13 okt

Každý z nás sa chce cítiť doma príjemné, útulne a bezpečne…. áno bezpečne. Pokiaľ myslíte na ochranu pred vlámaním, požiarom, alebo nejakou živelnou katastrofou mýlite sa. Ohroziť vaše zdravie, či majetok môžu aj malé, nenápadné organizmy – plesne.

Povlak na stenách pripomínajúci zamat, alebo vatu, škvrny , ktoré môžu mať rôznu farbu – hnedastú, zelenú, šedú až čiernu. Nejde len o estetický problém, ale aj o vaše zdravie. Viac ako 70% plesní je zdrojom toxínov, ktoré môžu byť dôvodom mnohých zdravotných problémov. Od kožných ekzémov, cez zápaly priedušiek, chronický kašeľ až po vznik rakoviny. Ak sa chcete vo svojom dome cítiť naozaj bezpečne predchádzajte vzniku plesne.

Plesne

Plesne sú najčastejším problémom, s ktorým sa majitelia domov či bytov stretávajú. A nie len tí. Plesne sa môžu začať vytvárať v akejkoľvek stavbe, stačí ak majú na svoj vznik ideálne podmienky a už im nič nebráni v tom aby začali rásť. Nejde o žiadne náročné podmienky, k ich vytvoreniu dôjde náhodne bez toho aby ste si čokoľvek všimli.

Podmienky pre vznik plesne

Pleseň sa môže objaviť v starom dome, ale pokojne aj v novostavbe. Nezáleží na tom koľko rokov budova stojí. Stačí ak sa v stavbe vytvoria podmienky, ktoré dajú plesni šancu zakoreniť sa a rásť.

Vlhkosť, teplota, kyslík a spóry – ak sú tieto parametre správne vyvážené plesne sa môžu zabývať aj u vás doma.

  • Vlhkosť 50%
  • Teplota okolo 11°C
  • Kyslík a spóry – nachádzajú sa všade okolo nás

Stačí zmeniť jeden faktor a plesne nemajú u vás doma šancu. Možno sa vám zdá teplota 11°C nízka a isto je u vás doma teplejšie, ale ak vo vašej domácnosti máte tepelné mosty túto teplotu v ich blízkosti určite nameriate (hlavne v chladných mesiacoch roka).

Tepelné mosty – dôvod k vzniku plesne

Tepelné mosty sú miesta v konštrukcii budovy, v ktorých dochádza k výraznej zmene vnútornej teploty. Týmito miestami uniká s miestnosti teplo a dnu vniká chladný vzduch z vonku. Kým sa chladný vzduch dostane do vašej blízkosti ohreje sa a vy o tepelných mostoch vo vašom dome nemusíte nič tušiť. V mieste, kde dochádza k náhlemu zmenu teploty začne vlhkosť zo vzduchu kondenzovať (zrážať sa).

Spóry – baktérie – plesne

Spóry sa vyskytujú všade okolo nás, v pôde, vo vode a aj vo vzduchu. Ide o mikroskopické organizmy (baktérie), ktoré voľným okom nevidíme. Zbadáme ich až keď sa premnožia. Tieto baktérie príroda dokonale vybavila – dokážu prežiť dlhý čas v nehostinných podmienkach, sú mimoriadne odolné a ich metabolizmus je minimálny. Zbaviť sa ich je takmer nemožné.

Ako zabrániť vzniku plesne

Zvýšiť teplotu a znížiť vlhkosť sú najlepším spôsobom ako vzniku tejto nepríjemnosti predísť. Ak sa vám podarí zabrániť kondenzácii vody a znížite vlhkosť v miestnosti máte vyhraté – plesne sa u vás nevyskytnú. Zabrániť vzniku ideálnych podmienok pre množenie plesne môžete viacerými spôsobmi.

Vetranie

Vetraním znížite počet baktérií u vás doma a zároveň aj vlhkosť. Vlhkosť v dome sa zvyšuje už len našou prítomnosťou. Denne človek vypotí okolo 0,7l vody, ktorá ostáva vo vzduchu (čím sa vlhkosť zvyšuje). Kvety, ktoré polievate, varenie, kúpanie či pranie,… pri tom všetkom sa do ovzdušia dostáva voda.

Využívajte mikrovetranie – okná, ktoré výborne tesnia sú vhodné na to, aby zabránili prieniku chladného vzduchu dnu a teplého von, Zároveň ale zabraňujú aj úniku vlhkosti von. Tá sa kumuluje v miestnosti a podmienky pre vznik plesne sa len zlepšujú. Pri mikrovetraní sa vlhkosť dostáva von.

Prievan – nemusíte vetrať celý deň. Stačí ak na pár minút otvoríte všetky okná. K výmene vzduchu a zníženiu vlhkosti dôjde rýchlo.

Teplota

Vyššia teplota zabráni vzniku plesne, ak ale dochádza k výmene vonkajšieho a vnútorného tepla vďaka tepelnému mostu teplotu kúrenia budete zvyšovať zbytočne. Čím vyššia je teplota tým viac vlhkosti vzduch nasaje. Ak by ste svoj dom vykúrili na cca 30°C stačí aj 80% vlhkosť vzduchu a teplota okolo 13°C a ideálne podmienky sú na svete. Pri tejto vlhkosti dôjde k dosiahnutiu rosného bodu pri vyššej teplote než keď je vlhkosť nižšia.

Kuchyňa, kúpeľňa

Práve v týchto dvoch miestnostiach je koncentrácia vlhkosti najvyššia. Časté vetranie, alebo nútené odvádzanie pary ju môže výrazne znížiť.

Ak ste sa rozhodli prerábať kúpeľňu, v ktorej nie je okno nezabudnite na odvetrávanie – nútené vetranie pomocou ventilátora je najlepším spôsobom ako sa zbaviť vlhkosti v kúpeľni. Existuje niekoľko druhov ventilátorov, z ktorých si môžete vybrať ten najvhodnejší

  •  – Ventilátor s časovým dobehom – nastavíte čas, kedy sa má ventilátor po zapnutí vypnúť.
  •  – Ventilátor bez časového dobehu – ovláda sa vypínačom (musíte ho zapnúť a aj vypnúť)
  •  – Ventilátor so senzorom vlhkosti – vo ventilátory nastavíte výšku vlhkosti, ktorá keď sa v kúpeľni dosiahne ventilátor sa zapne. Vypne sa sám keď vlhkosť klesne.
  •  – Inteligentné ventilátory – automatické ventilátory vynikajú tichým chodom, automatizáciou, úspornosťou a aj dizajnovým prevedením.

Pri varení používajte digestor – odsáva pary, ktoré by sa inak dostali do ovzdušia a zvýšili by vlhkosť.

Zateplenie

Zateplením stavby posuniete rosný bod. Vlhkosť sa nebude zrážať na vnútorných stenách. Môže sa ale stať, že ku kondenzácii vodných pár dôjde v murive a plesne sa usídlia tu. Zabrániť tomu môžete parozábranou. Ide o špeciálny druh fólie, ktorá sa inštaluje pred tepelnú izoláciu. Môže sa umiestniť aj medzi jednotlivé vrstvy tepelnej izolácie, ale musí byť umiestnená bližšie pri interiéri.

Parozábrana sa najčastejšie inštaluje na strechu. Zabráni sa tak prieniku vlhkosti do nosnej konštrukcie strechy a následne jej možnému vážnemu poškodeniu. Vlhkosť v drevených trámoch strechy môže spôsobiť hnilobu dreva čím sa naruší celá konštrukcia. Môžete ju ale pokojne použiť aj na steny domu pri zatepľovaní. Najlepšie urobíte ak si na to zavoláte odborníkov, nakoľko inštalácia parozábrany by mala byť naozaj kvalitná. Aj tá najmenšia medzera, trhlina či miesto, ktoré by táto fólia nepokryla by mohlo byť ideálnym miestom pre prienik vlhkosti a vzniku plesne. Dajte si ale pozor, možno sa stretnete aj s pojmom parobrzda – nejde o to isté, ale viac o tom sa dozviete v ďalšom článku.

Ako sa zbaviť plesne

Keď sa už v dome začala tvoriť pleseň nepanikárte. Možno ste zabudli častejšie vetrať, možno je chyba v zateplení, úniku tepla a prieniku chladného vzduchu dnu, … Nájdite závadu a odstráňte ju. Ak už ale pleseň u vás doma je, je potrebné sa jej zbaviť.

Nikdy pleseň neodstraňujte šúchaním na sucho. Všetky baktérie sa takto dostanú do ovzdušia a rozšíria sa do celého domu. To, že sa vytvorila pleseň je znakom premnoženia baktérií, ktoré by ste takto len rozptýlili a zvýšili ich koncentráciu v dome. Tie by sa usadili na prvom mieste kde by našli pre svoj rast ideálne podmienky (a tých sa nájde v každom dome dosť).

Na odstránenie plesne sú najlepšie prípravky s obsahom chlóru, alkoholom a kyselinami.

Domáce prostriedky na odstránenie plesne

Ocot – zničí viac ako 80% plesní a takmer 99% baktérií. Ide naozaj o biologického bojovníka proti plesni, ktorý vášmu zdraviu nijako neuškodí. Biely ocot nastriekajte na pleseň, počkajte cca 1 hodinu a pleseň zotrite handričkou.

Peroxid vodíka – zmiešajte rovnaké diely sódy bikarbóny, octu a peroxidu vodíka. Roztok nastriekajte na pleseň, nechajte 15 – 20 minút pôsobiť a zotrite handričkou.

Tieto prírodné metódy sú účinné pri malých plesniach. Ak máte v dome plesne väčšie, alebo vo väčšom počte mali by ste sa obzrieť po silnejších prostriedkoch, ktoré vám v boji s plesňou pomôžu.

Na pleseň nastriekajte chemický prípravok proti plesniam, počkajte pár minút, kým celá nasiakne a zároveň sa usmrtia bacily. Potom môžete pleseň jednoducho zotrieť handričkou. Následne je dobré na miesto, kde sa pleseň vyskytla preventívne nastriekať prostriedok na plesne.

Plesne v murive

Ak majú plesne dostatok času pre rast môžu sa „zakoreniť“ v murive. Pri ich odstraňovaní je preto niekedy nutné odstrániť aj časť napadnutého muriva. Pokiaľ ho necháte tak bude mať pleseň dobrý základ pre svoj ďalší rast a množenie. Pleseň poriadne vyškriabte zo steny, celé miesto nastriekajte protiplesňovým prípravkom a nechajte pár hodín účinkovať. Následne aplikujte penetračný náter a stenu vymaľujte. Ak sú plesne zakorenené hlboko v stene môžete vzniknutú priehlbinu vyplniť sadrou.

Problém s vlhnutím stien

Ak vlhkosť prenikla do stien môžete ju odstrániť rôznymi spôsobmi.

Žiarenie – mikrovlnné, UV alebo gama žiarenie vysušujú murivo. Plesne tak strácajú základnú podmienku pre svoj rast. Najčastejšie sa používa mikrovlnné žiarenie.

Injektáž –do steny sa navŕta niekoľko dier, do ktorých sa vstrekne špeciálny protiplesňový roztok. Tento roztok sa v murive rozšíri, vytvorí kryštáliky a zabráni tak vniknutiu vlhkosti do steny.

Podrezanie domu je úkon, ktorý by ste mali rozhodne nechať v rukách odborníkov. K tomuto kroku sa pristupuje vtedy keď sa vlhkosť do stien dostáva od podlahy. Problém je v tomto prípade v spodnej vode, ktorá v závislosti od množstva zrážok mení výšku hladiny. Voda sa dostane k múrom vášho domu a tie ju jednoducho nasajú.

Odstránenie plesní nie je všetko čo by ste pre udržanie si bezpečného a zdravého domova mali urobiť. Zabráňte ich opakovanému rastu odstránením nedostatkov, ktoré ju spôsobili. Možností je niekoľko – vetranie, kúrenie, zateplenie stavby,… za udržanie si dobrého zdravia to určite stojí.

Zdieľať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *