Väzníkový krov. Možno ste sa už s takýmto termínom stretli. Ešte stále ju môžeme označiť ako novú, modernú technológiu budovania krovu. Ak staviate dom, stavba krovu vás pravdepodobne neobíde. Tu sa vám naskytajú dve možnosti. Buď sa rozhodnete pre väzníkový krov, alebo radšej zvolíte tradičnejšiu alternatívu klasického krovu. V tomto článku vám predstavíme výhody a nevýhody oboch typov krovov. Je už potom len na vás, pre ktorý typ sa rozhodnete, či si vyberiete väzníkový alebo klasický krov.
Prečo je krov dôležitý?
Môžeme povedať len jedno, od kvalitného krovu je závislá životnosť strechy. Postaviť kvalitný krov, ktorý vydrží, je nevyhnutné na to, aby strecha dokázala odolávať poveternostným vplyvom, a aby ste pomocou neho vytvorili základ pre celý strešný plášť. Krov sa vyhotovuje pri šikmých strechách, pričom jednotlivé typy krovov rozlišujeme aj podľa toho, aký dodávajú strešnej konštrukcii tvar. Pozor musíte dávať aj na to, aký typ krytiny chcete dať na svoju strechu. Plechové strešné krytiny sú väčšinou ľahké, a preto ju unesie aj krov s nižšou hmotnosťou. Z tohto dôvodu odporúčame zhotovenie krovu nechať v rukách odborníka, ktorý vám poradí vo všetkom, čo je pre váš krov podstatné. Veď určite túžite po tom, aby váš vysnívaný domček vydržal čo najdlhšie a bývanie v ňom bolo bez problémov. O samotnej streche sa dozviete viac v článku „Šikmá, alebo plochá strecha?“
Čo je vlastne väzníkový krov?
Väzníkový krov je ľahká, priestorovo stužená a stabilná drevená konštrukcia krovu, ktorá výrazným spôsobom ovplyvňuje cenu výstavby rôznych objektov, nielen domov. To je taká všeobecná charakteristika väzníkového krovu. Väzníkový je preto, lebo sa skladá z prefabrikovaných dielcov, ktoré sa nazývajú priehradové väzníky. Tieto väzníky sú zložené hlavne z drevených hranolov, ktoré sú ešte vo výrobe spojené oceľovými styčníkovými doskami. Krov sa vyhotovuje pri šikmých strechách, pričom jednotlivé typy krovov rozlišujeme aj podľa toho, aký dodávajú strešnej konštrukcii tvar. Z tohto dôvodu môžu tento typ krovu realizovať len špecializované firmy, ktoré navrhnú jednotlivé väzníky, a taktiež ich aj vyrobia. Pomocou žeriavu ich potom osadia na vašu strechu a spoja s oceľovými L-profilmi do finálneho krovu.
Klasický krov
Klasický krov si zrejme nemusíme nejak špeciálne predstavovať. Ide o klasickú stavbu krovu s drevenou viazanou konštrukciou. Tieto krovy sú predovšetkým dielom tesárov. Ide o typickú nosnú konštrukciu striech, ktorá je využívaná po desaťročia. Tvorí nosnú časť celej strechy, a preto sa kladie naň z hľadiska statiky veľký dôraz. Zmerané a naprojektované rezivo na krovy je privezené na stavbu, kde ich tesári priamo na mieste upravia do tvaru konštrukcie. Nie je teda potrebný žeriav na pokládku strešných krovov.
Výhody a nevýhody väzníkového krovu
Ako sme uviedli na začiatku článku, predstavíme vám výhody a nevýhody jednotlivých typov krovov, a vy sa potom rozhodnete pre ten správny. Začnime teda najskôr väzníkovým typom. Medzi jeho najväčšie plusy patrí určite cena. Ak máte napríklad dlhšie presahy strechy, väčšie rozpony, valby, oblúky a pod., môže vás vyjsť väzníkový krov aj o 40 % lacnejšie ako ten klasický. Medzi ďalšie výhody tohto krovu patrí napríklad:
– rýchla montáž,
– nižšia hmotnosť krovu,
– podhľad sa montuje priamo na väzníky zospodu.
Samozrejme, ako by to vyzeralo, keby niečo malo len samé výhody. Aj väzníkový krov má svoje nevýhody, medzi ktoré patrí to, že:
– priestor krovu sa nedá využiť ako podkrovie,
– väzníkový krov je výhodný len do sklonu 30 stupňov.
Výhody a nevýhody klasického krovu
Presne, ako sme už spomenuli, klasický krov je plne etablovaným krovom, ktorý je využívaný už celé stáročia. Počas rokov boli odsledované tak výhody, ako aj nevýhody tohto typu krovu.
Medzi výhodu klasického krovu zaraďujeme:
– vhodnosť konštrukcie pre väčšie sklony,
– zmerané a naprojektované rezivo na krovy je privezené na stavbu, kde ich tesári priamo na mieste upravia do tvaru konštrukcie. Nie je teda potrebný žeriav na pokládku strešných krovov,
– možnosť realizácie krovu priamo na stavbe,
– možnosť vytvoriť v budúcnosti obytné priestory v podkroví.
Zaujímavosťou je, že klasický krov má aj veľa nevýhod:
– pre nízke sklony je obvykle menej vhodný aj výhodný ako väzníkový krov,
– pri väčších rozpätiach a tvarovo zložitejších krovoch je obvykle drahší ako väzníkový krov,
– viac spotrebovaného reziva,
– väčšie zaťaženie nosných konštrukcií stavby,
– náročnosť na ľudskú prácu.
Záver
V našich končinách sa vo väčšej miere využíva klasický typ krovu. Ak ste naklonený konzervatívnejším riešeniam, rozhodne vás od toho nebudeme odrádzať. Klasický krov má na stavbách svoje miesto. Ak sa pozrieme na väzníkový krov, ten je využívaný v západnej Európe viac ako ten klasický. Má to svoje opodstatnenie, ako môžete vidieť v článku. Výber je však čisto len na vás.