15 mar

Chcete bývať v rodinnom dome, vybrali ste si lokalitu a zohnali aj vhodný stavebný pozemok? Aby ste mohli ale zo stavbou začať potrebujete toho trochu viac. Každá výstavba začína behaním po úradoch a zháňaním potrebných dokumentov. Vybaviť stavebné povolenie nie je otázkou jednej návštevy na stavebnom úrade. Aké doklady a povolenia budete pred výstavbou domu potrebovať?

Stavebný úrad

Ak už pozemok vlastníte zájdite na miestny stavebný úrad, kde vám presne povedia aké doklady na vydanie stavebného povolenia budete potrebovať. Môže sa stať, že v niektorých okresoch alebo mestách budete potrebovať pár dokladov navyše. Všetko sa ale dozviete na stavebnom úrade.

List vlastníctva

Ak už máte pozemok, na ktorom bude stáť váš vysnívaný rodinný dom isto máte od neho aj list vlastníctva. Pokiaľ pozemok ešte nevlastníte je na čase po nejakom vhodnom sa obzrieť. Vybrať vhodný stavebný pozemok nie je jednoduché. Okrem vhodnej lokality by ste sa mali zaujímať aj o inžinierske siete a územný plán mesta (obce). To všetko vám zaberie dosť času, ale určite sa vám to oplatí.

Inžinierske siete – áno či nie?

Pod stavebným pozemkom už inžinierske siete môžu byť zavedené. V tomto prípade to máte jednoduchšie. Potvrdenie o existencii sietí vám vydá každá spoločnosť zväčša zadarmo.

Ak siete nie sú na pozemku je potrebné obrátiť sa na konkrétnych správcov inžinierskych sietí (elektrárne, plynárne, vodárne,…) so žiadosťou na pripojenie budúcej nehnuteľnosti. Ak bude ich odpoveď kladná môžu vám poslať aj podmienky, za akých je možné siete napojiť. Môže sa stať, že dostanete aj zamietavú odpoveď. V tomto prípade by ste mali hľadať alternatívne riešenie problému (ak vám nedovolia urobiť napríklad prípojku na plyn, miesto vykurovania plynom sa budete musieť spoliehať na iný zdroj kúrenia a pod.)

Na webových stránkach správcov inžinierskych sietí nájdete informácie o tom ako o pripojenie požiadať a aké dokumenty máte k tejto požiadavke pripojiť.

Každá inštitúcia vám musí odpovedať do 30 dní. Ak vám pripojenie nepovolia väčšinou vám aj napíšu za akých podmienok by bolo možné stavbu zrealizovať. V tomto prípade musíte podmienky splniť a následne zas zaslať žiadosť o pripojenie. Celkovo vám získanie týchto dokumentov môže zabrať aj niekoľko mesiacov.

Susedia

Aby ste urýchlili vydanie stavebného povolenia môžete k žiadosti pridať aj prehlásenia susedov a majiteľov okolitých pozemkov, že k výstavbe nemajú žiadne výhrady a vzdávajú sa odvolacej lehoty.

K stavbe rodinného domu sa môžu vyjadriť aj ďalšie úrady ako napríklad Štátne lesy, Banský úrad, Pamiatkový úrad, Železnice Slovenskej republiky,… Záleží to od toho v akej lokalite ste sa dom rozhodli postaviť a v blízkosti čoho bude.

Stavebné povolenie

Všetky dokumenty aj s projektom zaneste na stavebný úrad, kde vám v prípade potreby ešte povedia čo je treba doplniť. Ak máte všetko čo je potrebné, stavebný úrad vám do mesiaca pošle vyjadrenia. Keď už budete mať stavebné povolenie v rukách môžete sa pustiť do výstavby.

Svojpomocná výstavba

Výstavbu rodinného domu najčastejšie zveria ľudia do rúk spoločností, ktoré sa stavaním nejaký čas zaoberajú. Dom si ale môžete postaviť aj svojpomocne. Ak je to aj váš prípad budete potrebovať k dokladom pre stavebný úrad doložiť aj vyjadrenie odborného dozoru stavby.

Skôr ako sa do domu nasťahujete a začnete v ňom bývať nezabudnite na kolaudáciu, ktorá si bude tiež vyžadovať pár dokladov.

, ,
Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *