Možno ste si doteraz mysleli, že zrub alebo montovaný drevodom môžu byť podobné typy stavieb, alebo je to dokonca to isté. Opak je však pravdou. Pri zrube je na prvý pohľad jasné, že ide o dom postavený z dreva. Avšak u montovaného drevodomu často ani nespozorujete, že je to drevodom. Dokonca v niektorých prípadoch môže pripomínať klasický murovaný dom. Záleží to v podstate len na majiteľovi domu, aký vonkajší vzhľad zvolí. O tom, ako môže vyzerať montovaný drevodom, sa dozviete viac v článku ,,Nie je dom ako dom – druhy montovaných drevodomov“. My vám však povieme, aké rozdiely sú medzi zrubmi a montovanými drevodomami, aké sú výhody a nevýhody oboch typov domov, a pre koho je aký typ vhodný.
Montovaný drevodom
Niečo sme už načrtli v úvode článku. Montovaný drevodom je moderný typ stavby, ktorý v sebe zahŕňa všetky aspekty moderného bývania. Tu sa nám naskytá otázka, prečo montovaný drevodom nevyzerá ako drevenica? Nosný rám obvodových múrov, priečky a krov sú síce z dreva z tzv. KVH hranolov, avšak na vonkajšiu a vnútornú stranu konštrukcie sa dávajú OSB dosky, na ktoré je možné dať rôzne izolácie, čo ovplyvňuje vzhľad, ale aj cenu montovaného drevodomu. Montovaný drevodom je teda postavený zo stien, ktoré majú aj niekoľko vrstiev. Čo sa týka montáže drevodomu, jednotlivé komponenty sú vyrobené samostatne a na mieru. Samostatne sa vyrobia steny, stropy, strešné prvky, ktoré sú vyrobené výhradne z dreva, ktoré musí spĺňať požiadavky kvality. Po privezení na miesto stavby sa tieto komponenty začnú montovať dohromady. Ak vás montované drevodomy zaujali, viac sa o tomto type stavieb môžete dočítať v článku ,,Výhody a nevýhody montovaného drevodomu“.
Zruby
Pri zrube na prvý pohľad vieme, že ide o dom vyrobený z dreva. Ich vzhľad ich výrazne odlišuje od konkurencie. Zruby sa v našich končinách stavajú už niekoľko storočí a svojich fanúšikov majú aj v súčasnosti. Zruby majú množstvo výhod. Hovoríme hlavne o energetickej účinnosti, nakoľko drevo je výborný materiál, ktorý udržuje teplotu a príjemný vzduch vo vnútri zrubu počas celého roka. Takisto je výhodou aj rýchlosť stavby. Moderné zruby sú predpripravené vo výrobe do guľatiny alebo hranolov. Záleží to na budúcom majiteľovi, aký vizuál zvolí. Tieto dielce sa na mieste stavby už len spájajú. Medzi výhody zrubov radíme aj ekologickosť, na ktorú sa v súčasnosti čoraz viac kladie dôraz.
Zrub alebo montovaný drevodom? Ktorý tip je vhodný pre vás?
Ak ste fanúšikom dreva a neviete sa rozhodnúť medzi montovaným drevodomom a zrubom, vieme vám poradiť, ktorý tip je pre vás vhodnejší. Každý z týchto typov totiž má svoje špecifiká. V prvom rade by sme sa zamerali na lokalitu, v ktorej bývate. Zruby sa viac hodia do severných lokalít Slovenska, ideálne ak bývate v nejakej dedinke v blízkosti lesa. Zrub niekde v mestskej časti na južnom Slovensku asi nebude najlepším estetickým rozhodnutím. Zrub navyše nie je možné úplne zariadiť podľa vašich predstáv, nakoľko všade prestupuje drevo. Rustikálny nádych z drevenice jednoducho nie je možné odstrániť. V tomto ohľade je montovaný drevodom oveľa lepším variantom. Môžete ho využívať aj ako dom v mestskej časti na juhu Slovenska, ale dá sa postaviť aj ako chata pri lese. V tomto smere je pri montovaných drevodomoch oceňovaná ich všestrannosť.
Čo je cenovo dostupnejšie? Zrub alebo montovaný drevodom?
Ak už ste fanúšikom jedného alebo druhého typu domov, rozhodujúcim aspektom bude pravdepodobne aj cena stavby. Ak ide o plnohodnotný dom, cena zrubov sa môže vyšplhať podstatne vyššie ako pri montovaných drevodomoch. Kým menší zrub na kľúč, s úžitkovou plochou okolo 70 m2, začína na 80 000 €, tak obdobný montovaný drevodom viete realizovať aj o 10 000 € lacnejšie. Samozrejme, počas realizácie sa cena zrubu môže značne navyšovať.