03 aug

Snaha integrovať rodinné domy do prirodzeného prostredia je značná. Čoraz častejšej popularite sa tak teší zeleň, ako zelené záhrady na strechách ako aj veľké zelené plochy fasád. Zeleň vo výstavbe má totiž mimo prirodzený vizuálny efekt aj mnohé ďalšie pozitívne vplyvy na budovu aj jej prevádzku, ale aj na človeka. V prípade zelených striech a fasád je dôležité myslieť na nich už v rámci projektu nového domu. Podceňovaná nesmie byť ani odpovedajúca skladba vegetačného súvrstvia.

Integrácia domov do prostredia

Ľudské spoločenstvo s prírodou stratilo svoj význam v priemyselnej ére. To sa snaží napraviť okrem iného aj Európska únia prostredníctvom záväznej Smernice 2010/31 / EÚ o energetických opatreniach v oblasti stavebníctva. A ďalej tiež architekti po celom svete sa snažia tento koncept oživiť. Zameriavajú sa na vytváraní domov, ktoré zodpovedajú životnému prostrediu – farba, tvar, štruktúra. Výsledky sú naozaj úžasné. Architekti navrhujú domy, ktoré sa otvárajú do okolia, izby s veľkými oknami, aby sa zmenšila hranica medzi domom a okolím. Zelené strechy a fasády sú potom nepochybne jedným zo stavebných trendov posledných rokov.

Zeleň upokojuje ľudskú myseľ

To, prečo sa ľudia radi sťahujú na okraje veľkých miest, do dedín alebo len jednoducho do svojho vlastného rodinného domu so záhradou, to má hneď niekoľko vysvetlení. Predtým boli ľudia doslova obklopení prírodou, vyvolávala v nich pocit bezpečia a poriadku, a to dnes predovšetkým v centrách veľkých miest toľko chýba. Pribúda depresiou a úzkosťou, ktoré riešime antidepresívmi, pritom prirodzené prostredie je tým najukludňujúcim liekom pod slnkom. Vykonanými prieskumy bolo preukázané, že zeleň a stromy upokojujú ľudskú myseľ, prebúdzajú inšpiráciu a zlepšujú duševné zdravie.
Ukázalo sa, že rastliny, stromy, trávniky alebo strešné záhrady majú veľmi pozitívny vplyv aj na výkon jedincov. Preto nie sú len doménou rodinné výstavby, ale začínajú byť neodmysliteľnou súčasťou mestskej stavebnej architektúry a súčasťou pracovného prostredia.

Zelená fasáda či strecha plnia tepelnoizolačnú funkciu a zvyšujú účinnosť ďalších technických systémov v dome

Zelene, které sú súčasťou výstavby, sú prospešné pre svoje okolie, ale aj pre priaznivé mikroklimatické podmienky vo vnútri budovy. Strešná vegetácia má ďalej veľmi pozitívny vplyv na niektoré solárne systémy či riadené vetranie. Ak sa nachádza na streche fotovoltaika, zeleň znižuje teplotu jej ho okolia, čím rovnako zlepšuje účinnosť a predlžuje životnosť solárného systému. Čo sa však týka solárnych konektorov, tie potrebujú mať na povrchu čo najvyššie teploty.  Rekuperácia a vegetácia na budove sa zase naopak pekne vzájomne dopĺňajú.

Možnosti prevedenia zelených fasád a striech

V prípade zelených fasád existujú štyri rôznorodé konštrukčné riešení:

  1. Horizontálne panely zo substrátom
  2. plošný systém steny bez substrátu
  3. zelená fasáda bez podporné konštrukcie
  4. zelená fasáda z podpornou konštrukciou

Zeleň, ktorá sa jednoducho zasadí blízko domu a po čase sa začne plaziť po dome je najlacnejší a nejednoduchší možnosť, ktorá však môže mať negatívny dopad na pôvodnú fasádu domu. Ostatné vyššie popísané zelené steny predstavujú väčšie náklady na prevedenie, no výsledok však takmer vždy stojí za to.

Čo sa týka zelenej strechy, u tej už je všetko trochu komplikovanejšie. Budúcej vegetácii musí byť vopred stavebne uspôsobená konštrukcia strechy a jej sklon tak, aby nedošlo k zatekaniu, kondenzácii, prerastaní koreňov a k ďalším negatívnym vplyvom. To, do aké miery toto budete musieť riešiť už v rámci projektu nového domu závisí tiež o toho, zdali sa rozhodnete skôr pro extenzívnu či intenzívnu zeleň na streche.

 

Zeleň na montovanom dome, idú k sebe?

Pre drevostavby je vegetácia priamo ideálna. Ak teda váhate nad tým, či si montovaný dom so zeleňou na streche či na fasáde vie poradiť, odpoveď je ÁNO. Ak je vegetácia na dome vaším tajným snom, rovnako ako nový montovaný dom, mrknite na stránky www.montovane-domy.com. Naša stavebná spoločnosť TreeMont s.r.o. sleduje najnovšie trendy v bývaní a fandí súčasným environmentálnym požiadavkám kladeným na novostavby. Ak si nevyberiete z katalógu typových projektov, nevadí, vytvoríme pre vás individuálny projekt. Podľa neho váš dom následne postavíme tak, aby bol konštrukčne pripravený pre vaše záhradkárske zásahy. Bývanie v montovanom dome TreeMont už je samo o sebe pohodlné, krásne, ekologické a predovšetkým lacné. Zeleň tieto jeho pozitívne vlastnosti posúva zase ešte o niečo vyššie.

 

 

, , ,
Zdieľať

Komentár: (1)

You are not signed in. Sign in to post comments.

Montovaný dom: energeticky efektívne a lacné bývanie postavené za niekoľko týždňov - Montované domy

5. septembra 2017 | Reply

[…] Tvar strechy: Iba ploché, pultové, sedlové alebo zelené strechy. […]

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *