26 okt

Stavby z dreva majú svoj význam už niekoľko tisícročí. Aj keď sa domy v súčasnosti stavajú už z rôznych iných materiálov, drevo ako stavebný materiál, nikdy nebude úplne zatlačené do úzadia. Drevo má vplyv na rôzne aspekty života. V prípade, že sa vám páčia domy z dreva, ale stále váhate nad tým, či je dobrý krok postaviť dom z tohto stavebného materiálu, tak si prečítajte nasledujúci článok. Prostredníctvom tohto článku vám priblížime výhody a nevýhody montovaného drevodomu. O tom, že drevodom je vynikajúcim riešením, sa môžete dočítaj aj v tomto článku.

 

Výhody montovaného drevodomu

Drevodom má nespočetné množstvo výhod. Jednou z tých najväčších výhod je vysoká úspornosť. Drevo má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a v porovnaní s klasickou výstavbou môžete dosiahnuť až dvojtretinové úspory.
Medzi ďalšie výhody môžeme zaradiť napríklad:
zdravie: drevo má pre naše zdravie vynikajúce vlastnosti. Nasáva vlhkosť a uvoľňuje ju do suchého prostredia, alebo dokáže pohltiť škodlivé látky, preto označujeme bývanie v drevodome ako zdraviu prospešné,
pevnosť stavby: drevostavba má vynikajúcu pevnosť pri nízkej hmotnosti, čo zvýhodňuje drevo oproti ostatným stavebným materiálom. Montované stavby z dreva odolajú silnejším otrasom zeme, preto sa drevostavby robia v citlivejších seizmických oblastiach,
požiarna odolnosť: možno sa vám to zdá na prvý pohľad ako nezmysel, ale je to tak. Kvôli certifikovaným materiálom dosahujú drevodomy vysokú mieru požiarnej odolnosti. Dokonca štatistiky z krajín s vysokým podielom drevostavieb dokazujú, že z hľadiska výskytu požiarov nie je výber materiálu rozhodujúcim faktorom.

 

Mýty o drevodomoch

O každom type stavieb sa medzi verejnosťou šíria nejaké mýty, ktoré sa môžu, ale nemusia zakladať na pravde. O dreve ako stavebnom materiáli, je tých mýtov hneď niekoľko:
drevodom nie je odolný voči škodcom: odporcovia drevostavieb používajú tento argument veľmi často, pritom to nie je pravda. V prípade správnych ochranných materiálov je na dlhé obdobie drevo chránené pred plesňami a škodcami. Na druhej strane, neexistuje bezúdržbová stavba. O každý dom je potrebné sa starať, inak môže schátrať,
životnosť drevodomu: po celom Slovensku môžeme vidieť drevené stavby, ktoré majú niekoľko storočí. Pri výbere správnych materiálov a dobrej starostlivosti, vydrží drevostavba veľmi dlhé obdobie,
odolnosť voči živelným pohromám a počasiu: pri dobrej starostlivosti drevostavby ani nevlhnú ani nevplýva na ne počasie. Pri záplavách sú drevodomy ohrozené úplne rovnako, ako všetky ostatné typy stavieb. Obnova drevostavieb je však jednoduchšia, nakoľko pri drevodome je postačujúce, ak vymeníte nasiaknuté izolačné materiály.

 

Nevýhody drevodomu

Samozrejme, neexistuje nič, čo by pri výhodách nemalo žiadnu nevýhodu. Nevýhody montovaných drevodomov sa však hľadajú len veľmi ťažko. Za nevýhodu môžeme označiť napríklad horšiu zvukovú izoláciu. Taktiež je jednou z nevýhod to, že ak stavbári podcenia niektorú časť výstavby, môže to mať pre celú stavbu fatálne následky. Preto je pri drevostavbách dôležité, aby bola výstavba prevedená precízne.

 

Drevodom na kľúč

Vo výstavbe drevodomu na kľúč je zahrnutá komplexná realizácia, niekedy je súčasťou aj konkrétny pozemok. Pri stavbe drevodomu na kľúč existuje jedna obrovská výhoda, ktorou je ušetrenie množstva času vám, ako budúcemu majiteľovi. Objednaná firma stavbu zrealizuje od úplného začiatku až do konca. V prácach sú teda zahrnuté aj vybavovania stavebných povolení, terénne úpravy, dokončovacie práce a interiérové vybavenie. Pri výbere firmy je však potrebné dbať na dobrý výber. Mali by ste sledovať recenzie alebo konzultovať problematiku s niekým, kto sa jej rozumie. V tomto článku si môžete pozrieť druhy montovaných drevodomov. 

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *