Blog

Starostlivosť o montovaný dom. Čo si všímať?

Dom, o ktorý sa netreba starať neexistuje. Každý dom si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu, drevodomy nevynímajúc. Ak totižto zanedbáte starostlivosť o montovaný dom (alebo ktorýkoľvek iný) znížite jeho životnosť a môžete aj znížiť kvalitu a komfort bývania.

Starostlivosť o montovaný dom

Tak ako o každý dom aj o ten montovaný sa treba postarať. Darmo ho máte postavený z moderných materiálov a za použitia najnovších technológií čas od času by ste ho mali skontrolovať. Počasie, opotrebovanie či únava materiálu môžu zanechať stopy na každej stavbe. Ak ich budete ignorovať môžu prerásť do väčších problémov, ktorých náprava si bude vyžadovať značné financie.

Starostlivosť o montovaný dom sa dá rozdeliť do štyroch skupín.

  1. Spodná stavba – všímajte si hlavne miesta okolo tepelných izolácií. Často tu dochádza k trhlinám, cez ktoré môže začať stavba vlhnúť. Hneď ako trhlinu zbadáte utesnite ju. Používajú sa na to špeciálne tmely, ktoré zabránia prieniku vlhkosti do stavby.
  2. Obvodový plášť – základom nízkoenergetických montovaných domov je vzduchotesný obvodový plášť. Ak dôjde k jeho porušeniu dochádza k úniku tepla z domu a vlhnutiu muriva v oblasti poškodenia. V tomto mieste vzniká tepelný most, ktorý vytvorí ideálne podmienky pre vznik plesní. Z tohto dôvodu si všímajte dobre stav fasády a ak je niekde porušená čo najrýchlejšie ju opravte.
  3. Okná a dvere – medzi bežnú starostlivosť o montovaný dom patrí aj kontrola okien. Popri umývaní nezabúdajte na ich kontrolu. Zamerajte sa hlavne na spoj okenného rámu a steny a aj na tesnenie okien. Prípadné praskliny opravte a zlé tesnenie vymeňte. Okná skontrolujte poriadne z vonkajšej aj vnútornej strany a nezabudnite sa pozrieť ani okolo parapetu.
  4. Strecha – strecha je často najháklivejšou časťou každej stavby. Vplývajú na ňu ako slnečné lúče tak aj silné búrky, mrazy či silný vietor. Skontrolujte všetko čo sa tejto časti stavby týka. Zvýšenú pozornosť venujte spojom, ako je oplechovanie okolo komína alebo spoj steny s krytinou strechy. Všímajte si aj stav zvodov, otvorov, ktoré máte v streche (anténa, fotovoltaika,…). Ak máte rovnú strechu je dobré kontrolovať ju častejšie. Stojaca voda vám môže narobiť veľa problémov. Rastliny, ktoré sa začínajú zakoreňovať na vašej streche odstráňte. Môžu narušiť strechu a spôsobiť zatekanie. Akúkoľvek chybu, ktorú na streche zbadáte (odtrhnutá krytina, porušená hydroizolácia, hrdzavý zvod, netesniace oplechovanie,…) odstráňte. Vplyv mrazu alebo slnečných lúčov, silného vetra či náhleho lejaku môžu akékoľvek poškodenie ešte zhoršiť.

Nezabudnite ani na odkvapy, ktoré môže často poškodiť mráz alebo nečistoty, ktoré sa tam často uchytia.

Nezabudnite ani na odkvapy, ktoré môže často poškodiť mráz alebo nečistoty, ktoré sa tam často uchytia.

Pozornosť by ste mali venovať aj všetkým zariadenia, ktoré využívajú vodu. Prasknuté kolienku na umývadle, či zlé tesnenie na práčke si ani nemusíte všimnúť, môže to byť ale dôvod prečo sa začne v dome hromadiť vlhkosť alebo tvoriť pleseň.

Pozor na vlhkosť

Väčšina ľudí sa pri montovaných domoch obáva vzniku plesní. Za ich vznikom je ale zlá starostlivosť o montovaný dom, nie stavba či materiál, z ktorého je zhotovená. Vlhkosť sa v dome môže kumulovať z rôznych dôvodov. Zle tesniace okná,  tepelné mosty, porušená tepelná izolácia, zatekajúca strecha, varenie alebo kúpanie bez odsávačov pár,… Pravidelným vetraním, investíciou do rekuperácie, starostlivosťou o drevodom a rýchlym odstraňovaním všetkých nedostatkov, ktoré zbadáte sa vzniku plesní obávať nemusíte.

Či už bývate v novostavbe alebo staršom rodinnom dome mali by ste ho pravidelne kontrolovať. Každú chybu, ktorú zbadáte sa snažte čo najrýchlejšie odstrániť. Predídete tak väčšej škode a vyšším finančným nákladom na jej odstránenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *