Na prvý pohľad zdanlivo jednoduchá otázka, na ktorú nemusí byť až taká jednoduchá odpoveď. Použité stavebné materiály významným spôsobom ovplyvnia celkové vlastnosti domu,no problémom je, že na trhu existuje široká ponuka rôznych stavebných systémov. Rozhodovanie aký materiál si vybrať na hrubú stavbu domu tak napokon vyvoláva množstvo otáznikov. Aby sme vám situáciu mierne uľahčili, ponúkneme vám pohľad na niektoré najpoužívanejšie materiály.
Ako v minulosti, tak aj dnes ľudia zvyčajne od svojho domu očakávajú iba patričný komfort a dlhú životnosť. V súčasnosti sa však do popredia dostávajú aj iné kritériá, ktoré by ste pri hrubej stavbe mali rozhodne zohľadniť.
Hrubá stavba a všeobecné kritériá na materiál
Pri výbere stavebného materiálu treba zobrať do úvahy parametre, ktoré budú mať vplyv na celkové tepelno-technické vlastnosti obvodového plášťa. Dôležitosť tohto kritéria nie je zveličovaná a nadobúda na osobitnom význame najmä pri pohľade do budúcnosti. Podľa smernice Európskej únie o energetickej hospodárnosti budov, bude po roku 2020 možné stavať len domy s energetickou spotrebou blížiacou sa k nule.
Ďalšími kritériami, ktoré by ste pri výbere materiálu nemali nechať bez povšimnutia sú zvukovo-izolačné alebo difúzne vlastnosti. Spomenúť môžeme tiež akumulačnú schopnosť materiálov, ktorá má vplyv na letné prehrievanie alebo naopak zimné vychladnutie stavby.
No a napokon by ste sa mali pri výbere materiálu na hrubú stavbu domu popri finančnom hľadisku zamerať aj na rýchlosť výstavby a komplexnosť ponúkaného sortimentu. Toľko teda k všeobecným kritériám. V praxi sa však budete v princípe rozhodovať medzi konkrétnymi materiálmi, teda drevom alebo presnejšie povedané drevostavbou a stavebnými systémami určenými pre murovanú hrubú stavbu.
Hrubá stavba z dreva alebo murovaná alternatíva?
Obidva konštrukčné systémy majú svoje silnejšie i nejaké tie slabšie stránky, no po zohľadnení všetkých parametrov je ich konečné skóre vyrovnané. Vo všeobecnosti tak bude záležať na osobných preferenciách, čomu napokon dáte prednosť. Najdôležitejšie je aby ste sa vo svojom dome cítili pohodlne a príjemne. Čo teda môžete očakávať od jednotlivých systémov sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.
Hrubá stavba z dreva
Vývoj i technológie v stavebníctve napredujú míľovými krokmi a hrubá stavba z dreva je v súčasnosti prvým krokom na ceste za moderným, príjemným a zdravým bývaním. Pridanou hodnotou hotového montovaného domu je optimálna letná i zimná tepelná pohoda a nízke vykurovacie náklady.
Hrubá stavba z dreva disponuje vďaka pevne previazanej konštrukcii výbornú statiku a okrem toho ponúka veľkú variabilitu, takže aj pri začatí výstavby môže dôjsť k miernym stavebným úpravám. Veľkou výhodou sendvičovej konštrukcie hrubej stavby z dreva je možnosť nadimenzovania jej únosnosti a tiež aj tepelno-technických parametrov obvodového plášťa. Hrubá stavba z dreva tak môže lepšie vyhovovať konkrétne kladeným nárokom.
Difúzne otvorená skladba obvodových stien zároveň umožňuje prestup vodných pár z interiéru stavby do exteriéru, čo v konečnom dôsledku významne prispeje k optimálnej vnútornej klíme a v stenách nebude kondenzovať vlhkosť. No a v súčasnosti už nemožno nič vytknúť montovaným domom ani po stránke spomínaných akumulačných schopností. Použitím materiálov s vysokou tepelnou kapacitou sa dá jednoducho dosiahnuť to, že v lete sa v nich bude akumulovať teplo a vaša drevostavba sa nebude prehrievať. Platiť to bude samozrejme aj naopak a v zime si steny nejaký čas udržia svoju teplotu aj po tom, ako vypnete vykurovanie.
Hrubá stavba z pórobetónových tvárnic
Pórobetónové tvárnice sa tešia obľube u stavebníkov, ktorí uprednostňujú murované stavby najmä kvôli ich tepelno-izolačným vlastnostiam. Tieto tvárnice pripomínajúce stavebnicu disponujú tiež pomerne nízkym difúznym odporom, ktorý za istých okolností môže prispievať k prestupu vodných pár a k zlepšeniu vlhkostných pomerov v interiéri domu.
Pórobetónové tvárnice sú vďačným materiálom pri svojpomocnej výstavbe domu, pretože ponúkajú pohodlnú a ľahkú opracovateľnosť. V prípade potreby môžete prostredníctvom nenáročného remeselníckeho náradia pílením, rezaním alebo brúsením upravovať ich veľkosť, či robiť do nich otvory. Riešiť nimi môžete napríklad tepelné mosty, ale vzhľadom na ich nižšiu hmotnosť si bude pravdepodobne potrebné dať pozor na dostatočnú zvukovú izoláciu.
Do tohto kompletného systému patria presné tvárnice s rôznou pevnosťou a objemovou hmotnosťou, ktoré umožňujú vybudovať priečky alebo obvodové steny domu. Siahnuť môžete aj po stropných paneloch s výstužou. Pórobetónový systém sa spája pomocou tenkovrstvových lepidiel.
Hrubá stavba z tehál
Tehly prešli v poslednej dobe viacerými vylepšeniami. Pri ich výrobe sa využíva počítačová technika, vďaka ktorej ich rozmerové odchýlky nepredstavujú viac ako milimeter. Presnosť tak eliminuje množstvo potrebného lepidla. Tehla disponuje výbornou akumulačnou schopnosťou a dobrými difúznymi parametrami. K zlepšeniu tepelnoizolačných schopností tehly prispel veľkou mierou systém zvislých spojov medzi tehlami v podobe tzv. pera a drážky.
Tento materiál ponúka ucelený systém rôznych tvaroviek, keramických blokov a stropných nosníkov. Pri výstavbe si potom treba dávať pozor predovšetkým na dodržanie technológie murovania. Pri nerešpektovaní postupov vzniknú nežiadúce tepelné mosty.
Drevo, tehla, či pórobetón?
Ak sa rozhodujete pre výstavbu rodinného domu, mali by ste zvážiť použité materiály a ich celkové vlastnosti. Z pohľadu vhodnosti materiálov a systémov však môže byť rovnako dobrou voľbou drevo, tehla i pórobetón. Moderné nízkoenergetické montované domy majú na slovenskom trhu nezastupiteľné miesto a v prípade záujmu o tento typ stavby nás neváhajte kontaktovať. Vhod vám môže prísť aj prehľad našich katalógových projektov.