02 jan

Dnes nie je ničím výnimočným, ak sú v rámci rodiny dve alebo dokonca až tri autá. Dvojgaráž by teda mohla byť optimálna, no potešiť dokáže aj garáž pre jedno auto. Ak možno práve teraz plánujete výstavbu garáže, poradíme vám ako začať a potom aj ako realizáciu dotiahnuť do úspešného konca.

Aké rozmery garáže vám budú vyhovovať?

Prv ako sa vrhnete do zháňania firmy, ktorá vám postaví garáž alebo kým sa rozbehnete do obľúbených stavebnín, mali by ste zvolať rodinnú radu alebo si aspoň sadnúť ku káve spolu s manželkou a spoločne do posledných detailov premyslieť využitie garáže. Od toho sa totiž budú v konečnom dôsledku odvíjať rozmery garáže.

V prvom rade by ste si teda mali v hlavách ujasniť to, či v garáži chcete parkovať iba jedno auto, alebo minimálne počas zimy budete chcieť do garáže schovávať aj manželkine auto. Rozmery áut treba tiež zobrať do úvahy, pretože garáž ktorá stačila na pohodlné zaparkovanie auta pred niekoľkými desiatkami rokov, dnes už rozhodne stačiť nebude. Uznáte sami, že rozmery žigulíka alebo povestnej Brmbalíkovej rapidečky z obľúbeného markizáckeho seriálu Horná Dolná nemôžu konkurovať súčasným autám.

Zohľadniť však treba aj to, že niekedy v budúcnosti môžete presedlať zo sedanov alebo hatchbackov na robustnejšie vozidlá SUV. Ani to však nie je ešte ani zďaleka všetko. V garáži si svoje miesto určite nájdu bicykle, nejaké to náradie a prekvapením možno nebudú ani poličky s kvetmi, ktoré bude chcieť vaša manželka prezimovať v garáži. Nuž nad rozmermi garáže sa naozaj oplatí dobre popremýšľať.

Výber miesta nemusí byť až taký problém 

Keď už viete rozmery vašej budúcej garáže, môžete sa  pustiť do výberu vhodného miesta. V ideálnom prípade je prístrešok na auto alebo garáž naprojektovaná a zrealizovaná v rámci výstavby rodinného domu, no v princípe s výberom miesta pre garáž nemusíte mať až také veľké problémy. Platí to najmä pri väčšom stavebnom pozemku.

Stavba garáže od nápadu k realizácii

Pri hľadaní správneho miesta pre garáž však nezabudnite počítať s tým, že musí byť umiestnená najmenej vo vzdialenosti 2 m od spoločných hraníc pozemkov. Zároveň bude fajn, keď nebude príliš vzdialená od verejnej komunikácie. V lete to nemusí byť žiadny problém, ale v regiónoch s bohatšou snehovou nádielkou sa počas zimných mesiacov vyhnete prácnemu odhadzovaniu snehu.

Zaobídete sa bez stavebného povolenia?

Garáž je v zmysle Zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (ďalej len „stavebný zákon“) považovaná za drobnú stavbu, ktorá nevyžaduje stavebné povolenie pretože plní doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktorá nemôže podstatne ovplyvniť životné prostredie za týchto podmienok – ide o prízemnú stavbu, ktorej zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výšku 5 m a prípadná pivnica pod garážou nepresiahne hĺbku 3 metrov.

Garáž okrem toho musí vyhovovať aj ďalším podmienkam:

  • nebude slúžiť ako sklad, či výrobňa horľavín poprípade výbušnín alebo ako plniareň tlakových nádob horľavým plynom,
  • nebude využívaná na podnikateľskú činnosť,
  • bude umiestnená najmenej vo vzdialenosti 2 m od spoločných hraníc pozemkov.

Ak garáž spĺňa všetky tieto podmienky, máte len ohlasovaciu povinnosť. Podľa stavebného zákona ste povinný drobnú stavbu vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu, pričom postačuje priložiť jednoduchý situačný výkres, technický popis. Po písomnom oznámení stavebného úradu, že voči stavbe garáže nemá žiadne námietky môže stavba začať.

V opačnom prípade, teda ak garáž nevyhovuje niektorej vyššie uvedenej podmienke si žiaľ budete musieť podať žiadosť o stavebné povolenie spolu s dokladmi a predpísanou dokumentáciou vypracovanou oprávnenou osobou na príslušný stavebný úrad. Ak vám nie je postup pri získaní stavebného povolenia jasný, navštívte stavebný úrad a požiadajte o bližšie informácie pracovníkov stavebného úradu. Viacero užitočných informácií sa však dozviete tiež z nášho príspevku ako získať stavebné povolenie.

Stavba môže začať

Viete rozmery garáže, určili ste si miesto a stavbu ste ohlásili na príslušný stavebný úrad alebo máte vydané stavebné povolenie. Nič vám už teda nestojí v ceste za vytúženou garážou. V praxi máte pri výstavbe garáže dve možnosti. Nejde spravidla o komplikovanú stavbu a preto, ak ste trochu zručnejší, môžete si ju postaviť svojpomocne alebo s prispením príbuzných, či známych. Druhou alternatívou je zveriť výstavbu garáže do rúk profesionálov, ktorý si s jej výstavbou poradia rýchlo a s potrebnou kvalitou.

Nech už sa však rozhodnete pre ktorúkoľvek možnosť, bez pevných základov a kvalitnej podlahy by garáž nebola tým, čím má naozaj byť. V prípade, že sa rozhodnete pre klasickú  základovú dosku pod garáž, môžete sa sčasti inšpirovať článkom ako na základovú dosku.

Garáž si môžete „vyšperkovať“

Stavba garáže od nápadu k realizácii

Priestranná garáž môže byť nielen miestom na odparkovanie štvorkolesového miláčika, ale doslova rajom pre domáceho majstra. Vyhrajte sa preto s jej interiérom a nebojte sa siahnuť po vnútornom vybavení. Vhod prídu zásuvky, rôzne držiaky a bez povšimnutia nenechajte ani vykurovanie, či sekciové garážové brány, ktoré vám do veľkej miery zjednodušia vchádzanie do garáže.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *