Blog

Zelená strecha – kus prírody na vašom dome

Zelená strecha nie je len módny hit, s ktorým sa občas stretnete. Dôraz na životné prostredie,  lepší estetický dojem,  znižovanie nákladov na prevádzku domu a miesto na oddych a relaxáciu – to všetko sú zelené strechy. Výhod majú samozrejme viac.

Zelená – vegetačná strecha

V minulosti boli ploché strechy známe hlavne tým, že zatekajú. Podpísal sa na tom hlavne nekvalitný materiál a neraz aj neodborná montáž. V súčasnej dobe vďaka vyspelej technológii, moderným postupom a novým kvalitným materiálom je plochá strecha rovnako kvalitná ako šikmá. Zatekania sa obávať nemusíte. Ak zveríte konštrukciu plochej strechy do rúk odborníkov, ktorí si dajú záležať na každom detaile zatekanie, únik tepla, či vznik plesne vám určite nehrozia.

Medzi ploché strechy sa radia strehy s maximálnym sklonom 10 stupňov. Nakoľko je celý pôdorys domu zastrešený máte na streche veľa nevyužitého priestoru. Väčšina ľudí práve z tohto dôvodu siaha po šikmých strechách, ktoré umožňujú využiť priestor na podkrovné izby. Majitelia domov s plochými strechami síce prichádzajú o podkrovie, ale priestor na streche môžu plnohodnotne využiť pokojne aj na záhradu.

Zelené steny a aj strechy sú práve v kurze, tak prečo si ju nespraviť aj na svojom dome. Ak máte rovnú strechu nič vám nebráni v tom, aby ste na nej mali zeleň. Výhody zelených striech sú už dnes dobre známe a potvrdzujú to aj mnohé štúdie a výskumy.

Výhody zelených striech

Zelená strechy sú čoraz populárnejšie nie len vo svete, ale aj u nás. Vzhľadom k ubúdaniu zelene na úkor výstavby je dobré využiť každý voľný kúsok na výsadbu rastlín. Jedným takýmto kúskom môže byť aj vaša strecha. Aj na vašej streche môže byť trávnik, kríky, ovocné stromy alebo kvety.

  • chráni hydroizoláciu strechy pred vrtochmi počasia, UV žiarením a aj pred mechanickým poškodením (ktoré býva často dôvodom zatekania).
  • zeleň na streche a vlhkosť, ktorá sa vytvára okolo rastlín zachytáva prach a toxické látky zo vzduchu. Spolu s produkciou kyslíka zelená strecha zaistí okolo domu svieži a čistý vzduch.
  • má výborné zvukovo izolačné vlastnosti.
  • má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti – v lete zaistí aby sa dom neprehrieval a v zime zabráni úniku tepla. Čiastočne nahradí klimatizáciu.
  • znížite náklady na odvádzanie zrážkových vôd
  • zelené strechy sa radia medzi nehorľavé, zvýšite tak ochranu pred požiarom
  • zelená strecha zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti

Statický posudok

Vybrať si môžete z rôznych druhov zelených striech. Záleží to hlavne od toho, čo chcete na streche robiť. Nezabúdajte na to, že v prípade zelených striech je potrebné klásť dôraz na kvalitnú hydroizoláciu. Tieto strechy zachytia  70 až 90% zrážok v lete a asi 40% v zime. V závislosti od typu zelenej strechy môže pri nasiaknutí pôdy dôjsť k zvýšeniu záťaže strechy aj na 500 kg/m2 a viac. Z tohto dôvodu sa robí statický posudok – nie každý dom je toto zaťaženie schopný zniesť. Môže sa stať, že bude potrebné zvýšiť únosnosť stropnej konštrukcie.

Nezabudnite na kvalitný odvodňovací systém, ktorý odvedie prebytočnú vodu zo strechy. Znížite tak záťaž na strechu a aj nosnú konštrukciu stavby.

Druhy zelených striech

Extenzívna zelená strecha

Extenzívna zelená strecha sa vyznačuje zeleňou, ktorá si nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Zväčša ide o rôzne trávy, byliny, machy, rozchodníky a pod. rastliny, ktoré sa samé regenerujú a sú odolné voči vrtochom počasia (vetru, dažďu, mrazu, vyšším teplotám,…). Stačí ak strechu 1 – 2 krát do roka pozriete, vytrháte rastliny, ktorých semená zavial vietor a zakorenili na vašej streche, v prípade potreby polejete či prihnojíte vegetáciu.

V závislosti od toho aké rastliny chcete mať na streche je závislá hrúbka substrátu. Kým na mach stačí približne 5 cm hrúbka na skalničky, či plazivé dreviny je už potrebná hrúbka substrátu 10 až 20 cm. Substrát môžete nahradiť vegetačnými rohožami, ktoré zaistia, že strecha je zelená takmer okamžite a nemusíte čakať mesiace, kým sa rastliny rozrastú.

Extenzívna zelená strecha zaťaží strechu do 120 kg/m2. Pokiaľ je vaša pôvodná strecha v poriadku, má kvalitnú hydroizoláciu a váš dom sa radí medzi novšie možno nebudete musieť nosnosť strechy zvyšovať.

Intenzívna zelená strecha

Intenzívna zelená strecha si vyžaduje častejšiu údržbu. V oblasti zelene máte ale oveľa väčší výber. Na intenzívnych zelených strechách môžete pestovať zeleninu, vysadiť kvety, siahnuť po trvalkách, kríkoch, malých stromčekoch, či trávniku. Tak ako v klasickej záhrade aj tu je potrebná starostlivosť o rastliny a trávnik. Nevyhnete sa koseniu, hnojeniu, alebo polievaniu.

Hrúbka substrátu by v tomto prípade mala byť viac ako 20 cm. Najčastejšou voľbou je trávnik, na ktorý potrebujete minimálne 20 cm hrúbku substrátu.  Ak sa rozhodnete pre kríky, alebo menšie stromčeky, hrúbka substrátu by mala byť 40 až 60 cm (v závislosti od toho, čo chcete na streche pestovať). Ak sa rozhodnete len pre trávnik, používa sa už predpestovaný trávnik, ktorý stačí na vegetačný substrát len položiť a počkať kým sa poriadne zakorení. Strechu môžete takmer hneď začať používať a nemusíte tak čakať kedy sa trávnik zakorení a poriadne rozrastie..

Značné množstvo vegetačného substrátu strechu môže poriadne zaťažiť. V závislosti od hrúbky substrátu to môže byť 200 až 500 kg/m2.

Myslite na strechu ešte skôr než začnete stavať

Ak chcete mať dom s intenzívnou zelenou strechou je dobré na to myslieť už pri výstavbe domu. Vyhnete sa tak nutnému zvyšovaniu únosnosti strechy, prípadne iným stavebným zásahom do domu.

Zelená strecha je vhodná aj ak má vaša strecha mierny sklon. V tomto prípade ale na jej realizáciu využite služby firiem, ktoré sa týmto typom striech zaoberajú. Určite nechcete aby sa vám strecha po pár dňoch, alebo týždňoch zosunula.

Či sa už rozhodnete mať na streche menšie rastliny, alebo trávnik a ovocné kríky je dôležité dbať na správny výber hydroizolácie. Tá by mala odolať možnému prerastaniu koreňov rastlín, mikroorganizmom, procesom hniloby, vysokej záťaži, chemikáliám (hnojenie). Zároveň je dôležitá správna montáž ďalších vrstiev strechy (odvodňovací systém, parozábrana, …). Je lepšie zadať prácu spoločnosti, ktorá sa o všetko postará, od realizácie (alebo rekonštrukcie) strechy až po výsadbu zelene než viacerým firmám, z ktorých sa každá špecializuje na niečo iné. Prípadné chyby sa budú lepšie riešiť s jednou spoločnosťou než zisťovať, ktorá firma a kde urobila chybu a následne žiadať  jej odstránenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *