Rodinný dom so záhradkou je ideálnym bývaním pre všetky generácie. Hranice pozemku, ktorý patrí vám si môžete jasne vytýčiť plotom. Plot ale plní viacero funkcií, preto by ste pri jeho výbere mali brať zreteľ na všetko čo s ním súvisí. Kvalitné oplotenie je skvelou investíciou do bezpečia a súkromia vašej rodiny. Podstatne sa podpisuje na celkovom dizajne vašej nehnuteľnosti. Vhodne zvolený plot môže cenu vášho domu podstatne zvýšiť.
Plot a stavebné zákony
Na výstavbu plotu nepotrebujete stavebné povolenie. Ak plot v podstate len obnovujete – na starých základoch chcete postaviť nový pokojne sa pustite do práce. Ak ste kúpili nový pozemok a chcete si ho oplotiť stačí ak to ohlásite stavebnému úradu. Plot sa považuje za drobnú stavbu, ktorú stačí len ohlásiť.
Pokiaľ ste sa rozhodli postaviť plot bez vedomia susedov (prípadne susedov nemáte) mal by stáť na vašom pozemku. Nepokúšajte sa pár cm zabrať z iného pozemku. Následné susedské spory za to rozhodne nestoja. Plot na vašom pozemku je vaším plotom, ak vám ho niekto poškodí, poškodí váš majetok a vy máte právo na náhradu škody.
Ak ste sa dohodli so susedom a na výstavbe plotu sa podieľate spoločne je vhodné aby bol plot na hranici pozemkov. Pokiaľ staviate robustnejší – širší plot (napr. murovaný, alebo živý plot) mal by zaberať z každého pozemku (vášho aj susedovho) polovicu.
Prečo postaviť plot?
Označenie majetku
Plotom vytvárate viditeľné hranice. Máte vďaka nemu lepší prehľad o vlastnom pozemku – viete si tak lepšie naplánovať čo a kam v záhrade dáte. Môžete si vybrať miesto na bazén, detské ihrisko, alebo urobiť priestor na bylinkovú záhradku.
Plot jasne zabraňuje cudzím osobám vstup na váš pozemok. Dávate tak jasne najavo kde začína a kde končí váš pozemok.
Takéto označenie vášho pozemku vám tiež pomôže pri určovaní kde začínajú a kde končia vaše údržbové činnosti (kosenie trávy, hrabanie lístia,…).
Bezpečnosť
Druhou hlavnou funkciou, ktorú plot spĺňa je bezpečnosť. Zabráni vniknutiu cudzích osôb na váš pozemok, ale platí to aj opačne. Zabráni vašim deťom, alebo domácim zvieratám (hlavne psom) aby sa potulovali mimo domu. Ak je váš plot bezpečný, môžete deti nechať pokojne sa hrať vonku na záhrade – nikam vám neodbehnú.
Zabezpečenie
Pokiaľ bývate v blízkosti lesa bude pre divé zvieratá náročnejšie prekonať plot než sa dostať na neoplotený pozemok. To isté platí aj v prípade ak sa váš dom nachádza blízko frekventovanej ulice. Nepozorných vodičov zastaví váš plot.
Súkromie
Práve pre súkromie sa veľa ľudí sťahuje do rodinných domov. Plot vám zaistí súkromie nie len v dome, ale aj na vašom pozemku. V závislosti od druhu oplotenia závisí aj úroveň súkromia a aj bezpečia.
Priehľadné ploty (z drôtu, vinylu) vám veľa súkromia nezaistia, ale nepriehľadné ploty z hliníka, alebo dreva vás uchránia pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich.
Dekoratívna funkcia
Správne umiestnený a vhodne zvolený druh plotu môže zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti. Dizajn, ozdobné prvky a aj farba plotu by mali ladiť s vašim domom a aj okolím. Plot z drevených latiek v novej štvrti veľkomesta rozhodne nebude pasovať.
Plot – na čo brať ohľad pri stavbe plotu
Vybrať si vhodný plot, ktorý by mal spĺňať vyššie spomenuté funkcie môže byť menší problém. Ako prvé si ujasnite čo od plotu očakávate. Mal by zabrániť úniku psa mimo hranice pozemku, mal by tlmiť hluk z neďalekej rušnej ulice, alebo by vám mal zaistiť dostatok súkromia?
Na výbere materiálu si dajte dobre záležať. Drevený plot je síce príjemný a estetický, ale treba sa oň pravidelne starať. Existuje viacero materiálov, ale každý z nich má svoje výhody aj nevýhody.
Finančné náklady na plot sa môžu vyšplhať pekne vysoko, hlavne v prípade, ak chcete oplotiť celý pozemok. Nebojte sa kombinovať rôzne typy plotov. Vpredu môžete mať estetické a dizajnové oplotenie, zadnú časť pozemku si môžete pokojne ohraničiť plotom z lacnejšieho materiálu.
Pri výbere plotu berte ohľad aj na podnebie, okolie a prírodu. Vplyv podnebia bude vplývať na pravidelnosť údržby plotu (korózia, hnitie dreva,…)
Druhy plotov
Pokiaľ sa neviete rozhodnúť z akého materiálu by váš plot mal byť berte do úvahy viacero faktorov. Má byť vysoký, či nízky, koľko súkromia vám má zaistiť, má zabrániť úteku domácich miláčikov (napr. psov), alebo vás má chrániť pred vniknutím iných osôb, alebo zvierat na váš pozemok? Ako často je potrebné venovať sa údržbe plotu a aké sú náklady na ňu. Každý druh plotu má svoje výhody aj nevýhody, je len na vás pre ktorý sa rozhodnete.
Drevený plot
- Drevené ploty patria medzi tradíciu, ktorou nič nepokazíte. Sú všestranné, v rôznych konštrukčných prevedeniach a štýloch. Drevený plot môže byť vysoký aj nízky, hustý (poskytne vám dostatok súkromia), alebo redší a vy budete vidieť čo sa deje na ulici. Drevo je ekologický materiál ak sa radi obklopujete prírodnými materiálmi je to plot presne pre vás
- Tento typ oplotenia má aj pár nevýhod. Treba sa oň pravidelne starať, kontrolovať a natierať ho. Drevo podlieha vplyvom počasia. Po pár rokoch ho aj napriek starostlivosti budete musieť vymeniť.
Živý plot
- Ďalší ekologický spôsob oplotenia. Váš pozemok bude ohraničený zeleňou, poskytne vám dostatok súkromia, chládku a aj tieňu v horúcich letných dňoch. Ak je dostatočne hustý zabráni aj úteku domácich zvierať mimo hraníc pozemku. Tieto ploty tlmia zvuk a zároveň zachytávajú drobné nečistoty z rušnej ulice (prach, exhaláty z áut, …). Nemusíte siahnuť len po zelených rastlinách, živý plot môžete urobiť aj z kvitnúcich rastlín, ktoré dodajú vašej záhrade romantický nádych.
- Nevýhodou živých plotov je nutnosť ich údržby. Každý rok ich treba strihať by sa vám nerozrástli do celej záhrady. V prípade potreby aj postrekovať proti škodcom. Kým si vypestujete okolo domu hustý živý plot musíte pár rokov počkať.
Plot z hliníka
- Elegantné, atraktívne a bezúdržbové oplotenie, ktoré dodá každému domu dávku honosnosti. Hliníkové ploty sú odolné voči poveternostným vplyvom (dažďu, vetru, slnečnému žiareniu,…). Zaistia vám dostatok súkromia a aj bezpečia (v závislosti od vzorky plotu). Sú ideálnou voľbou pre vstupné brány, alebo vchody.
- Od hluku a prachu z rušnej ulice vás neochránia. Aj keď do údržby tohto typu oplotenia nemusíte investovať žiadne financie a ani voľný čas odradiť vás od jeho kúpi môže jeho cena.
Kovový plot
- Kovové ploty patria tiež medzi klasiku. Z tohto materiálu existuje množstvo vzorov a konštrukčných prevedení, ktoré poskytnú vám poskytnú dostatočnú bezpečnosť.
- Medzi jeho nevýhody patrí nutnosť údržby. Pravidelne ho treba natierať prostriedkami, ktoré ochránia kov pred vplyvom počasia. Tento typ oplotenia vám nezaistí dostatok súkromia a v závislosti od jeho hustoty je zaistené vaše bezpečie.
PVC plot – vinylové ploty
- PVC plot je najrozšírenejší v USA. V podstate ide o plastové latky, ktoré sa naukladajú vedľa seba. Zaistí vám dostatok súkromia a aj bezpečia. Na výber je množstvo farieb a aj výšok týchto hranolov. Na slnku nevyblednú a dážď ich nepoškodí. Latky si môžete naukladať v rôznej hustote (viac, či menej súkromia).
- Tento typ oplotenia v podstate nemá zásadné nevýhody. Netreba sa starať o jeho údržbu a jeho životnosť je veľmi vysoká. V našich končinách ešte nie je tak rozšírený ako v USA, ale dostáva sa stále viac do popredia.
Plotom si môžete ohraničiť svoj pozemok, vymedziť hranice vlastného a zabrániť vniknutiu neželaných osôb či zvierat na vašu záhradu. Nezabúdajte ale, že zároveň plní aj estetickú a dekoratívnu funkciu. Vhodne a vkusne zvolené oplotenie môže cenu vašej nehnuteľnosti zvýšiť.