov.

Kvalitné zateplenie obvodového plášťa však znižuje nielen náklady na vykurovanie, ale v zime chráni dom pred premŕzaním a prípadnou kondenzáciou vlhkosti vnútri domu. To však nie je ešte stále ani zďaleka všetko. Zateplená fasáda montovaného domu zlepšuje zvukovoizolačné vlastnosti stien a v neposlednom rade počas letných horúčav spomaľuje prenikanie tepla do interiéru. Poďme sa teda spoločne pozrieť, pre aké spôsoby zateplenia sa môžete rozhodnúť.

Kontaktný zatepľovací systém

Kontaktné zatepľovacie systémy patria vo všeobecnosti k obľúbenej a často využívanej alternatíve zatepľovania budov. Dôvodov pre použitie tohto zatepľovacieho systému je viacero. Zaujímavým ho robí nielen jednoduchší postup realizácie, či vzhľad fasády, ktorý je pri precíznom zvládnutí na nerozoznanie od iných klasických povrchových úprav, ale za istých okolností aj atraktívnejšia cena.

Vyzdvihnúť však môžeme tiež široké možnosti jeho aplikácie. Kontaktný zatepľovací systém môže byť použitý takmer na všetky povrchy obvodových stien a uplatní sa nielen pri zatepľovaní novostavieb rodinných domov, ale aj pri starších budovách.

Ako to už napovedá jeho pomenovanie, pri kontaktnom zatepľovacom systéme je tepelnoizolačný materiál, teda minerálna vlna alebo polystyrén priamo prilepený na čistý, a suchý obvodový plášť montovaného domu. Po vystužení sklotextilnou armovacou sieťkou je nanesený spravidla tenkovrstvový, difúzne otvorený omietkový systém.

Z pohľadu funkčnosti zateplenia, ale aj z dôvodu možného kondenzovania vodných pár je pri tomto systéme zateplenia mimoriadne dôležité dodržanie predpísanej hrúbky tepelnoizolačného materiálu a precízna realizácia aj tých najmenších detailov. Od bezchybnej realizácie technologického zhotovenia sa však napokon odvíja aj samotná životnosť kontaktného zateplenia.

Odvetrávaný zatepľovací systém

Oproti kontaktnému zatepľovaciemu systému ide o finančne náročnejšiu alternatívu zatepľovania fasády. Pri rodinných domoch je síce využívaný menej, ale bez efektívneho odvetrávaného systému sa nezaobídu predovšetkým staršie murované budovy s vysokou relatívnou vlhkosťou vzduchu v interiéri alebo potom stavby s vlhkým murivom.

Tento zatepľovací systém sa však s obľubou využíva aj pri budovách, ktorých fasáda počíta s netradičným obkladom. Ten môže mať podobu sklenených platní, hliníkových alebo plastových profilov, či veľkoplošných gresových a kamenných obkladov.

Realizácia odvetrávaného zatepľovacieho systému prebieha v rámci tzv, suchého montážneho procesu. Systém pozostáva z tepelnej izolácie, najčastejšie z minerálnej vlny, nosnej i kotviacej konštrukcie, odvetrávanej vzduchovej medzery a napokon so spomínaného fasádneho obkladu.

Benefitom bezchybne namontovaného odvetrávaného zatepľovacieho systému je dlhá životnosť a v prípade potreby jednoduchšia demontáž.

Tip: Ak vás zaujíma téma zateplenie montovaného domu prečítajte si tiež článok Kvalitná tepelná izolácia je základ všetkého. Lepšiu predstavu o kompletnej skladbe obvodového plášťa našich montovaných domov získate ak si prezriete rezy stien NOW, NOWAIR alebo  FEATURE.

, , ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *