Blog

Úžitková, obytná a zastavaná plocha. Poznáte rozdiel?

Pri kúpe rodinného domu sa určite rozhodujete aj podľa jeho plochy. V tomto smere sa môžete stretnúť s viacerými pojmami: úžitková, obytná a zastavaná plocha. Každý z údajov udáva niečo iné. Ak si ich zameníte môže sa stať, že si kúpite menší dom ako ste potrebovali.

Od veľkosti plochy domu sa odvíja aj spotreba energií na vykurovanie. Čím viac miestností rodinný dom má tým väčšiu plochu treba vykurovať. Vysokým nákladom na kúrenie sa môžete vyhnúť kvalitným zateplením stavby.

Úžitková, obytná a zastavaná plocha.

Či už si plánujete dom postaviť, alebo ho kúpiť určite sa zamerajte na jeho plochu. Nie len že sa od nej odvíja cena stavby ale aj miesto, ktoré budete môcť využívať.

Úžitková plocha

Úžitková plocha je súčet všetkých podlahových plôch. Hovoríme nie len o izbách ale aj o miestnostiach, ktoré tvoria príslušenstvo domu (kuchyňa, pivnica, toaleta, chodby, hala, komora, schodisko,…). Do úžitkovej plochy sa započítava aj garáž či miestnosť s technickými prístrojmi (kotolňa, technická miestnosť, dielňa,…).

Do tejto plochy sa započítavajú aj arkiere a výklenky ak majú najmenej 1,2m šírku, 0,3m hĺbku a 2m výšku od podlahy.

Do tejto plochy sa nepočítajú balkóny, lodžie a terasy.

Podľa veľkosti úžitkovej plochy si môžete vybrať z množstva projektov, ktoré vám ponúkame.  Na výber máte domy s úžitkovou plochou od do 70 m2 až po 130 m2.

Obytná plocha

Pod pojmom obytná plocha sa skrýva súčet plôch všetkých obytných miestností v dome. Nie každá miestnosť v dome ale obytná je. Za obytnú miestnosť sa považuje len

  • miestnosť, ktorá má priame denné osvetlenie
  • miestnosť, ktorá sa môže vetrať a priamo, alebo nepriamo vykurovať
  • miestnosť, ktorá má plochu veľkú minimálne 8m2
  • miestnosť, ktorej stavebné konštrukcie zaisťujú dostatočnú tepelnú a aj akustickú ochranu

Za obytnú plochu sa môže považovať aj plocha kuchyne, ale len ak má plochu väčšiu ako 12m2. Pod pojmom obytná plocha sa schováva každá miestnosť, v ktorej sa dá celoročne bývať. Ak je dom poschodový a na poschodí sa obytné miestnosti nachádzajú započítavajú sa do obytnej plochy domu.

Táto plocha domu je tvorená vnútornými rozmermi miestností. Nepočíta sa sem plocha priečok rozdeľujúcich dom na jednotlivé miestnosti.

Medzi obytnú plochu sa nezapočítava plocha chodby, komory, pivnice, kúpeľne, schodiska, technických miestností, garáže a pod.

Ak sa rozhodnete kupovať dom ohľadom obytnej plochy zamerajte sa na počet izieb. Vybrať si môžete z 2, 3 alebo viac izbových projektov.

Zastavaná plocha

Zastavaná plocha je plocha stavby, ktorá je v kontakte s terénom. Nezapočítavajú sa sem balkóny, nekryté terasy a prečnievajúce časti striech. Ak má stavba poschodie, ktoré presahuje pôdorys domu do zastavanej plochy sa počíta kolmý priemet poschodia.

Zastavaná plocha je najvyšší údaj, s ktorým sa pri plochách rodinných domoch stretnete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *