Blog

Výhody a nevýhody podpivničeného bungalovu

Pivnice mali v minulosti jednu neoddeliteľnú vlastnosť, ktorou bol chlad. Z tohto dôvodu sa v nej uskladňovalo najmä ovocie a zelenina z polí a záhrad. V dnešnej dobe majú pivnice niekoľko využití. Aj dnes si do pivnice mnoho ľudí ukladá úrodu, avšak pivnica môže slúžiť aj na odkladanie bicyklov, náradia alebo nepotrebných vecí. Okrem toho môžete v pivnici postaviť vlastnú posilňovňu alebo wellness. Pivnica má množstvo výhod, ale aj nevýhod, ktorými sa budeme zaoberať v nasledujúcom článku.

 

Výhody podpivničeného domu alebo bungalovu

 

Či už sa hovoríme o podpivničenom dome alebo podpivničenom bungalove, pre obe varianty platia tie isté výhody a nevýhody v prípade, ak sa rozhodnete pre stavbu s pivnicou. Čo sa týka výhod, tou hlavnou je, že budete mať priestory navyše, ktoré sa vždy zídu. V týchto priestoroch sa dajú uskladniť rôzne veci ako oblečenie, bicykle kosačky a pod. Okrem toho môžete využiť pivnicu na uskladnenie zaváranín alebo úrody z vlastných záhrad. Pivnicu však nemusíte využívať len ako skladisko. Pre jej chladnú teplotu môžete tráviť horúce letné dni práve v pivnici, kde výrazne nižšia teplota ako v bungalove. Okrem toho môžete z pivnice vytvoriť napríklad vlastnú vinárničku. Z pivnice môže byť aj hudobná skúšobňa, dielňa alebo technická miestnosť. Správne postavené pivničné priestory môžete využiť aj ako štandardnú izbu. Podpivničený dom má naozaj mnoho výhod, preto musíte dobre zvážiť, že podpivničený dom alebo bungalov, je naozaj správna voľba pre Vás.

Nevýhody podpivničeného domu alebo bungalovu

 

Je nepísaným pravidlom, že všetko čo má výhody, musí mať aj nejakú nevýhodu.  Tou najväčšou nevýhodou je cena. Celkovo sa stavba sa môže predražiť o 30% a 50%. Ak sa pozrieme na to, čo predražuje podpivničený dom, tak je to najmä odvoz zeminy, veľké množstvo betónu a taktiež aj potreba poriadnej hydroizolácie. Cena je taktiež závislá aj od hĺbky pivnice. Hlbšia pivnica musí odolávať väčšiemu tlaku zeminy. Čo sa týka hydroizolácie, v prípade, ak zle zaizolujete pivnicu, môže Vám podzemná alebo zrážková voda narobiť poriadne problémy. Dôsledkom vody pivnica vlhne a nedá sa využiť na nič, čo sme spomenuli ako výhodu podpivničeného domu alebo bungalovu.

Podpivničený bungalov vo svahu

 

Pri podpivničení bungalovu zohráva kľúčovú úlohu aj to, či je pozemok, na ktorom staviate, vo svahu alebo je rovinatý. Pre svahovitý terén platí, že je vhodnejší pre výstavbu podpivničených stavieb. Je to dané z toho dôvodu, že prvá časť pivnice môže byť úplne schovaná pod zemou. Druhá časť vytŕča mimo terén, vďaka čomu môžete získať jedno podlažie.

 

Pár pravidiel o pivniciach

 

Tým najdôležitejším pravidlom pri výstavbe bungalovu alebo domu s pivnicou je, ako sme už uviedli správna hydroizolácia. Dôležité je aj osvetlenie a vetranie. Čo sa týka skladových alebo technických miestností, tam stačí aj umelé osvetlenie. Neplatí to však vtedy, ak chcete pivnicu aj obývať. Obytné a relaxačné miestnosti si vyžadujú prirodzené svetlo a vetranie. Vplyvu denného svetla sme sa venovali v tomto článku: Vplyv denného svetla na zdravie. Denné svetlo a vetranie dosiahnete jednoduchým spôsobom, a to osadením pivničných okien alebo pomocou anglických dvorčekov. Ďalším dôležitým pravidlom je aj správny výber materiálov.  Výber materiálu sa určuje podľa rôznych aspektov ako je zloženie zeminy, terén, množstvo podzemnej vody a podobne. Najvhodnejší výber materiálu určí projektant.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *